Grzyby Shiitake zaliczają się do tych skarbów natury, z których można czerpać garściami wiele cennych składników odżywczych. Gatunek ten jest także nazywany twardziakiem jadalnym, twardnikiem japońskim, Grzybem Aromatycznym i Czarnym Grzybem. Jest składnikiem wielu różnych preparatów, polecanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, co zawdzięcza unikalnym właściwościom. Jego owocniki rosną na martwym drewnie drzew liściastych. W Chinach i Japonii jest uprawiany zarówno na wolnym powietrzu, jak i w szklarniach. Nadaje się do spożycia w postaci suszonej, marynowanej, a także na świeżo. Gatunek ten cieszy się na świecie popularnością za sprawą nietypowego smaku, ale przede wszystkim ze względu na unikalne właściwości prozdrowotne.
Oryginalny skład grzybów Shiitake
Jednym z głównych atutów Czarnego Grzyba jest obecność w nim polisacharydu „Lentinan”. Odkrycie go było o tyle znaczące, że wspomniana substancja wykazuje silne działanie przeciwnowotworowe. W Shiitake obecne są także „fitoncydy grzybowe”, które potrafią skutecznie zwalczać różnego rodzaju wirusy – od tych odpowiedzialnych np. za katar (adenonowirusy) aż po wirusy wywołujące HIV. Polisacharyd „Lentinan” wspomaga działalność makrofagów, limfocytów Th i wpływa na kondycję limfocytów oraz białek osocza krwi. Takie połączenie składników i efektywne działanie czyni z grzyba Siangu bardzo bogaty składnik diety, zarówno pod względem profilaktycznym, jak i leczniczym. Ze względu na naturalne pochodzenie nie ma też tak dużego ryzyka wystąpienia skutków ubocznych, jak to jest w przypadku farmaceutyków uzyskanych od początku do końca w laboratoriach.
Jakim dolegliwościom można zapobiegać za pomocą Czarnego Grzyba?
Poleca się stosowanie go w stanach osłabienia odporności. Aplikując Shiitake w okresach przejściowych między porami roku oraz po wyjściu z lżejszych lub cięższych stanów chorobowych można w zdecydowany sposób poprawić sprawność układu immunologicznego.
Grzyb Aromatyczny ma także dobry wpływ na układ krwionośny – może wspomagać usuwanie cholesterolu oraz przywracanie odpowiedniego ciśnienia tętniczego. Bardzo dobrze się sprawdza przy zastosowaniach profilaktycznych i nie tylko. Prawidłowe funkcjonowanie układu krwionośnego jest niezbędne do zapobiegania m.in. zawałowi serca, udarowi mózgu czy miażdżycy. Takie właściwości grzyby zawdzięczają obecności m.in. eritadeniny i potasu, a także niacyny (witaminy B3).
W 2006 roku naukowcy odkryli także niezwykle cenną funkcję, jaką mogą spełniać grzyby Shiitake. Jest to zwalczanie komórek nowotworowych. Okazuje się, że produkt ten może zarówno doskonale sprawdzać się w zastosowaniach profilaktycznych, jak i pomagać osobom po konwencjonalnych kuracjach w odbudowaniu funkcji organizmu.
Jakich substancji dostarczają grzyby Shiitake?
Znajdują się w nich liczne witaminy, np. z grupy B. Ich regularne dostarczanie w odpowiednich ilościach jest niezwykle ważne dla organizmu – wspomagają one m.in. pracę mózgu, a więc odpowiadają za zdolność do koncentracji. Są także przydatne, gdy pragniemy posiadać zdrową skórę i nie tylko.
Grzyby Shiitake dostarczają dużych ilości witaminy D – istotnej dla rozwoju kości i ich wzmacniania. Warto poświęcić uwagę temu zagadnieniu, dzięki temu bowiem można uniknąć bolesnych i kłopotliwych złamań.
Siangu dostarcza także bardzo dobrych jakościowo białek, w skład których wchodzą podstawowe aminokwasy – niezbędne dla ludzi, „ułożone” w wyjątkowo korzystnych proporcjach. Najważniejszym składnikiem Shiitake pozostaje jednak, wspomniany wcześniej, Lentinan.
W składzie grzybów znajdują się także inne pierwiastki, m.in.: mangan, fosfor, selen, miedź, cynk, potas, magnez i żelazo. Nic więc dziwnego, że cieszą się one powodzeniem od wieków w miejscach, gdzie ich stosowanie zostało zapoczątkowane – w Japonii i Chinach.
Historyczne źródła mówią, że grzyby te hodowano i stosowano już ponad tysiąc lat temu. Były nawet czasy, w których stanowiły one bezcenny skarb rodziny cesarskiej, a za ich pilnowanie odpowiedzialni byli najbardziej zaufani żołnierze. Obecnie, są one uprawiane przede wszystkim w Japonii oraz w innych krajach Dalekiego Wschodu, a także zyskują popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Shiitake (Siangu, Czarny Grzyb, Grzyb Aromatyczny) nazywany jest również grzybem śpiącego Buddy. Shiitake posiada unikalne właściwości. Wyodrębniono w nim po raz pierwszy polisacharyd "Lentinan", który nie ma odpowiednika w świecie roślinnym i wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Drugą wyodrębnioną substancją są związki lotne: "fitoncydy grzybowe", które potrafią walczyć z wirusami: od tych najmniej szkodliwych adenonowirusów (wirusy skutkujące katarem) po te wywołujące HIV.
Lentinan wiąże się z powierzchnią limfocytów lub ze specyficznymi białkami osocza krwi, które aktywizują makrofagi, limfocyty Th, oraz pozostałe komórki efektorowe. Dzięki tym mechanizmom aktywacji wzrasta wytwarzanie przeciwciał, interleukin (IL1, IL2) i interferonu y. Dlatego przeciwnowotworowy skutek Lentinanu przejawia się w podwyższeniu statusu immunologicznego makroorganizmu.