Jak już pisaliśmy w pierwszej części artykułu, diagnoza chorób ginekologicznych i ich sposób leczenia w koncepcji Tradycyjnej Medyny Chińskiej opiera się o holistyczne podejście do pacjentki – w diagnostyce uwzględnia się nie tylko symptomy dotyczące samej menstruacji, lecz również ogólne samopoczucie i badanie języka.
Długotrwała miesiączka
O długotrwałej miesiączce mówimy, gdy krwawienie trwa ponad siedem dni, jej przejawem jest również plamienie utrzymujące się do dwóch tygodni. Rozpoznanie to często dotyczy kobiet w wieku rozrodczym. U genezy tej patologicznej miesiączki leżą: niedobór qi, niedobór yang śledziony i nerek, niedobór yin z gorącem we krwi, zastój krwi, nagromadzenie wilgoci i gorąca.
Podobnie jak w przypadku innych problemów ginekologicznych, również to leczone jest za pomocą akupunktury określonych punktów i stosowania mieszanek ziołowych.
Plamienia śródcykliczne
Mówi się o nich w przypadku, gdy w trakcie dwóch kolejnych cykli miesiączkowych, pomiędzy miesiączkami właściwymi pojawiają się krwawienia, plamienia lub upławy podbarwione krwią. Schorzenie to dotyczy w głównej mierze kobiet po porodzie lub poronieniu. Przyczynami plamień i krwawień śródcyklicznych są: niedobór yin lub yang nerek, niedobór qi śledziony, nagromadzenie wilgoci i gorąca, zastój krwi.
Sposób leczenia: mieszanki ziołowe, akupunktura.
Nadmierne krwawienia miesiączkowe i plamienia
Menstruacja występuje poza prawidłowym cyklem, u niektórych kobiet krwawienie jest obfite, u innych znikome. To niewłaściwe krwawienie lub plamienie w skrajnych przypadkach może trwać nawet kilka miesięcy.
Określenie przyczyny choroby wymaga bardzo dokładnego wywiadu, często zbieranego podczas kilkakrotnych wizyt. Spowodowane jest to dużą ilością potencjalnie możliwych przyczyn: niedobory nerek (qi, yin, yang), niedobór qi śledziony, zastój krwi, nadmiarowe i niedoborowe gorąco we krwi.
Sposób leczenia: bardzo zróżnicowane w zależności od przyczyny mieszanki ziołowe, akupunktura.
Brak miesiączki
Terminem tym określa się zarówno brak miesiączki u kobiet, które posiadają już odpowiednio ukształtowane cechy płciowe (tzw. trzeciorzędowe), jak również wtórny brak miesiączki. Wtórny brak miesiączki to przerwa trwająca przynajmniej 6 miesięcy od czasu poprzedniej menstruacji.
Przeciwnie, niż w pozostałych przypadkach, brak miesiączki najczęściej spowodowany jest niedoborami: qi, yin, yang – w obrębie nerek, krwi, qi śledziony, zastojem qi i krwi. Wśród pozostałych przyczyn rozważa się: tężejące zimno i zastój krwi oraz nagromadzenie śluzu i wilgoci.
Przyczyny niedoborowe rozpatruje się w połączeniu z całościowym stanem pacjentki, ze szczególnym uwzględnieniem jej kondycji psychicznej.
Sposób leczenia: mieszanki ziołowe, akupunktura.
Zespół policystycznych jajników
Objawem w zakresie menstruacji jest nieregularny cykl, cykl wydłużony, brak miesiączki. Dodatkowo występuje niemożność zajścia w ciąże, nadmierne owłosienie, otyłość, powiększone jajniki.
Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej przyczyny są tożsame jak w przypadku braku miesiączki, z tym, ze dodatkowo rozpatrzenia wymaga wilgoć i gorąco w kanale wątroby.
Szybka metodą leczenia empirycznego jest akupunktura.
Endometrioza
Głównym objawem endometriozy jest ból w podbrzuszu, promieniujący na lędźwie. Najbardziej nasilony w tracie lub bezpośrednio przed menstruacją.
Leczenie oparte na rozróżnieniu syndromów polega na zebraniu bardzo szczegółowego wywiadu, wraz z badaniem języka i pulsu.
W ramach szybkiej terapii dostępne są mieszanki ziołowe i akupunktura.
Ważne!
Większość mieszanek ziołowych zalecanych przy określonych typach dolegliwości jest dostępna w Polsce. Można je skomponować samodzielnie, lub kupić gotowy zestaw.