Chiński startup dedykowany TMC
Diagnostyka w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej opiera się w dużym zakresie na badaniu tętna. Puls pacjenta badany jest w trzech miejscach na każdym z nadgarstków. Niestety podręczniki opisują poszczególne typy pulsu w sposób bardzo ulotny wykorzystując określenia, które mogą być mylnie interpretowane np. „puls jak deszcz plamiący piasek” czy „puls przypominający chorego jedwabnika jedzącego liście”. W sukurs praktykom i pacjentom przyszła chińska firma Maizhiyu, która opracowała program umożliwiający dokładną diagnostykę tętna.
Wykorzystanie urządzeń i programów komputerowych
System stworzony przez Maizhiyu składa się z urządzenia mierniczego i programu interpretującego otrzymane wyniki. Urządzenie bada puls we wszystkich trzech punktach wykorzystywanych przez lekarzy chińskiej tradycyjnej medycyny, a co ważniejsze umożliwia również przeprowadzenie badania na trzech głębokościach tak, jak robi się to w profesjonalnych gabinetach. Urządzenie zbiera dane dotyczące siły i osłabienia tętna a program informatyczny ułatwia interpretację wyników. Uzupełnieniem urządzenia i programu komputerowego jest seria filmów i poradnik, który zawiera wiele informacji z zakresu diagnostyki opartej na badaniu pulsu.
Wprowadzenie tego produktu na chiński rynek ułatwiło studentom edukację, a praktykom weryfikację stawianych diagnoz. W tym miejscu warto nadmienić, że certyfikowanych mistrzów TMC jest w całych Chinach zaledwie kilkuset. Odpowiednie certyfikaty wydaje agencja rządowa.
Teleporady TMC w czasie pandemii COVID-19
Okazuje się, że urządzenie wprowadzone na rynek przez Maizhiyu stało się bardzo pomocne w dobie pandemii koronawirusa. Umożliwia ono bowiem stawianie diagnozy przez telefon czy dzięki połączeniom internetowym. Lekarz nie mając możliwości samodzielnego badania pulsu, może z powodzeniem korzystać z nowatorskiego startupa.
Przyszłość rozwiązań informatycznych w TMC
Ogromne zapotrzebowanie na usługi TMC sprawia, że poszukuje się rozwiązań umożliwiających łatwiejszy dostęp do diagnostyki i terapii. Przyszłością technologii ukierunkowanej na wsparcie procesów leczenia są systemy teleinformatyczne. W chwili obecnej (lipiec 2020) trwają prace zmierzające do wykorzystania systemu stworzonego przez chiński Maizhiyu w szpitalach działających w oparciu o TMC. Do końca roku pięć oddziałów największego szpitala Zintegrowanej Tradycyjnej Medycyny Chińskiej ma stosować w dalszej obserwacji swoich pacjentów właśnie system zdalnego badania tętna.
Ile to kosztuje i gdzie jest dostępne?
Na razie możliwość korzystania ze zdalnego badania tętna jest około pięciokrotnie niższa, niż usługa wykonana w gabinecie. Niestety wciąż jedynym krajem, który wprowadził to rozwiązanie na szerszą skalę są Chiny. Należy jednak przypuszczać, że rosnące na całym świecie zainteresowanie i zapotrzebowanie na medycynę chińską sprawi, że wkrótce usługi te będą dostępne także w USA i Europie.
Jak widać mimo, że chińska medycyna oparta na tradycyjnym podejściu liczy sobie wiele wieków, to wciąż dzieje się w niej coś nowego. Nowe wydarzenia nie tylko dotyczą odkryć w zakresie wykorzystania aktywnych substancji, ale również nowoczesnych technologii. Warto je śledzić i w przyszłości z nich korzystać.