Przyczyny nadwagi i otyłości
W ujęciu klasycznej medycyny akademickiej nadwaga i otyłość stanowią efekt spożywania nadmiernej ilości energii w stosunku do możliwości jej spalenia. Jednym słowem, jeśli jemy dużo a ruszamy się mało, tyjemy.
Zupełnie odmienne podejście do problemu otyłości wskazuje tradycyjna medycyna chińska. W tej filozofii nadwaga i otyłość stanowią efekt występującej uprzednio nierównowagi w organizmie. Wiąże się z osłabieniem żołądka, śledziony bądź trzustki (krąg funkcjonalny Ziemi) lub wszystkich tych organów. Zła kondycja kręgu Ziemi objawia się poza zwiększeniem masy ciała zmęczeniem fizycznym, bezsennością, apatią czy nawet stanami depresyjnymi. Mechanizm nierównowagi spowodowany jest często z powodu dostarczania słodkiego smaku z niewłaściwym pożywieniem. Dzieje się tak, ponieważ to właśnie smak słodki odżywia żołądek, śledzionę i trzustkę. Smak słodki powinien być dostarczony w postaci pełnowartościowych produktów, w przypadku dostarczenia go w postaci słodyczy powoduje zastój energii Qi, zwiększając Wilgoć w ciele. Namiar Wilgoci, która wytwarzana jest przez krąg funkcjonalny Śledziony, w związku z niedoczynnością lewej Nerki i nadmiarem Ognia Wątroby, przebudowuje się w lepki, gęsty śluz, który nosi nazwę TAN. TAN pęcznieje i musi zostać zmagazynowany. W tym celu produkowane są komórki tłuszczowe, które przechowują TAN. Poza komórkami tłuszczowymi zagęszczony śluz może być również przechowywany w różnego rodzaju obrzękach, guzach czy torbielach. Nadmiar Wilgoci sprzyja również namnażaniu drożdży, wirusów i bakterii, powodując dalsze stany nierównowagi w innych narządach.
Inną przyczyną nierównowagi kręgu Ziemi jest spożywanie nadmiernej ilości produktów wychładzających Żołądek i Śledzionę (produkty kwaśne, jogurty, surowe owoce i warzywa, ser biały). Wychłodzenie spowalnia pracę kręgu Ziemi, a energia nie jest wytwarzana w odpowiedniej ilości. Z tego powodu konieczne jest zachowanie równowagi pomiędzy spożywaniem produktów kwaśnych i zasadowych, gdyż nadmiar tych pierwszych prowadzić może do dużego zwiększenia masy ciała.
Tradycyjna medycyna chińska wskazuje również na inny możliwy powód tycia. Jest nim nieodpowiedni do pory roku ubiór. Wystawianie się na wiatr, wilgoć i zimno powoduje wychłodzenie prawej Nerki (Yang), która odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała. Wyziębienie Nerek, przy jednoczesnym niedostatku energii dostarczanej dzięki odpowiedniemu żywieniu powodować będzie pogłębienie zachwiania równowagi.
Na kondycję energetyczną kręgu Ziemi i Nerek wpływają również pory jedzenia, w szczególności zbyt późne spożywanie kolacji i zbyt późne pory snu.
Terapia nadwagi i otyłości
Kluczową rolę w utrzymaniu równowagi energetycznej kręgu Ziemi i Nerek pełni odżywianie. Istotna jest przy tym nie tylko jakość, lecz również ilość i czas spożywanych posiłków. Zasada chińskiej medycyny głosi: rano jedz jak cesarz, obiad jak książę, a kolację jak żebrak. Zalecenie to wynika z faktu, iż zgodnie z chińskim zegarem narządów, krąg Ziemi jest najbardziej aktywny w porze porannej, dlatego zaleca się obfite śniadania a ich skład uzależniony jest od osobistych preferencji, pory roku i własnej konstytucji. Na kolacje zaleca się posiłki lekkostrawne, z niewielką ilością węglowodanów i białka, najczęściej zalecane sa warzywa gotowane i zupy. Funkcjonowanie układu trawiennego w filozofii chińskiej medycyny regulowane jest przez yang Śledziony, która lubi ciepło. Z tego powodu skuteczną terapią jest picie gorącej wody między posiłkami w ciągu całego dnia.
Zmiana nawyków żywieniowych ukierunkowana na zachowanie równowagi w kręgu Ziemi to nie jedyny sposób na pozbycie się nadmiernych kilogramów. Jako, iż filarem tradycyjnej medycyny chińskiej są zioła, niektóre z nich znajdują zastosowanie i w tej przypadłości.
Mieszanki i kapsułki ziołowe
W mieszankach i kapsułkach ziołowych zalecanych osobom borykającym się z nadmierną wagą stosuje się zioła, które wywierają wpływ na układ trawienny. Taką rośliną wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej jest Amorphophallus konjac. Pozyskuje się z niej składnik aktywny biologicznie – glukomannan. Składnik ten w organizmie ludzkim wykazuje działanie podobne do działania błonnika. Liczne badania wykazały, że skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi i poprawia strukturę profilu lipidowego. Szacuje się, że efekt ten jest uzyskiwany w mechanizmie hamowania wchłaniania tłuszczu. Jego dodatkową zaletą jest korzystny wpływ na metabolizm cukrów, zmniejszenie ilości powstających wolnych rodników i ochrona komórek trzustki, a przede wszystkim poprawa perystaltyki jelit i obniżenie masy ciała. Współczesne badania potwierdziły, że zażywanie tej wyizolowanej z Amorphophallus konjac substancji powoduje obniżenie masy ciała.
W celu zmniejszenia masy ciała wykorzystuje się również spirulinę. W jej składzie znajduje się fikocyjanina, która pozwala na redukcję poziomu cholesterolu całkowitego. Dzięki temu jest ona doskonałym wspomaganiem procesu chudnięcia, a dodatkowo może być stosowana jako profilaktyka hipercholestemii.
W przywróceniu właściwej pracy narządów kręgu Ziemi i Nerek pomocne są również zabiegi akupunktury i akupresury.
Podsumowanie
W ujęciu tradycyjnej medycyny chińskiej nadmierna waga może być uwarunkowana różnymi czynnikami zaburzającymi równowagę organizmu. Celem terapii jest przywrócenie naturalnej równowagi. Do głównych metod terapeutycznych należą szeroko pojęte dobre nawyki żywieniowe oraz ziołolecznictwo.
Gaoqian - tabletki odżywcze wspomagające odchudzanie:
Perły Księżniczki z cordycepsem na infekcje intymne:
Bibliografia:
1. http://jakmalina.pl/jak-to-jest-z-tym-odchudzaniem-czyli-otylosc-w-ujeciu-medycyny-chinskiej-vs-medycyna-klasyczna/
2. H. Montakab, medycyna chińska w praktyce. Teoria, diagnostyka i terapia w rozumieniu zachodnim., Łódź 2017
3. E. Malczyk, M. Maciejewicz, Znaczenie fitoterapii przy wspomaganiu leczenia otyłości, Hygeia Public Health, 2017, nr 52
4. D. Górecka, K. Dziedzic, E. Szafarz, M. Szafarz, Ocena właściwości funkcjonalnych glukomannanu [w:] Współczesne trendy w kształtowaniu jakości żywności, D. Piasecka-Kwiatkowska, R. Cegielska-Radziejewska (red.), Poznań 2016