Blog wpisy
Producenci
Promocje
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk Urolact
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk Urolact
178,00 zł 165,00 zł
szt.
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Podpaski
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Podpaski
243,00 zł 231,00 zł
szt.
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Wkładki
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Wkładki
248,00 zł 235,90 zł
szt.
Trzypak Fohow Oral Liquid Eliksir Feniks Kordiceps
Trzypak Fohow Oral Liquid Eliksir Feniks Kordiceps
408,00 zł 405,00 zł
szt.
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
462,00 zł 439,00 zł
szt.
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
618,00 zł 589,00 zł
szt.
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
618,00 zł 589,00 zł
szt.
Trzypak Fohow Linchzhi Reishi 24 szt. po 0,3 g
Trzypak Fohow Linchzhi Reishi 24 szt. po 0,3 g
309,00 zł 299,00 zł
szt.
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk
223,00 zł 212,00 zł
szt.

Mięśniaki macicy a Perły Księżniczki Guifei Bao

0
Mięśniaki macicy

Mięśniaki macicy są obecnie jedną z najpowszechniejszych nienabłonkowych, niezłośliwych guzów macicy. W budowie tych łagodnych nowotworów znajduje się macierz zewnątrzkomórkowa, na która składają się przede wszystkim kolagen, fibronektyna i proteoglikany. Nie ma jednoznacznych badań wskazujących częstotliwość występowania mięśniaków, lecz w różnych źródłach podaje się, że z ich powodu cierpieć może nawet 70% kobiet w wieku 50 lat, a odsetek ten jest jeszcze większy w przypadku kobiet rasy czarnej.

Jako przyczyny powstawania mięśniaków wskazuje się zmiany poziomu hormonów w ciągu cyklu życia kobiety. Z tego właśnie powodu dolegliwości bólowe zgłaszane są w okresie reprodukcyjnym, a ustępują w okresie menopauzy.

Objawy mięśniaków macicy w dużej mierze uzależnione są od wieku kobiety i obejmują:
- nieprawidłowe (zbyt obfite) krwawienia,
- krwawienie w trakcie cyklu,
- uczucie pełności w dole brzucha,
- ból lub dyskomfort podczas stosunku,
- poronienie,
- dysfunkcje jelit (zaparcia),
- dolegliwości bólowe i dysfunkcje ze strony pęcherza moczowego (zbyt częste oddawanie moczu),
- silne skurcze zlokalizowane w dole brzucha.

Diagnostyka
W diagnostyce mięśniaków macicy wykorzystuje się przede wszystkim badania obrazowe, a więc ultrasonografię, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. Wszystkie te badania pozwalają na określenie lokalizacji i wielości mięśniaków. Innym badaniem jest histeroskopia, czyli wziernikowanie jamy macicy. Histeroskopia najczęściej wymaga podania znieczulenia ogólnego a jej zaleta jest możliwość usunięcia zmiany w trakcie badania.

Leczenie
Mięśniaki leczy się farmakologicznie i operacyjnie. Wybór metody leczenia w dużej mierze uzależniony jest od wieku kobiety i jej planów związanych z dzietnością.
Na rynku istnieje kilka typów leków wykorzystywanych do leczenia mięśniaków. Najnowsze z nich zawierają substancję czynną octan uliprystalu. Z substancją tą wiązane są duże nadzieje, bowiem jak do tej pory jest to najskuteczniejszy lek podawany doustnie w terapii mięśniaków macicy. Octan uliprystalu redukuje u części pacjentek wielkość mięśniaków już po dwutygodniowej terapii, a cały cykl leczenia trwa około 3 miesiące.

W leczeniu operacyjnym wykonuje się:
- embolizację tętnic macicznych, dzięki czemu wstrzymuje się dopływ krwi do guza,
- kriomiolizę czyli mrożenie tkanek mięśniaka,
- miomektomię inaczej wyłuszczenie mięśniaków,
- histerektomię stanowiącą najbardziej inwazyjną formę leczenia operacyjnego, gdzie w zależności od ilości, wielkości i lokalizacji mięśniaków usuwa się przydatki, lub całą macicę.
Kobietom, które planują w przyszłości ciąże zawsze zaleca się, w miarę możliwości, leczenie zachowawcze.

