Mieszanki ziołowe – filar TMC
Tradycyjna medycyna wschodu opiera się na leczeniu holistycznym, stosując przy tym nie syntetyczne leki, a mieszani ziołowe. Ich skuteczność nie budzi wątpliwości, bowiem ma wielowiekową tradycję, która pozwoliła na ich dokładne zweryfikowanie. Jak to się dzieje, że mieszanki te są skuteczne? Odpowiedź na to pytanie jest złożona i wymaga uwzględnienia kilku aspektów.
Przede wszystkim zioła zawierają wiele cennych aktywnych biologicznie substancji. Ich oddziaływanie na procesy zachodzące w organizmie żywych istot jest bezsporne, ale to co jest charakterystyczne dla mieszanek stosowanych w TCM to:
Sposób przygotowania naparu – w tradycji zachodniej zioła są zaparzane gorącą wodą ewentualnie macerowane w spirytusie o różnym stężeniu. Mieszanki stosowane w TMC są najczęściej poddawane procesowi wielogodzinnego moczenia bez użycia wrzątku.
Mieszanki zawierają więcej składników – w zachodnich herbatkach zazwyczaj występuje maksymalnie kilka składników, natomiast w medycynie chińskiej w składzie jednej mieszanki znajduje się ich nawet kilkadziesiąt. Pozwala to na osiągnięcie lepszego efektu terapeutycznego poprzez zwiększenie zawartości komplementarnych substancji aktywnych przynoszących lepsze rezultaty.
Sposób pozyskiwania ziół – zioła stosowane w lecznictwie pozyskiwane są ze specjalnych plantacji, na których nie wykorzystuje się środków ochrony roślin, a także z terenów, na których rosną dziko (również bez oprysków).
Tradycyjnie wykorzystywane mieszanki są również bardzo dokładnie komponowane a wiele z nich opracowywanych jest indywidualnie uwzględniając specyficzne potrzeby chorego.
Zioła chińskie wykorzystywane są w oparciu o odmienne niż europejskie właściwości. Odnoszą się do oddziaływania na poszczególne narządy, uwzględniają porą roku, efekt zimna i wilgoci czy pracę meridianów.
Brak skutków ubocznych
Stosowanie ziół co do zasady nie niesie za sobą skutków ubocznych i jest to ich ogromna przewaga nad farmakologią zachodnią. Jeśli nawet pojawią się objawy niepożądane nie mają charakteru trwałego i nie uszkadzają narządów.
Dlaczego mieszanki ziołowe nie są stosowane w Polsce?
W Polsce i wielu innych krajach zachodnich ziołolecznictwo jest słabo rozwinięte. Nie oznacza to całkowitej rezygnacji z leczenia ziołami, ale stosowane są one zazwyczaj jako wsparcie farmakoterapii.
Dzieje się tak ponieważ kanony zachodniej medycyny pozwalają na stosowanie preparatów idealnie powtarzalnych i korzystanie przy tym z określonych schematów leczenia. Mieszanki ziołowe różnią się zawartością substancji aktywnych w zależności od źródła pochodzenia ziół. Inną zawartość składników czynnych będzie miała pokrzywa pozyskana z uprawy przemysłowej, inną rosnąca dziko w lesie. Te rozbieżności nie pozwalają na wykorzystanie ziół w medycynie tradycyjnej. Warto również dodać, że w Polsce problematyczne jest określenie źródła pochodzenia – niektóre firmy skupują zioła nie mając żadnej wiedzy o miejscu ich zbierania. W efekcie mogły być pozyskane z miejsc, w których stosuje się chemiczne opryski na przykład z obrzeży pól uprawnych.
Warto jednak nadmienić, że wielu lekarzy zaleca mieszanki i produkty ziołowe w szczególności najmłodszym w celu uniknięcia niepożądanych skutków ubocznych.
Zioła mają wielką moc! Zachęcamy do ich stosowania i komponowania własnych mieszanek. Kupujmy pojedyncze zioła i ich mieszanki tylko u sprawdzonych sprzedawców lub zbierajmy sami w miejscach oddalonych od pól uprawnych, dróg o dużym natężeniu ruchu i obiektów przemysłowych.