Widzisz już, że właściwie nie tylko samo nasze ciało odpowiada ogólnej naturze, naszej Ziemi, wraz z pięcioma przemianami, pięcioma porami roku, pięcioma głównymi organami, lecz właściwie KAŻDA POJEDYNCZA KOMÓRKA NASZEGO CIAŁA. Każda pojedyncza komórka naszego ciała zawiera śledzionę, która przetwarza części składowe pożywienia i tlen, płuco, które oddycha, nerkę, która magazynuje Jing, wątrobę, która wykonuje ruchy w komórce poprzez enzymy, i serce, które, jeśli posiada Shen, prowadzi do tego, że komórka się pomnaża.
Ostatnim „kluczowym organem wewnętrznym” (po chińsku Zang) jest serce. Serce pompuje krew poprzez ciało i daje schronienie duchowi Shen. Najważniejsze zadania serca: - jedno z nich już poznaliśmy: krew jest przez serce zabarwiana na czerwono i tym samym otrzymuje funkcję przemiany materii, - pompuje ono krew poprzez ciało, dokładnie tak sam,o jak możemy to sobie wyobrazić w medycynie zachodniej (nawet jeśli w medycynie chińskiej w obiegu krwi udział biorą także i inne organy, takie jak wątroba, śledziona, płuco), - serce kontroluje naczynia krwionośne. Gdy serce jest silne, to naczynia krwionośne mają się dobrze, a puls jest pełen i czuć go mocno. Gdy serce jest słabe, to i naczyniom krwionośnym nie układa się najlepiej, puls jest słaby, delikatny, a przede wszystkim nieregularny, - serce ma możliwość wysyłania zjawisk na zewnątrz, w postaci promieniowania, - duch Shen mieszka w sercu.
Według wyobrażeń chińskich serce jest siedzibą duchowej aktywności i świadomości. Duchowa i umysłowa aktywność wywołuje takie emocje. W zależności od tego, jak ma się serce, wpływa to na poszczególne funkcje ciała: umysłową, duchową i emocjonalną aktywność, świadomość, pamięć, myślenie, sen, - Shen dociera poprzez krew do całego organizmu, całego ciała, tak że jest ono do samego końca „natchnione i ożywione” przez Shen, co można dalej rozpoznać jako „promieniowanie”. Człowiek błyszczy i promieniuje, gdy ma Shen!
Pomyśl o reklamie telewizyjnej pożywienia dla psów: jakiego psa się w niej pokaże? Takiego, który pełen energii, z radością i przyjemnością skacze i biega, który ma błyszczącą sierść, lekko tylko zmierzwioną przez wiatr. To jest Shen! Shen można byłoby przetłumaczyć jako „emanacja i promieniowanie”. Gdy ciało ma się dobrze, tak rzeczywiście, w każdym aspekcie działania, w każdym organie, gdy jest w nim rzeczywiście odpowiednio dobry przepływ, gdy znajduje się w nim dużo Qi, wtedy widać to gołym okiem. Z pewnością to poznajesz, gdy spotykasz kogoś i myślisz sobie: „ten to rzeczywiście dobrze i zdrowo wygląda”. To jest Shen. Zdrowe Shen prowadzi do tego, że człowiek jest kreatywny, że się świetnie czuje, że ma w życiu perspektywy, marzenia. Gdy ma on Shen, pojawia się perspektywa, a tym samym i leczenie, które na pewno nadejdzie i będzie miało widoki na sukces. Znasz z pewnością takich ludzi, w przypadku których, niezależnie od tego, co im powiesz, zawsze będzie źle się działo, będzie okropnie. Oni nie mają Shen. A to, co jest najważniejsze w diagnostyce i leczeniu choroby, to przede wszystkim posiadanie Shen!
Dla ścisłości wspomnę jeszcze osierdzie (pericard). Tradycyjnie rzecz ujmując, istnieje pięć lub sześć Yin-organów, w zależności od źródła, z którego korzystamy. We wcześniejszych tekstach dotyczących akupunktury osierdzie było określane jako „strażnik serca” lub jako „brama życia” (mingmen) i zupełnie nie miało nic wspólnego z workiem okołosercowym (takie jest dzisiaj tłumaczenie słowa pericard). Problemy osierdziowe są problemami serca. Zamieszanie powstało w roku 1949, gdy Mao próbował ujednolicić i uprościć medycynę chińską, łącząc teorię akupunktury z medycyną zielarską. To wtedy osierdzie zostało określone jako „realny worek okołosercowy” i tym samym awansowało do rangi organu. Osierdzie ma tradycyjnie duże znaczenie w terapii akupunktury. Chroni ona serce, zwłaszcza przed wszelkimi „infekcjami” czyli „gorącem z zewnątrz”, a jako takie ma także swoje znaczenie w chińskiej medycynie ziołowej. Jako samodzielna meridiana w akupunkturze osierdzie spełnia porównywalne z sercem funkcje dotyczące krwi i ducha Shen.
W tym miejscu czas na zebranie tego, co najważniejsze - aby w pamięci dobrze nam się zakorzeniły podstawowe zasady, ponieważ wtedy można spokojnie zrozumieć aż 80% wszystkich procesów w ludzkim ciele w sposób tradycyjny chiński! Zatem naszym najważniejszym organem jest śledziona. To nasz cały aparat trawienny. Jemy i oddychamy i to śledziona przetwarza z tego rzeczy w Qi i krew. Qi jest energią, która równomiernie w płynie w ciele, a krew jest substancją, która równomiernie płynie w ciele. Żeby tak się stało, potrzebna jest wątroba. Wątroba jest odpowiedzialna za gładki bieg wszystkich rzeczy. Śledziona ma dziecko. Tym dzieckiem jest płuco. Płuco, z punktu widzenia chińskiego zrozumienia świata, ma wiele wspólnego z oddychaniem, ale także ze skórą, z transportem płynów w organizmie i systemem immunologicznym. Kolejnym organem jest nerka. To pewnego rodzaju magazyn. Nerka magazynuje Yin i Yang. Yin jest substancją w formie dającej się magazynować, Yang jest energią w formie dającej się magazynować. A ostatnim z pięciu podstawowych organów jest serce. Serce pompuje krew poprzez układ krwionośny i jest miejscem schronienia Shen, ducha, duszy, która mieszka w sercu. Shen to nasza emanacja, promieniowanie na zewnątrz, Shen jest wtedy dobre, gdy wszystko pasuje.
Źródło: Tradycyjna Medycyna Chińska, dr n. med. Georg Weidinger