Blog wpisy
Producenci
Promocje
Generator aktywnego wodoru Yang Sheng H2
Generator aktywnego wodoru Yang Sheng H2
1 669,00 zł 1 440,00 zł
szt.
Masażer jonowy Fohow
Masażer jonowy Fohow
2 059,00 zł 1 584,00 zł
szt.
Ojelek do masażu HERBAL OIL Fohow
Ojelek do masażu HERBAL OIL Fohow
87,70 zł 61,00 zł
szt.
Herbata Boss Fohow
Herbata Boss Fohow
205,90 zł 158,40 zł
szt.
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk Urolact
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk Urolact
178,00 zł 165,00 zł
szt.
Trzypak Fohow Oral Liquid Eliksir Feniks Kordiceps
Trzypak Fohow Oral Liquid Eliksir Feniks Kordiceps
408,00 zł 405,00 zł
szt.
Trzypak Fohow Linchzhi Reishi 24 szt. po 0,3 g
Trzypak Fohow Linchzhi Reishi 24 szt. po 0,3 g
309,00 zł 299,00 zł
szt.
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
618,00 zł 589,00 zł
szt.
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
462,00 zł 439,00 zł
szt.
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
618,00 zł 589,00 zł
szt.

Podstawa i baza medycyny chińskiej. cz. 3 Serce.

0
Podstawa i baza medycyny chińskiej. cz. 3 Serce.

Widzisz już, że właściwie nie tylko samo nasze ciało odpowiada ogólnej naturze, naszej Ziemi, wraz z pięcioma przemianami, pięcioma porami roku, pięcioma głównymi organami, lecz właściwie KAŻDA POJEDYNCZA KOMÓRKA NASZEGO CIAŁA. Każda pojedyncza komórka naszego ciała zawiera śledzionę, która przetwarza części składowe pożywienia i tlen, płuco, które oddycha, nerkę, która magazynuje Jing, wątrobę, która wykonuje ruchy w komórce poprzez enzymy, i serce, które, jeśli posiada Shen, prowadzi do tego, że komórka się pomnaża.

Ostatnim „kluczowym organem wewnętrznym” (po chińsku Zang) jest serce. Serce pompuje krew poprzez ciało i daje schronienie duchowi Shen. Najważniejsze zadania serca: - jedno z nich już poznaliśmy: krew jest przez serce zabarwiana na czerwono i tym samym otrzymuje funkcję przemiany materii, - pompuje ono krew poprzez ciało, dokładnie tak sam,o jak możemy to sobie wyobrazić w medycynie zachodniej (nawet jeśli w medycynie chińskiej w obiegu krwi udział biorą także i inne organy, takie jak wątroba, śledziona, płuco), - serce kontroluje naczynia krwionośne. Gdy serce jest silne, to naczynia krwionośne mają się dobrze, a puls jest pełen i czuć go mocno. Gdy serce jest słabe, to i naczyniom krwionośnym nie układa się najlepiej, puls jest słaby, delikatny, a przede wszystkim nieregularny, - serce ma możliwość wysyłania zjawisk na zewnątrz, w postaci promieniowania, - duch Shen mieszka w sercu.

Według wyobrażeń chińskich serce jest siedzibą duchowej aktywności i świadomości. Duchowa i umysłowa aktywność wywołuje takie emocje. W zależności od tego, jak ma się serce, wpływa to na poszczególne funkcje ciała: umysłową, duchową i emocjonalną aktywność, świadomość, pamięć, myślenie, sen, - Shen dociera poprzez krew do całego organizmu, całego ciała, tak że jest ono do samego końca „natchnione i ożywione” przez Shen, co można dalej rozpoznać jako „promieniowanie”. Człowiek błyszczy i promieniuje, gdy ma Shen!

