Czy moczenie nocne to choroba?
Dzieci wraz z dojrzewaniem fizycznym zyskują umiejętność kontrolowania pęcherza moczowego. W wieku 18 miesięcy większość dzieci potrafi świadomie powstrzymać mocz. Czterolatki zazwyczaj posiadają już pełną umiejętność kontroli pęcherza co oznacza, że potrafią oddać mocz również „na polecenie”. Okazuje się, że około 10% dzieci po piątym roku życia wciąż nie opanowało kontroli nad mikcją. Moczenie nocne objawia się nietrzymaniem moczu przez dziecko w trakcie snu. Trudno jednoznacznie mówić tu o chorobie, bowiem wiele dzieci nie jest prawidłowo diagnozowanych. Stąd utarło się przekonanie, że moczenie nocne spowodowane jest przede wszystkim problemami emocjonalnymi, co rzadko jest prawdą. W związku z tym w zależności od przyczyny moczenia u dzieci możemy mieć do czynienia zarówno z chorobą, jak i pewnym zaburzeniem rozwojowym.
Przyczyny moczenia nocnego u dzieci
Obecnie wskazuje się na trzy najważniejsze przyczyny moczenia nocnego, które spowodowane są niewłaściwą pracą układu moczowego:
• niewłaściwym dobowym rytmem wazopresyny odpowiedzialnej za objętość produkowanego przez nerki moczu,
• zbyt małą pojemnością pęcherza, który nie jest w stanie utrzymać moczu w nocy,
• zaburzeniami dotyczącymi pracy poszczególnych narządów układu moczowego.
Przypuszcza się, że u niektórych dzieci moczenie rzeczywiście ma podłoże emocjonalne.
Skutki
Efekty moczenia mają dwojakie skutki. Z jednej strony generują stosunkowo wysokie koszty – w zależności od tego, jak często dziecko moczy się w nocy, niezbędne staje się wielokrotnie pranie kolejnych zestawów pościeli. Niektórym dzieciom przykre niespodzianki zdarzają się nawet trzy – cztery razy w ciągu nocy. Pewnym rozwiązaniem są różnego rodzaju pielucho majtki, ale niektóre dzieci ich nie tolerują. Koszty moczenia nocnego znacząco zwiększają wizyty u specjalistów i badań diagnostycznych.
Z drugiej strony dziecko i najbliższe otoczenie mierzą się z dużymi kosztami emocjonalnymi: chronicznym niewyspaniem, zmęczeniem w ciągu dnia, frustracją i stresem dotyczącym tego, co przyniesie kolejna noc. Dzieci moczące się nie uczestniczą w kilkudniowych wycieczkach szkolnych, obozach i koloniach. Często, mimo leczenia, problem nie mija nawet przez kilka lat.
Nadzieja dla dzieci i ich rodzin w TMC
Badania prowadzone równocześnie przez dwa australijskie uniwersytety opierają się na licznych doniesieniach rodziców z całego świata dotyczących skuteczności terapii ziołowej stosowanej przez specjalistów TMC. Bazuje ona na mieszance trzech ziół i międzynarodowym klientom znana jest pod nazwą Urox – Bedtime Buddy. Wstępne wyniki są bardzo obiecujące i zwiastują opracowanie nowoczesnej terapii moczenia nocnego u dzieci, która dzięki ziołowemu składowi nie będzie wywoływała skutków ubocznych. Mechanizm działania składników aktywnych ziół nie został dokładnie poznany, lecz mimo to wysoka skuteczność daje nadzieję na opracowanie nowego leku w najbliższym czasie.
Moczenie nocne dzieci to kolejny z obszarów zdrowia, który korzysta z dobrodziejstw wiekowej nauki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Chociaż współcześni farmaceuci i naukowcy nie zawsze potrafią zrozumieć mechanizm działania tradycyjnych mieszanek to nie mogą zaprzeczyć ich skuteczności. Wydaje się, że kluczem do zrozumienia zasad działania nowego leku mogłaby być ścisła współpraca praktyków TMC i naukowców. Ci drudzy jednak nie zawsze potrafią przyjąć teorię przepływu energii i równowagi w organizmie.