Organy Świetliste (FU-organy, organy związane z YANG)
Istnieje 6 ważnych organów ciała: śledziona, płuco, nerka, wątroba, serce i osierdzie. Są to organy Zang. Określane są one także jako organy YIN. Każdy z organów YIN posiada swój organ Yang, organ FU, organ świetlisty. Zadaniem organów świetlistych jest wspieranie swoich organów Yin w ich pracy. Wszystkie organy świetliste mają wspólną cechę, mianowicie fakt, że oddzielają one to, co jasne, czyste i przejrzyste od tego, co ciemne, brudne i ponure. Tu na Zachodzie wszystko jest odrobinę inne niż w tradycyjnych Chinach. Gdy w tradycyjnych Chinach chora jest śledziona, pojawiają się symptomy śledziony, gdy chore jest płuco, pojawiają się symptomy płuca, i tak dalej. Tu na Zachodzie wszystko jest trochę bardziej skomplikowane:
Organ Yin jest chory, a organ świetlisty (organ Yin) ma dolegliwości!
Organ Yin ma problem, a organ świetlisty (organ Yang) zbiera tego żniwo!
I tak gdy chora jest śledziona, ludzie dostają dolegliwości żołądka. Gdy chore jest płuco, rachunek za to dostanie jelito grube. Gdy chora jest nerka, kobieta będzie miała częste zapalenia pęcherza. Gdy chora jest wątroba, kamieni żółciowych dostanie jej kierownik. Gdy choroba dopada serce, to jelito cienkie dopadną dolegliwości, na przykład w formie częstych biegunek.
Organy Zang są połączone ze swoimi odpowiednikami - organami świetlistymi - i stale ze sobą współpracują. Organ Zang przejmuje wielkie funkcje, organ świetlisty go wspiera, wykonuje prace wstępne oraz dba o transport i magazyny, to porównywalne z pracą jakiegoś biura. Mamy tam szefa, który wykonuje wielką pracę oraz sekretarkę, która załatwia wszystko wokół, typu pisanie, telefonowanie, organizowanie. Bez sekretarki niewiele w biurze by działało.
Żołądek jest organem świetlistym wątroby, czyli jest to najważniejszy organ świetlisty w ciele człowieka. Śledziona i żołądek ściśle ze sobą współpracują, tak że uznawane są za jedność. Żołądek przygotowuje pożywienie w taki sposób, aby śledziona mogła taką papkę łatwo strawić, następnie przetworzyć i wchłonąć lub przyswoić. Żołądek to także wielka brama chemii w organizmie. Produkuje on kwas solny. A ten z kolei ma wiele zadań do spełnienia: zapobiega przedostawaniu się mikroorganizmów w przygotowanej papce, tych, które z pożywieniem dostały się aż tu, gdziekolwiek dalej. W żołądku są one chemicznie niszczone. Tym samym żołądek spełnia ogromną funkcję ochronną w ciele. Decyduje, co może przedostać się dalej, a co absolutnie nie.
Z jednej strony kwas solny rozdziela składniki pożywienia, z drugiej aktywuje enzymy trawienne, które potrafią wykonywać swoją pracę tylko w środowisku kwaśnym jak enzymy rozkładające białko, oraz zapobiega aktywowaniu już tutaj określonych enzymów, które mogą dobrze pracować tylko w środowisku zasadowym. Oznacza to, że żołądek sam już kieruje trawienie w bardzo określony kierunek poprzez wartość pH.
Chińczycy mówią tak: żołądek jest początkiem płynności. Zarządza on płynami, które poprzez pożywienie i picie dostają się do ciała. Ta część,, która nie zostaje zużyta na produkcję Qi oraz krwi, przetwarzana jest w płyny ustrojowe (po chińsku Jin-Ye). W związku z tą pracą żołądek ściśle współpracuje z nerkami. Żołądek wchłania płyny do ciała i zarządza ich dalszym rozdzieleniem, nerki utrzymują równowagę płynów w ciele i wydalają zbędną ich część. Żołądek kocha stan mokry! Śledziona środowisko suche! Gdy w pożywieniu przyjęta zostaje zbyt mała ilość płynów, żołądek ma się źle i nie ma siły dobrze funkcjonować. Na dłuższą metę szkodzi to nerkom, które muszą nadal przecież dbać o płyny w całym organizmie, a jest za mała ilość wody w obiegu i w całym ciele. Woda to substancja. Nerki muszę wtedy zbliżyć się do swoich rezerw Yin i jej uszczknąć, aby wytworzyć banalny płyn ustrojowy Jin-Ye.
Śledziona i żołądek tworzą jedność. Razem są naszym centrum.
Mówię tutaj stale o śledzionie jako o naszym centrum. Ale mam tu zawsze na myśli jedność w postaci śledziona-żołądek, ponieważ należą one nierozerwalnie do siebie i zawsze ściśle współpracują, tak samo jak szef firmy zgubiony byłby bez sekretarki, nawet jeśli nigdy jej... tego nie powiedział.
Jelito cienkie to organ świetlisty serca. Patrząc z punktu widzenia Zachodu, jest to miejsce, w którym przebiega trawienie: to tu lądują kwasy trawienne wątroby poprzez woreczek żółciowy i trzustkę. Chińczycy mówią tak: jelito cienkie oddziela to, co jasne, czyste i przejrzyste, od tego, co ciemne, brudne i ponure. To, co jasne, czyste i przejrzyste zabiera śledziona i rozprowadza to po całym ciele, aby zaopatrzyć odpowiednio tkanki. To, co ciemne, brudne i ponure, jako papka ląduje w jelicie grubym, do pęcherza trafiają ciemne soki, które ten wydala jako mocz. Jelito cienkie wchłania zatem składniki pożywienia i jasne, przejrzyste płyny, reszta idzie dalej do jelita grubego.
Źródło: Tradycyjna Medycyna Chińska, dr n. med. Georg Weidinger