Mięśniaki macicy a tradycyjna chińska medycyna
W tradycyjnej chińskiej medycynie występowanie mięśniaków macicy związane jest z zachwianiem konstytucji Wątroby i Śledziony. Dochodzi do niego w mechanizmie zastoju energii qi, krwi oraz śluzu. Wśród przyczyn wyliczane są:
- zastój qi wątroby prowadzący do powstania guzków ju, które ograniczają przepływ krwi; zatory w dłuższym czasie przeobrażają się w guzy (mięśniaki),
- powstawanie nadmiernej ilości śluzu jako wynik nieprawidłowej diety (przejadanie się i spożywanie alkoholu w nadmiarze).

Leczenie mięśniaków uzależnione jest zatem od ustalenia przyczyny, która je wywołuje. Jeśli przyczyną są zastoje krwi, należy uspokoić Wątrobę i regulować krążenie. Jeśli nieprawidłowa dieta, należy ją skorygować.
Bez względu na przyczynę powstania mięśniaków w terapii wykorzystuje się również zioła. Podawane mogą być w formie naparów lub globulek dopochwowych. Dobre rezultaty przynosi również akupunktura.

Należy podkreślić, że w przypadku mięśniaków macicy tradycyjna medycyna chińska zaleca leczenie zachowawcze szczególnie w przypadku guzów o niewielkich rozmiarach, tj. nieprzekraczających 6 cm. Taka wielkość pozwala na zmniejszenie objętości guza i niwelowanie objawów chorobowych. Przy guzach większych konieczne może być leczenie operacyjne.

Mięśniaki  i ich postrzeganie w medycynie zachodu i Tradycyjnej Medycynie Chińskiej

Jeśli jesteś w wieku rozrodczym i obserwujesz u siebie bolesne i obfite miesiączkowanie, być może masz do czynienia z mięśniakami macicy. A może nie masz dolegliwości, ale stwierdzono u Ciebie mięśniaki? Ten wpis jest zatem dla Ciebie.

Czym są mięśniaki macicy?

Mięśniaki to łagodne nowotwory macicy. Ich występowanie w populacji kobiecej w wieku rozrodczym jest stosunkowo częste – występują u około 25% kobiet. Wiele z nich nie daje żadnych objawów i diagnozowanych jest podczas rutynowych kontroli ginekologicznych. Niestety medycyna nie potrafi wskazać jednoznacznej przyczyny ich powstawania. Przypuszcza się jednak, że występowanie mięśniaków związane jest zmianami hormonalnymi. Bardzo często występują w postaci mnogiej.

Objawy 

Mięśniaki nie zagrażają życiu kobiety, ale mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę, a także powodować obfite i bolesne miesiączkowanie. Wiele z objawów jest bardzo niespecyficznych i początkowo kobiety nie łączą ich z guzem. Do tych niespecyficznych objawów zalicza się:

  • krwawienie międzymiesiączkowe,
  • plamienie,
  • nieregularne miesiączki,
  • krwawienie przypominające krwotok (bardzo obfite),
  • ból i/lub dyskomfort podbrzusza,
  • parcie na mocz,
  • trudności w oddawaniu stolca/zaparcia,
  • niepłodność.

Czy mięśniaki trzeba leczyć?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy mięśniaki macicy trzeba leczyć. W przypadkach, w których nie powodują one żadnych dolegliwości ani nie powiększają się, mięśniaki pozostawia się do regularnej kontroli bez wdrażania jakiegokolwiek leczenia. Jeśli jednak występują dolegliwości bólowe, anemia, niemożność zajścia w ciąże lub znaczące narastanie kolejnych mięśniaków należy rozważyć leczenie.

Współczesna medycyna oferuje kobietom dwie możliwości: leczenie farmakologiczne i operacyjne. Wybór każdej z metody ustalany jest indywidualnie w zależności od okoliczności. Wiele kobiet preferuje leczenie zachowawcze ze względu na obawy związane z operacją. Wadą takiego leczenia jest fakt, że nie powoduje ono usunięcia mięśniaków macicy a jedynie ich zmniejszenie przy czym często ma ono nietrwały charakter.

