Cordyceps sinensis – występowanie i rozwój
Cordyceps sinensis naturalnie występuje tylko w Tybecie i Nepalu, zatem nie jest prawdą powielane ostatnio twierdzenie, że można go spotkać również w Polsce. Cordyceps sinensis Pasożytuje na gąsienicach które w czasie zimy przybierają stadium larwalne około 15 cm pod ziemią. Jesienią dochodzi do chemicznej interakcji między zarodnikami grzyba a oskórkiem larwy ćmy. Do chwili obecnej naukowcom nie udało się jednoznacznie stwierdzić w jaki sposób dochodzi do zakażenia larwy. Naturalnie zdrowe larwy spędzają pod ziemią całą zimę ale rosnący grzyb powoli wyciąga je ku powierzchni. Wraz z nastaniem wyższych temperatur, latem kolejnego roku grzybnia przerasta wnętrze owadów i rozwija owocnik wyrastający ponad powierzchnię ziemi. Larwa ćmy podczas rozwoju maczużnika chińskiego Zostaje dosłownie rozerwana.
Jak zatem widać cordyceps nie jest grzybem groźnym dla człowieka - przeciwnie jego aktywne biologicznie składniki od wieków wykorzystywane są w leczeniu wielu chorób. W Tradycyjnej Chińskiej Medycynie pozytywne działanie na zdrowie dostrzeżono dzięki wyraźnej poprawie kondycji zwierząt jedzących cordyceps podczas wypasu na stokach Tybetu. To właśnie ta okoliczność zainspirowała dawnych zielarzy do leczniczego stosowania. Obecnie prozdrowotne właściwości cordycepsu zostały potwierdzone w licznych badaniach. W szczególności dostrzeżono pozytywny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego sprzyjające szybkiej eliminacji wirusów i bakterii. Szczególnie silne właściwości prozdrowotne wykazuje korycepina, znajdująca się w składzie cordycepsu. Obecnie trwają badania nad opracowaniem leku opartego na jej bazie. Lek ten miałby być wykorzystywany w terapii chorób nowotworowych. Niewątpliwie ogromną zaletą cordycepsu jest fakt że jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia i nawet jego przedawkowanie nie powoduje skutków ubocznych. z tego względu może on być podawany nawet dzieciom bez obawy o bezpieczeństwo.
Jako ciekawostkę dodajmy, że w polskich lasach występuje Ophiocordyceps ditmarii, którego stadium rozwojowe podobne jest nieco do cordyceps sinensis, z tą jednak różnicą, że Ophiocordyceps ditmarii pasożytuje na żywych owadach, zmieniając ich ciało a następnie przerastając. To ten grzyb mógłby być inspiracją dla twórców The Last of Us. Grzyb ten występuje w Polsce, jednak jest bardzo rzadki.
Kapsułki Młodość Plus:
Bibliografia:
- Karpińska, Biostymulujące właściwości entomopatogenicznych grzybów z rodzaju Cordyceps, Postępy Fitoterapii 2011, nr 4
- Lasy Państwowe pokazały zdjęcie grzyba. "Zamienia mrówki w zombie", https://turystyka.wp.pl/lasy-panstwowe-pokazaly-zdjecie-grzyba-zamienia-mrowki-w-zombie-6557083121294176a