Kaszel u dzieci
Często towarzyszy przy różnego rodzaju przeziębieniach sezonowych wiosną i jesienią. Szczególnie są na niego narażone dzieci w wieku przedszkolnym. Kaszel objawia się w szczególności: odkrztuszaniem śluzu, suchym rzężeniem w płucach, trudnym do zlokalizowania wilgotnym trzeszczeniem. Poniżej przedstawiamy typy kaszlu dziecięcego różnicowane w tradycyjnej medycynie Chińskiej wraz ze sposobami ich leczenia.
Suchość/gorąco i wiatr atakujące płuca – kaszel z uczuciem niepełnego odkrztuszenia śluzu, trudno odrywający się śluz przy kaszlu, ból gardła, wzmożone pragnienie. Kierunek działania: rozproszenie wiatru i qi płuc. Leczenie: wywar z liści morwy i chryzantemy lub morwy z pestkami moreli.
Zimno i wiatr atakujące płuca – częsty kaszel połączony z łatwym odkrztuszaniem białawego śluzu, niedrożność nosa, wodnisty katar, ból głowy, chrypka, bóle mięśniowe. Kierunek leczenia: rozproszenie wiatru i zimna, zatrzymanie kaszlu. Leczenie: mieszanka ziołowa z proszkiem kwiatowego baldachimu.
Gorąco i śluz blokujące płuca – kaszel z obfitym, gęstym śluzem, gorączka, skąpomocz z moczem o barwie niemal czerwonej, spłycony oddech, język z tłustym nalotem. Kierunek leczenia: oczyszczenie gorąca płuc w celu rozproszenia śluzu. Leczenie: mieszanka ziołowa oczyszczająca płuca
Zastój wilgoci i śluzu w płucach – kaszel z chrypką, słyszalne świszczenie przy oddechu, słaby apetyt, rzadki i luźny stolec. Kierunek postępowania: osuszenie wilgoci, oczyszczenie płuc. Leczenie: wywar synowskiego oddania z trzech nasion.
Niedobór yin z gorącem płuc – suchy kaszel, nieraz ze śladami krwi w odrobinie śluzu, ból gardła, chrypka, suche i twarde stolce. Kierunek leczenia: nawilżenie suchości i oczyszczenie gorąca. Leczenie: wywar z glehnią i konwalnikiem.
Mieszanki ziołowe można kupić w sklepach specjalizujących się w sprzedaży produktów TMC.
Co jeszcze zalecają praktycy TMC? Pomocne w leczeniu dziecięcego kaszlu jest również moksowanie na imbirze, jak również okłady z mieszanek suchych ziół rozpuszczonych w spirytusie. Takie okłady przykleja się w okolicy pępka.
Dla wszystkich kaszlących dzieci poleca się również wywar przyrządzony z dwóch kwiatów słonecznika (bez nasion) dosłodzony do smaku. Podobny przepis odnajdziemy również w polskiej tradycji zioło leczniczej, jednak na bazie kwiatów mniszka lekarskiego.
W zależności o okresu trwania kaszlu u dziecka i jego nasilenia, powyższe zalecenia mogą być wykorzystywane jako samodzielna terapia (przy objawach mało nasilonych) lub towarzysząca leczeniu zaordynowanemu przez pediatrę.