Czym jest refleksoterapia
W literaturze przedmiotu dotyczącej refleksoterapii wskazuje się na kilka teorii uzasadniających działanie refleksoterapii. Najpopularniejszą z nich jest definiowanie refleksoterapii jako terapii mającej źródło w tradycyjnej medycynie chińskiej, a konkretnie jej związkiem z odblokowaniem energii qi.
Energia qi krąży w ciele człowieka w sposób uporządkowany i harmonijny. Zdarza się jednak, że ścieżki energetyczne z różnych powodów zostają zablokowane. Jednym z takich powodów może być nadmierny stres. Warto zauważyć, że z punktów energetycznych znajduje się na stopach i dłoniach, stąd refleksoterapia może w naturalny sposób je udrożnić.
Refleksoterapia bywa mylona z masażem stóp, ale nim nie jest. W refleksoterapii uciskane są punkty odpowiedzialne za przewodnictwo energii w konkretnych narządach, których kanały energetyczne znajdują się na stopach. Strefy refleksyjne zlokalizowane są na całej powierzchni stopy: podeszwie, grzbiecie po bokach.
Przebieg działania refleksologii
Z punktu widzenia tradycyjnej medycyny refleksoterapia pobudzając refleksy na powierzchni skóry dłoni i stóp powoduje wydzielenie endorfin, a co się z tym wiąże stan odprężenia i relaksu. Endorfiny dodatkowo regulują pracę serca, wpływają na zmniejszenie natężenia odczuwanego bólu, ułatwiają kontrolę emocji, a także mają wpływ na zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Efekty refleksoterapii
Działanie odprężające – stres osłabia układ immunologiczny organizmu, powodując, ze jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju choroby. Zabieg refleksologii wprawia w stan głębokiego relaksu i odprężenia. Układ immunologiczny lepiej radzi sobie z agresywnymi czynnikami zewnętrznymi. Po zabiegu pacjenci najczęściej odczuwają przypływ pozytywnej energii.
Działanie profilaktyczne – harmonia i równowaga osiąga poprzez uciskanie refleksów na stopach i dłoniach sprawia, że następuje pełna homeostaza (równowaga ustroju), a źródła napięć zostają wyciszone lub całkowicie usunięte.
Poprawa krążenia krwi – refleksologia zapewnia zwiększenie dopływu tlenu wraz z substancjami odżywczymi do tkanek, skutkuje to poprawą krążenia krwi w całym organizmie.
Odtrucie organizmu – ucisk refleksów odpowiedzialnych za układ trawienny wzmaga proces wydalania toksyn przez wątrobę i jelito grube. Procesy detoksykacyjne są skuteczniejsze i szybsze.
Zwiększenie energii – organy i narządy pobudzone przez ucisk refleksów mają łatwiejszy dostęp do życiodajnej energii qi. Przypływ energii przekłada się na lepsze radzenie sobie ze stresem i chronicznym zmęczeniem.
Działanie uspokajające – wycieszenie umysłu to kolejny z efektów zabiegu refleksoterapii. Dzięki temu efektowi łatwiejsze staje się dłuższe koncentrowanie uwagi, poprawa koncentracji i zwiększenie możliwości percepcyjnych, jeśli były one spowolnione z powodu nadmiernego stresu czy zmęczenia.
Równowaga między ciałem i umysłem – refleksologia uwalnia od negatywnych emocji, które z różnych przyczyn były nagromadzone w umyśle i ciele. Uciskanie odpowiednich refleksów pomaga powrócić do równowagi psychicznej, a ta z kolei warunkuje równowagę ciała.
Możesz zostać swoim refleksoterapeutą
Refleksologia jest terapią łatwą, przystępną i możliwą do opanowania niema przez każdego. Nie wymaga specjalistycznego wykształcenia, a jedynie poznania fundamentalnych zasad ucisku i mapy refleksów na stopach i dłoniach.
Ważne
Należy podkreślić, że mimo pewnych wskazówek dotyczących naszego zdrowia, które doświadczony refleksolog jest w stanie dostrzec, terapia ta nie pełni roli diagnostycznej. Wykorzystuje się ją do poprawy samopoczucia i leczenia, nie diagnozy. Dodatkowo w pewnych sytuacjach zabiegi są przeciwskazane, a do sytuacji tych należą: gorączka lub ostra infekcja, choroby zakrzepowe, zmiany infekcyjne na stopach, zmiany naczyniowe na stopach, urazy stóp (zwichnięcia, złamania, skręcenia w stawach), przebyta w ciągu ostatnich 3 miesięcy operacja chirurgiczna, zagrożona ciąża.
Zabiegi powinny być w większości schorzeń wykonywane w odstępie tygodniowym. Średnia liczba zabiegów to około 7, lecz w chorobach przewlekłych lub drobnych infekcjach liczba ta może się wydłużyć lub zmniejszyć.
Bibliografia:
1. D. F. Vennells, Refleksologia dla początkujących. Uzdrawiający masaż stóp., Warszawa 2013
2. D. Lamboley, Refleksologia dla każdego, Warszawa 2003