Przyczyny bezsenności
Przyczyn bezsenności jest bardzo wiele. Niektóre z nich są prozaiczne: źle przewietrzony pokój, niewygodne łóżko czy nadmierna ilość bodźców występująca podczas zasypiania (hałas + oświetlenie). Niestety istnieje również duża liczba przyczyn o podłożu somatycznym, a wśród nich wymienia się neurastenię, nadciśnienie, miażdżycę, wirusowe zapalenie wątroby, menopauzę i andropauzę, choroby błędnika i zaburzenia krążenia mózgowego.
Jak poznać, która przyczyna dotyczy właśnie naszych problemów? Otóż każda z chorób manifestujących się bezsennością wywołuje również dodatkowe objawy, do których należy zaliczyć:
- ból i/lub zawroty głowy występujące w ciągu całego dnia,
- szumy i dzwonienie w uszach, szczególne nasilające się podczas pochylania głowy,
- problemy z widzeniem (widzenie nieostre, uczucie mgły przed oczami) połączone z ogólnym osłabieniem.
We wszystkich tych przypadkach konieczne staje się wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych oraz radiologicznych celem ustalenia pierwotnej przyczyny bezsenności i wybrania najlepszego sposobu jej leczenia.
Jeśli jednak bezsenności nie towarzyszą inne niepokojące objawy, Tradycyjna Chińska Medycyna podaje wskazówki, jak sobie z nią radzić.
Sposoby na bezsenność w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie
Ziołoterapia: Zioła to jeden z filarów leczenie TCM. W przypadku bezsenności zalecane herbatki z bylicy chińskiej, znanej u nas jako piołun srebrzysty. Pomocny może być również świeżo wyciśnięty sok z korzenia selera – należy go pić w ilości około 3-4 łyżek dziennie. Sok z selera jest szczególnie zalecany wszystkim w przypadku bezsenności spowodowanej nadaktywnością yang wątroby, która objawia się miedzy innymi poprzez ból głowy narastający podczas lub po wysiłku fizycznym.
W sklepach z produktami TCM dostępne są gotowe mieszanki zalecane w problemach z bezsennością – warto z nich korzystać.
Akupunktura: Zabiegi akupunktury w przypadku bezsenności polegają na aktywizowaniu punktów zlokalizowanych na głowie. Niektórzy mogą spróbować wykonać akupunkturę samodzielnie ze względu na łatwy dostęp.
Zabiegi z moksą: Polegają na ogrzewaniu moksą punktu Du 20 znajdującego się niemal na czubku głowy. Jego stymulacja wspomaga krążenie energii i przywraca równowagę mózgu.
Akupresura: Stymulacja poprzez ucisk punktu Du 20.
Bez względu na wybrany sposób postępowania warto zadbać o prawidłowe środowisko, w którym śpimy: zaciemnić pokój względnie nakryć oczy, wygłuszyć hałasy lub używać stoperów do uszu. Warto również zadbać o niższą temperaturę (około 17°C - 18°C), a przed spaniem przewietrzyć pomieszczenie.
Literatura:
1. I. Sołowiow, Moksoterapia - bądź lekarzem dla samego siebie!, Warszawa 2015