Leczenie operacyjne zazwyczaj wiąże się z usunięciem macicy. Mimo, że medycyna oferuje również wyłuszczenie mięśniaków lub ich embolizację, w praktyce dostęp do ośrodków wykonujących tego rodzaju zabiegi jest bardzo utrudniony. Stąd kobiety w Polsce zazwyczaj kieruje się na operację histerektomii (usunięcia macicy).

Tradycyjna Medycyna Chińska a mięśniaki macicy

Tradycyjna Medycyna Chińska wyjaśnia powstawanie mięśniaków macicy zastojem Qi, wywołującym w długim okresie czasu również stagnację Krwi. Najczęstszą przyczyną tego stanu są negatywne emocje na czele z gniewem, frustracją i nienawiścią. To właśnie niemożność zapanowania nad negatywnymi uczuciami przez długi okres czasu stanowi najczęstszy powód występowania mięśniaków macicy.

TMC – terapia mięśniaków macicy

Tradycyjna Medycyna Chińska proponuje szereg rozwiązań mających na celu zmniejszenie mięśniaków a nawet ich całkowite zaniknięcie. Wykorzystuje w tym celu: akupunkturę, ziołolecznictwo a także akupresurę i ćwiczenia fizyczne.

Akupunktura

Akupunktura w terapii mięśniaków powinna być wykonywana przez osobę o dużym doświadczeniu. jej zabiegi wpływają na odblokowanie zastojów energii Qi a także działają przeciwbólowe. Leczenie akupunkturą wymaga przynajmniej kilkunastu sesji a do jego zalet należy stosunkowo szybka likwidacja bólu i brak skutków ubocznych.

Ziołoterapia

Podobnie jak akupunktura, tak mieszanki ziołowe powinny być przygotowane w sposób indywidualny, uwzględniający rodzaj panującej w organizmie nierównowagi. Trudno zatem kupić gotową mieszankę, która będzie cechowała się dużą skutecznością. Z tego powodu ten rodzaj terapii wymaga kontaktu z doświadczonym terapeutą działającym w duchu TMC.

Akupresura i aktywność fizyczna

Akupresura wymaga znacznie mniejszych umiejętności i może być wykonywana samodzielnie, po przeszkoleniu przez profesjonalistę. Zalecana aktywnością fizyczną są ćwiczenia z systemu qigong obejmujące prace nad dolnym odcinkiem kręgosłupa i miednicą.

W związku z przyczynami emocjonalnymi mięśniaków macicy pomocna będzie również zmiana stylu życia a przede wszystkim uwolnienie negatywnych emocji i wyzwolenie się od nich. Warto skorzystać z medytacji, które pomagają oczyścić umysł i serce.

Medycyna zachodnia czy chińska? Jak dokonać właściwego wyboru?

Leczenie mięśniaków macicy, o ile nie są one przyczyną poważnych dolegliwości wymagających pilnej interwencji, warto rozpocząć od nieinwazyjnych terapii oferowanych przez Tradycyjną Medycynę Chińską. O skuteczności terapii w dużej mierze decyduje w tym przypadku praca nad własnymi emocjami oraz konieczność skorzystania z usług profesjonalisty w dziedzinie TMC.

 

Zobacz Perły Księżniczki:

Perły Księżniczki

Bibliografia:
1. S. Woźniak, B. Pietrzak, T. Paszkowski, S. Radowicki, L. Pawelczyk, M. Wielgoś, Farmakoterapia mięśniaków macicy, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 2
2. P. Madej, A. Plewka, Czy mięśniaki macicy mogą ulec transformacji złośliwej?, Farmaceutyczny Przegląd Naukowy 2008, nr 7-8
3. Mięsniaki macicy kompendium, Wyd. Gedeon Richter, dok. elektroniczny

4. Knapp i wsp., Epidemiologia mięśniaków macicy, Przegląd Menopauzalny 2012, nr 2

Komentarze do wpisu (0)

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium