Grzyby w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej
Grzyby w TMC mają szerokie zastosowanie, a najczęściej wykorzystuje się unikalne właściwości kordycepsu i lakownicy. Są one wykorzystywane od wieków, ale dotychczas kojarzone były raczej jako składnik mieszanek ziołowych lub suplementów diety stosowanych doustnie. Przeprowadzone w USA badania pozwoliły na wykorzystanie prozdrowotnych właściwości grzybów również w zastosowaniu zewnętrznym – w kremach i innych produktach służących pielęgnacji cery.
Właściwości i zastosowanie grzybów w pielęgnacji skóry
Grzyby stosowane zewnętrznie mają przede wszystkim za zadanie likwidację wszelkich stanów zapalnych. Skutecznie wspierają proces leczenia trądziku, egzemy, łuszczycy, grzybic skórnych i wszelkich innych chorób skórnych. Jak działają?
Grzyby posiadają właściwości adaptogenne, dzięki którym ułatwiają przywrócenie stanu homeostazy (równowagi) w organizmie. Właściwości te zostały potwierdzone w wielu niezależnych badaniach naukowych przeprowadzonych nie tylko w Chinach, ale również w wielu innych krajach.
Korzystne oddziaływanie grzybów na skórę dotyczy przede wszystkim:
- nawilżania,
- szybszego gojenia się ran,
- ochrony przed wolnymi rodnikami,
- opóźnienia efektów starzenia i powstawania zmarszczek,
- redukcji zaczerwienień,
- kojenia zmęczenia,
- redukcji efektów przebywania w niekorzystnym środowisku,
- odżywienia w mikroelementy i witaminy,
- rozjaśnienia i rozświetlenia cery.
Grzyby wykorzystywane zaczynają być we wszystkich kosmetykach służących pielęgnacji cery, nawet w kremach do opalania z wysokimi filtrami. Dzięki temu skóra jest znacznie lepiej chroniona przed ewentualnym podrażnieniem spowodowanym nadmierną ekspozycją na promienie słoneczne. W kosmetykach wykorzystuje się przede wszystkim: kordyceps, reishi, shiitake, czernidłak i sfermentowany grzyb chaga.
Grzyb chaga zawiera bogactwo antyoksydantów, ale jego terapeutyczna jest możliwa dzięki zawartości kwasu betulinowego. Posiada on właściwości antyseptyczne, które przyspieszają gojenie ran i leczenie infekcji skórnych, w tym uciążliwej egzemy, łuszczycy i zaplenia skóry o różnym pochodzeniu.
Czernidło to niezastąpiony grzyb, który wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Dedykowany jest szczególnie tym osobom, które mają skórę suchą a przez to skłonna do zaczerwienienia i podrażnień. zawiera również przeciwutleniacze, podobnie jak większość grzybów.
Shiitake znalazły zastosowanie w produktach do pielęgnacji skóry przede wszystkim ze względu na zawartość selenu, witamin z grupy B, ergotioneiny (silny przeciwutleniacz). Ergotioneina sprzyje produkcji kolagenu, co prowadzi do lepszego napięcia zwiększenia elastyczności i wypłycenia istniejących zmarszczek.
O właściwościach pozostałych grzybów możecie więcej dowiedzieć się z naszego bloga tutaj https://bit.ly/2DAUC48.
Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że do pielęgnacji cery wykorzystuje się wyłącznie owocniki grzybów. Przypominamy, że produkty zawierające w swoim składzie grzyby należy kupować wyłącznie u profesjonalnych sprzedawców.