Siła zawarta w naturalnych ziołach jest często niedoceniana. Medycyna chińska proponuje wiele receptur, pozwalających przygotować środki na ich bazie. Takie przepisy liczą sobie setki lat, przez które były one starannie dopracowywane. Warto pamiętać o tym, że prawidłowe sporządzenie naparów, okładów czy kropli wymaga edukacji i wprawy. Umiejętne dobranie składników i ich proporcji skutkuje bowiem niezwykle precyzyjnym działaniem preparatu, pozwalając uniknąć skutków ubocznych – tak często spotykanych i dotkliwych przy konwencjonalnej farmakoterapii. Korzystanie z mikstur przygotowanych przez specjalistów pozwala cieszyć się pozytywnymi efektami.
Medycyna chińska stosuje zioła w celu: przywrócenia równowagi między yin i yang oraz Pięcioma Elementami, oczyszczenia organizmu z toksyn, regulowania metabolizmu, poprawienia samopoczucia czy zwiększenia odporności. Umiejętnie użyte stanowią również potężny oręż w profilaktyce chorób i zwalczaniu ich źródeł, co dotyczy m.in.: cukrzycy typu II, nowotworów, udarów i zawałów, a także lżejszych schorzeń, takich jak przeziębienie czy uciążliwe dolegliwości trawienne.
Technika przygotowania ziół przez chińskich lekarzy obejmuje m.in. ich suszenie, gotowanie, prażenie, fermentację czy duszenie, a każda z tych metod wywołuje innego rodzaju efekty. Cała mikstura składa się zazwyczaj z czterech ziół. Cesarz to pierwsze z nich (główne), zwalczające chorobę. Drugie – minister – ma wspomagać cesarza. Pomocnik niweluje objawy współtowarzyszące chorobie oraz ogranicza nadmierne działanie swoich „kolegów”. Ostatnie z ziół, czyli posłaniec, pomaga dostarczyć wszystkie składniki do miejsca, w którym są one najbardziej potrzebne.
Szczególną uwagę na działanie preparatów ziołowych powinny zwrócić osoby, które przyjmują inne leki, zarówno na receptę, jak i dostępne bez niej (zwłaszcza przeciwzakrzepowe). Niektóre z interakcji mogą być szkodliwe. Należy skonsultować się z lekarzem również wtedy, kiedy chce się przyjmować jakiekolwiek preparaty podczas ciąży i karmienia piersią. Podobnie jest w przypadku oczekiwania na operację, bowiem niektóre z ziół (mimo dobroczynnego wpływu) mogą wpłynąć na efekty zabiegów. Również osoby w wieku poniżej 18 lub powyżej 65 lat powinny zasięgnąć rady u specjalisty, zanim zaczną regularnie korzystać z preparatów ziołowych. Jest to zalecane głównie ze względu na szczególny przebieg procesów metabolicznych w młodym i podeszłym wieku.
Ziołolecznictwo stosowane w medycynie chińskiej w mocny sposób łączy się ze sposobem odżywiania. Nie należy spodziewać się pozytywnych efektów stosowania ziół, jeżeli pozostaje się cały czas pod wpływem niezdrowej i nieregularnej diety. Holistyczny charakter medycyny chińskiej zakłada wzięcie pod uwagę każdego z czynników, wpływających na zdrowie człowieka, takich jak: prawidłowe krążenie krwi, „kondycja” poszczególnych narządów czy poziom energii życiowej. W dawnych czasach, chińscy lekarze pobierali od pacjenta wynagrodzenie jedynie wtedy, kiedy ten był zdrowy. Starali się więc wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, koncentrując się na każdym możliwym aspekcie życia.