Tradycyjna medycyna chińska powszechnie kojarzona jest z ziołolecznictwem, filozofią, akupresurą czy też akupunkturą. Tymczasem w starożytnych Chinach w celu utrzymania kondycji fizycznej i psychicznej stosowano również ćwiczenia fizyczne. Jedną z najpopularniejszych metod, a właściwie całego systemu ćwiczeń jest Chi Kung – sztuka i nauka poświęcona utrzymaniu ciała człowieka w dobrej kondycji. Historycznie dostępna była dla rodziny cesarskiej i najzamożniejszych mieszkańców Chin. Obecnie jest dobrze udokumentowana, opisana i dostępna dla każdego zainteresowanego.
Chi Kung – praktyka na zdrowe i długie życie
Ćwiczenia Chi Kung opierają się na zapewnieniu równowagi przepływającej przez kanały energetyczne znajdujące się w ciele człowieka energii Chi (Qi). Ćwiczenia są niezwykle proste i w zasadzie może je wykonywać każdy, ich nauka również nie zajmuje wiele czasu, co czyni je jeszcze bardziej dostępnymi. Kluczową zasadą praktyki Chi Kung jest jednak dokładność i precyzja wykonywania.
Główne zasady ćwiczących:
1. powolność – wszystkie ćwiczenia wykonywane są bardzo wolno, niczym w zwolnionym tempie,
2. naturalny oddech – jego utrzymanie polega na dopasowaniu ruchu do rytmu oddechu, nie odwrotnie,
3. ćwiczenia nie mogą powodować nadmiernego wysiłku fizycznego,
4. koncentracja uwagi na jednym obszarze – w trakcie ćwiczeń uwaga skupiana jest na jednym obszarze lub określonym punkcie ciała, co pozwala na aktywizacji kanałów energetycznych stykających się z tym obszarem lub punktem,
5. oczy przymknięte, utkwione w podłodze, około 2 m od stóp – zasada ta pomaga skupić się na ćwiczeniu i nie odbiegać myślami od wytyczonego uprzednio obszaru lub punktu ciała,
6. język utrzymujemy przy górnym podniebieniu zaraz za zębami – język wykorzystywany jest jako pomost między dwom głównymi kanałami energetycznymi,
7. rozluźnienie ramion sprzyja otwarciu i rozluźnieniu klatki piersiowej, ramiona powinny być możliwie daleko odwiedzione od szyi
8. przed przystąpieniem do ćwiczeń warto wykonać pocieranie twarzy lub masaż twarzy, działanie to ma na celu odprężenie mięśni twarzy, co z kolei pomaga uspokoić umysł i spolaryzować zakończenia kanałów energetycznych i ułatwić przepływ chi w kierunku głowy.
Istotną kwestią podczas ćwiczeń jest zachowanie czystości umysłu rozumianej jako pozbycie się natrętnych myśli. Sposobem na ich usunięcie jest traktowanie ich jak chwilowych problemów, które natychmiast powinny opuścić nasz umysł. Prawdopodobnie na miejsce jednej myśli, nadejdą kolejne. Należy traktować je podobnie. Ignorowane myśli zanikają. Warunkiem koniecznym efektywności ćwiczeń jest całkowite ustanie wewnętrznego dialogu. Ćwiczeniem pozwalającym na wyciszenie jest liczenie w myślach wdechów od 1 do 10, a następnie wydechów od 1 do 10. Ćwiczenie powtarzamy do skutku.
Oddech w Chi Kung
Prawidłowa technika oddychania to filar ćwiczeń Chi Kung. Po wykonaniu kilku ćwiczeń należy podjąć pracę zmierzającą do oddychania samą przeponą. Taki sposób oddychania zapewnia odpowiednią ilość dostarczanego organizmowi tlenu, lecz dodatkowo przepona unosząc się masuje narządy jamy brzusznej. Masaż usprawnia przepływ krwi i przyspiesza przemianę materii a tym samym wydalanie toksyn z organizmu.
Dla kogo ćwiczenia Chi Kung?
Zestaw ćwiczeń przygotowawczych polecany jest dla wszystkich: osobom zdrowym pomogą cieszyć się dobrą kondycją przez dłuższy czas, osobom chorym pomogą w procesie leczenia. Ćwiczenia przygotowawcze ukierunkowane są na wzmocnienie krążenia Chi i krwi ustrojowej. Efekt ćwiczeń jest tożsamy z efektami uzyskiwanymi przy stosowaniu akupunktury lub akupresury.
Zalecane są przy:
- zaburzeniach układu nerwowego,
- podwyższonym ciśnieniu tętniczym krwi,
- zaburzenia układu trawiennego,
- choroby serca,
- zburzenia równowagi psychofizycznej.
Osiągane efekty terapeutyczne ćwiczeń zależą od rodzaju ćwiczeń wykonywanych w ramach ćwiczeń przygotowawczych, a nalezą do nich miedzy innymi: rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni kręgosłupa, rozciągnięcie mięśni klatki piersiowej i zwiększenie objętości płuc, masaż narządów jamy brzusznej, wspomaganie trawienia, pogłębienie oddechu powodujące przyspieszenie obiegu krwinek zasobnych w tlen, rozluźnienie kończyn, pobudzenie pracy żołądka, wątroby i śledziony, redukcja poziomu stresu, regulacja gruczołów wydzielania wewnętrznego.
Przykładowe ćwiczenie wprowadzające
Ćwiczenie polecane w szczególności osobom cierpiącym na dolegliwości trawienne i bóle kręgosłupa, kości krzyżowej i bioder. Na nogach w rozkroku szerszym niż szerokość bioder, lekko ugiętych w kolanach wykonywać należy obroty tułowia na przemian w lewą i prawą stronę. Obroty wykonuje się wyłącznie przy użyciu mięśni, co oznacza, ze nie wprawiamy ciała w ruch wahadłowy.
*UWAGA* przedstawiony tu opis wykonania ćwiczenia wprowadzającego jest opisem skróconym, mającym dawać czytelnikom naszego bloga ogólny pogląd. W celu jego wykonania zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z techniką wykonywania.
Bibliografia:
R. Włodyka, W. J. Cynarski, Chi Kung – aspekty zdrowotne i zastosowanie wybranych ćwiczeń, IDO Ruch dla Kultury, Rzeszów 2000
Y. Jwing-Ming, Korzeń chińskiego QIGONG, YMAA, Kraków 2000