Pomyśl o reklamie telewizyjnej pożywienia dla psów: jakiego psa się w niej pokaże? Takiego, który pełen energii, z radością i przyjemnością skacze i biega, który ma błyszczącą sierść, lekko tylko zmierzwioną przez wiatr. To jest Shen! Shen można byłoby przetłumaczyć jako „emanacja i promieniowanie”. Gdy ciało ma się dobrze, tak rzeczywiście, w każdym aspekcie działania, w każdym organie, gdy jest w nim rzeczywiście odpowiednio dobry przepływ, gdy znajduje się w nim dużo Qi, wtedy widać to gołym okiem. Z pewnością to poznajesz, gdy spotykasz kogoś i myślisz sobie: „ten to rzeczywiście dobrze i zdrowo wygląda”. To jest Shen. Zdrowe Shen prowadzi do tego, że człowiek jest kreatywny, że się świetnie czuje, że ma w życiu perspektywy, marzenia. Gdy ma on Shen, pojawia się perspektywa, a tym samym i leczenie, które na pewno nadejdzie i będzie miało widoki na sukces. Znasz z pewnością takich ludzi, w przypadku których, niezależnie od tego, co im powiesz, zawsze będzie źle się działo, będzie okropnie. Oni nie mają Shen. A to, co jest najważniejsze w diagnostyce i leczeniu choroby, to przede wszystkim posiadanie Shen!

Dla ścisłości wspomnę jeszcze osierdzie (pericard). Tradycyjnie rzecz ujmując, istnieje pięć lub sześć Yin-organów, w zależności od źródła, z którego korzystamy. We wcześniejszych tekstach dotyczących akupunktury osierdzie było określane jako „strażnik serca” lub jako „brama życia” (mingmen) i zupełnie nie miało nic wspólnego z workiem okołosercowym (takie jest dzisiaj tłumaczenie słowa pericard). Problemy osierdziowe są problemami serca. Zamieszanie powstało w roku 1949, gdy Mao próbował ujednolicić i uprościć medycynę chińską, łącząc teorię akupunktury z medycyną zielarską. To wtedy osierdzie zostało określone jako „realny worek okołosercowy” i tym samym awansowało do rangi organu. Osierdzie ma tradycyjnie duże znaczenie w terapii akupunktury. Chroni ona serce, zwłaszcza przed wszelkimi „infekcjami” czyli „gorącem z zewnątrz”, a jako takie ma także swoje znaczenie w chińskiej medycynie ziołowej. Jako samodzielna meridiana w akupunkturze osierdzie spełnia porównywalne z sercem funkcje dotyczące krwi i ducha Shen.

W tym miejscu czas na zebranie tego, co najważniejsze - aby w pamięci dobrze nam się zakorzeniły podstawowe zasady, ponieważ wtedy można spokojnie zrozumieć aż 80% wszystkich procesów w ludzkim ciele w sposób tradycyjny chiński! Zatem naszym najważniejszym organem jest śledziona. To nasz cały aparat trawienny. Jemy i oddychamy i to śledziona przetwarza z tego rzeczy w Qi i krew. Qi jest energią, która równomiernie w płynie w ciele, a krew jest substancją, która równomiernie płynie w ciele. Żeby tak się stało, potrzebna jest wątroba. Wątroba jest odpowiedzialna za gładki bieg wszystkich rzeczy. Śledziona ma dziecko. Tym dzieckiem jest płuco. Płuco, z punktu widzenia chińskiego zrozumienia świata, ma wiele wspólnego z oddychaniem, ale także ze skórą, z transportem płynów w organizmie i systemem immunologicznym. Kolejnym organem jest nerka. To pewnego rodzaju magazyn. Nerka magazynuje Yin i Yang. Yin jest substancją w formie dającej się magazynować, Yang jest energią w formie dającej się magazynować. A ostatnim z pięciu podstawowych organów jest serce. Serce pompuje krew poprzez układ krwionośny i jest miejscem schronienia Shen, ducha, duszy, która mieszka w sercu. Shen to nasza emanacja, promieniowanie na zewnątrz, Shen jest wtedy dobre, gdy wszystko pasuje.

Źródło: Tradycyjna Medycyna Chińska, dr n. med. Georg Weidinger

Komentarze do wpisu (0)

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium