Holistyczne podejście do leczenia astmy w tradycyjnej medycynie chińskiej
Astma zaliczane jest do jednej ze współczesnych chorób cywilizacyjnych. Uważa się, ze u jej podłoża leżą nie tylko przyczyny osobnicze, lecz w głównej mierze środowiskowe związane z zanieczyszczeniem powietrza, stosowaniem konserwantów w pożywieniu oraz spożywaniem przetworzonych pokarmów.
Coraz większa liczba chorych i nieskuteczne terapie farmakologiczne sprawiają, że osoby cierpiące na astmę poszukują alternatywnych możliwości leczenia, które nie tylko usuną uciążliwe objawy przejawiające się trudnością w oddychaniu, lecz również pomogą usunąć przyczyny choroby. Z tego powodu wielu pacjentów decyduje się poszukiwanie panaceum w kanonie medycyny chińskiej, której filarem jest holistyczne (całościowe) podejście do chorego.
Leczenie astmy w tradycyjnej medycynie chińskiej
W ujęciu medycyny chińskiej każda choroba spowodowana jest dysharmonią. W przypadku astmy mamy do czynienia z zaburzeniem harmonii płuc. Emocjami dotyczącymi płuc są żal i smutek. Ich nagromadzenie powoduje nieprawidłowy rozkurcz płuc i utrudnia rozprowadzenie ich energii. Oczyszczenie powinno rozpocząć się głębokim przemyśleniem swojego stanu emocjonalnego i próbą zniwelowania nadmiernego smutku inną, silniejszą pozytywną emocją.
Kolejnym krokiem, który nie wymaga specjalnych nakładów jest oczyszczenie płuc za pomocą diety. Pomocne w tym przypadku są ostre papryki, pikantny pieprz, imbir, czosnek i rzepa.
W terapii astmy tradycyjna medycyna chińska wykorzystuje również ziołolecznictwo. Szczególnie polecane są mieszanki ziołowe na bazie grzybów, które posiadają działanie przeciwhistaminowe. Wiele gatunków grzybów uznawanych jest za substancje biologicznie aktywne, a to dzięki występującym w nich polisacharydach i związkach białkowo-cukrowych. Aktywność biologiczna przejawia się głównie w działaniu immunostymulującym, antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym. Ważny składnik grzybów stanowią również triterpenoidy, które hamują syntezę chorobotwórczych białek i zmniejszają agregację płytek krwi.
Zielem, a właściwie grzybem, które stanowi podstawę mieszanek dedykowanych chorym na astmę, jest kordyceps. Jego działanie zostało potwierdzone doświadczeniem, po przeprowadzeniu którego stwierdzono, że jego działanie polega na stymulowaniu wydzielania jonów chloru w nabłonku oskrzeli. Wydzielanie jonów chloru powoduje w efekcie hamowanie wydzielania śluzu.
Do leczenia astmy oskrzelowej wykorzystuje się również grzyb Reishi (inaczej ganoderma lucidum – lakownica lśniąca, Linchzhi). Z grzyba tego pozyskuje się polisacharydy, które poprawiają działanie układu immunologicznego. Efekt immunomodulujący wykorzystywany jest przede wszystkim w chorobach powstałych z autoagresji. Prace badaczy japońskich wykazały, że zawarte w Reishi immunoproteiny pobudzają system obronny organizmu do produkcji komórek T i cytokin. Reishi jest również bardzo bogatym źródłem polisacharydów i triterpenoidów. Stosowana jest nie tylko w tradycyjnej medycynie chińskiej, lecz również wśród europejskich zielarzy. Lakownica jest łatwo dostępna w sklepach zielarskich i aptekach. Pełen mechanizm działania nie został do końca wyjaśniony.
Stosowanie mieszanek zawierających ziołowych wykorzystywanych w medycynie chińskiej przynosi pozytywny efekt dzięki połączeniu różnych składników aktywnych. Gotowe preparaty w postaci kapsułek lub tabletek można również zażywać profilaktycznie w momencie ustąpienia objawów astmy.
Uzupełnieniem leczenia astmy może być akupunktura. Jej zastosowanie w przebiegu chorób oskrzeli i płuc daje bardzo dobre rezultaty, co potwierdzają liczne badania. Mechanizm leczenia polega na rozszerzaniu mięśni gładkich, zwiększeniu wydzielania i rozrzedzeniu śluzu zalegającego w oskrzelach. Dzięki temu chory lepiej odkrztusza, a czynność płuc ulega zdecydowanej poprawie.
Uwaga
Nie należy podejmować samodzielnych prób leczenia Reishi, gdyż zbyt duża jej dawka może przynieść odwrotny skutek, powodując zwiększenie częstotliwości ataków kaszlu i duszności w przebiegu astmy oskrzelowej. Zaleca się korzystanie z gotowych mieszanek ziołowych, w których składzie występuje Reishi.
Fohow Oral Liquid:
Perły Księżniczki z cordycepsem na infekcje intymne:
Zobacz też:
Cordyceps sinensis – właściwości i zastosowanie. Kordyceps.
Adaptogenne suplementy wzmacniające naturalną odporność:
Czynniki chorobotwórcze według Medycyny Chińskiej:
Bibliografia:
1. Gazeta Lubuska, Człowiek mający problemy z płucami i jelitem grubym, odczuwa pewien rodzaj smutku, 14.09.2009
2. H. Operacz, zasady akupunktury. Teoria i praktyka., Poznań 1993
3. E. Karpińska, Biostymulujące właściwości entomopatogenicznych grzybów z rodzaju Cordyceps, Postępy Fitoterapii 2011, nr 4
4. A. Grys, E. Hołderna-Kędzia, Z. Łowicki, Ganoderma lucidum – grzyb o cennych właściwościach farmakologicznych, Postępy Fitoterapii 2011, nr 1
5. M. Siwulski, K. Sobieralski, I. Sas-Golak, Wartość odżywcza i prozdrowotna grzybów, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2014, nr 1.