Chiński Nowy Rok
Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w chińskim kalendarzu. W państwie, w którym wiele religii przenika się, Nowy Rok jest świętem największym i obchodzonym przez wszystkich. Zwyczaj ten przyjęły nawet mniejszości narodowe i etniczne zamieszkujące w Chinach. Nowy Rok jest świętem ruchomym i przypada w dwudziestym dniu pierwszego miesiąca kalendarza księżycowego. W kalendarzu gregoriańskim święto to wypad zatem pod koniec stycznia lub na początku lutego. Chiński nowy Rok zwany jest również Świętem Wiosny i obchodzony jest przez około 7 dni. Pierwsze trzy dni tego święta są dla wszystkich dniami wolnymi od pracy. W tym roku Chiński Nowy Rok rozpoczyna się 5 lutego a trwa do 24 stycznia 2020 r. i jest to rok Świni (Dzika).
Obchody Nowego Roku w Chinach
Chiński Nowy Rok jest świętem rodzinnym. W tym okresie spotykają się całe rodziny, co w kontekście migracji zarobkowych, jest często jedyną okazją w roku do wspólnego spotkania. U genezy spotkań rodzinnych leży przesąd, iż nieobecność któregokolwiek z członków rodziny przynosi zubożenie. Na okoliczność święta przystraja się dom czerwonymi ozdobami spożywa określone potrawy.
W świątecznym menu nie może zabraknąć pierogów jiaozi, potraw z ciągnącego ryżu - kluski i wielokolorowe ciasteczka.
Generalnie świętowanie Nowego Roku jest podobne do europejskiego Bożego Narodzenia - wieczorem cała rodzina zasiada przy stole do kolacji a po jej spożyciu oczekuje do północy by powitać Nowy Rok. Nieodzownym elementem jest huk fajerwerków, który ma symboliczne znaczenie, ponieważ głośny dźwięk ma odpędzić złe moce.
Inną tradycją jest wręczanie bliskim prezentów noworocznych. Tradycyjnie są to czerwone koperty z pieniędzmi, odzież czy kosmetyki - wszystko w kolorze czerwonym.
Znaną na całym niemal świecie chińską tradycją noworoczną jest taniec smoka i lwa. Taniec ma symboliczny wydźwięk. Każdy region ma swoja odmianę tańca, tym niemniej w każdym regionie pojawia się charakterystyczna głowa smoka z długim tułowiem podtrzymywanym przez przynajmniej kilkunastu tancerzy. Poza tańcem smoka obowiązkowy jest również taniec lwa. W obu przypadkach zwierzę drażnione jest przez dzielnego wojownika. Taneczny spektakl zwiastuje koniec świętowania Nowego Roku.
Rok 2019 Rokiem Świni (Dzika)
Zgodnie z chińskim horoskopem Rok Świni to czas spokoju i radości. Świnia kojarzona jest ze zwierzęciem zadowolonym z życia, które stara się cieszyć tym, co posiada, poszukuje wygody i przyjemności. Świnia jest ponadto zwierzęciem tolerancyjnym, empatycznym i hojnym. Świnia kocha sztukę i wolność, jest urodzoną optymistką. Jako jej wady przywołuje się problem z kontrolą własnych namiętności. Co zatem zwiastuje Rok Świni? Spełnienie oraz koniec pewnego cyklu. W tym roku załatwionych zostanie wiele spraw, które oczekiwały na zakończenie w ciągu ostatnich lat. Równocześnie w związku z zakończeniem pewnego okresu, w roku Świni nie należy rozpoczynać nowych przedsięwzięć, szczególnie, jeśli ich czas trwania ma być dłuższy, niż rok. Świnia jest znakiem związanym z żywiołem Ziemi. Oznacza to, ze wszyscy urodzeni w latach ziemskich będą cieszyć się pomyślnością, a osoby urodzone pod znakami zaprzyjaźnionymi ze Świnią mogą oczekiwać dodatkowej energii pobudzającej do działania.
Rok Świni to idealny okres na planowanie przyszłych działań i przygotowanie się na związane z nimi zmiany. Świnia to zwierzę, które cechuje szczerość i uczciwość, wiec okres nie sprzyja nielegalnym transakcjom - lepiej pozostawić je na kolejny rok - Rok Szczura.
Bibliografia:
E. Kajdański, Chiny. Leksykon., Warszawa 2005
J. Afek, Kulturowe i językowe uwarunkowania chińskich przesądów i tabu, Poznań 2013