
Mięśniaki macicy są obecnie jedną z najpowszechniejszych nienabłonkowych, niezłośliwych guzów macicy. W budowie tych łagodnych nowotworów znajduje się macierz zewnątrzkomórkowa, na która składają się przede wszystkim kolagen, fibronektyna i proteoglikany. Nie ma jednoznacznych badań wskazujących częstotliwość występowania mięśniaków, lecz w różnych źródłach podaje się, że z ich powodu cierpieć może nawet 70% kobiet w wieku 50 lat, a odsetek ten jest jeszcze większy w przypadku kobiet rasy czarnej.
Jako przyczyny powstawania mięśniaków wskazuje się zmiany poziomu hormonów w ciągu cyklu życia kobiety. Z tego właśnie powodu dolegliwości bólowe zgłaszane są w okresie reprodukcyjnym, a ustępują w okresie menopauzy.
Objawy mięśniaków macicy w dużej mierze uzależnione są od wieku kobiety i obejmują:
- nieprawidłowe (zbyt obfite) krwawienia,
- krwawienie w trakcie cyklu,
- uczucie pełności w dole brzucha,
- ból lub dyskomfort podczas stosunku,
- poronienie,
- dysfunkcje jelit (zaparcia),
- dolegliwości bólowe i dysfunkcje ze strony pęcherza moczowego (zbyt częste oddawanie moczu),
- silne skurcze zlokalizowane w dole brzucha.
Diagnostyka
W diagnostyce mięśniaków macicy wykorzystuje się przede wszystkim badania obrazowe, a więc ultrasonografię, rezonans magnetyczny oraz tomografię komputerową. Wszystkie te badania pozwalają na określenie lokalizacji i wielości mięśniaków. Innym badaniem jest histeroskopia, czyli wziernikowanie jamy macicy. Histeroskopia najczęściej wymaga podania znieczulenia ogólnego a jej zaleta jest możliwość usunięcia zmiany w trakcie badania.
Leczenie
Mięśniaki leczy się farmakologicznie i operacyjnie. Wybór metody leczenia w dużej mierze uzależniony jest od wieku kobiety i jej planów związanych z dzietnością.
Na rynku istnieje kilka typów leków wykorzystywanych do leczenia mięśniaków. Najnowsze z nich zawierają substancję czynną octan uliprystalu. Z substancją tą wiązane są duże nadzieje, bowiem jak do tej pory jest to najskuteczniejszy lek podawany doustnie w terapii mięśniaków macicy. Octan uliprystalu redukuje u części pacjentek wielkość mięśniaków już po dwutygodniowej terapii, a cały cykl leczenia trwa około 3 miesiące.
W leczeniu operacyjnym wykonuje się:
- embolizację tętnic macicznych, dzięki czemu wstrzymuje się dopływ krwi do guza,
- kriomiolizę czyli mrożenie tkanek mięśniaka,
- miomektomię inaczej wyłuszczenie mięśniaków,
- histerektomię stanowiącą najbardziej inwazyjną formę leczenia operacyjnego, gdzie w zależności od ilości, wielkości i lokalizacji mięśniaków usuwa się przydatki, lub całą macicę.
Kobietom, które planują w przyszłości ciąże zawsze zaleca się, w miarę możliwości, leczenie zachowawcze.
Mięśniaki macicy a tradycyjna chińska medycyna
W tradycyjnej chińskiej medycynie występowanie mięśniaków macicy związane jest z zachwianiem konstytucji Wątroby i Śledziony. Dochodzi do niego w mechanizmie zastoju energii qi, krwi oraz śluzu. Wśród przyczyn wyliczane są:
- zastój qi wątroby prowadzący do powstania guzków ju, które ograniczają przepływ krwi; zatory w dłuższym czasie przeobrażają się w guzy (mięśniaki),
- powstawanie nadmiernej ilości śluzu jako wynik nieprawidłowej diety (przejadanie się i spożywanie alkoholu w nadmiarze).
Leczenie mięśniaków uzależnione jest zatem od ustalenia przyczyny, która je wywołuje. Jeśli przyczyną są zastoje krwi, należy uspokoić Wątrobę i regulować krążenie. Jeśli nieprawidłowa dieta, należy ją skorygować.
Bez względu na przyczynę powstania mięśniaków w terapii wykorzystuje się również zioła. Podawane mogą być w formie naparów lub globulek dopochwowych. Dobre rezultaty przynosi również akupunktura.
Należy podkreślić, że w przypadku mięśniaków macicy tradycyjna medycyna chińska zaleca leczenie zachowawcze szczególnie w przypadku guzów o niewielkich rozmiarach, tj. nieprzekraczających 6 cm. Taka wielkość pozwala na zmniejszenie objętości guza i niwelowanie objawów chorobowych. Przy guzach większych konieczne może być leczenie operacyjne.
Mięśniaki i ich postrzeganie w medycynie zachodu i Tradycyjnej Medycynie Chińskiej
Jeśli jesteś w wieku rozrodczym i obserwujesz u siebie bolesne i obfite miesiączkowanie, być może masz do czynienia z mięśniakami macicy. A może nie masz dolegliwości, ale stwierdzono u Ciebie mięśniaki? Ten wpis jest zatem dla Ciebie.
Czym są mięśniaki macicy?
Mięśniaki to łagodne nowotwory macicy. Ich występowanie w populacji kobiecej w wieku rozrodczym jest stosunkowo częste – występują u około 25% kobiet. Wiele z nich nie daje żadnych objawów i diagnozowanych jest podczas rutynowych kontroli ginekologicznych. Niestety medycyna nie potrafi wskazać jednoznacznej przyczyny ich powstawania. Przypuszcza się jednak, że występowanie mięśniaków związane jest zmianami hormonalnymi. Bardzo często występują w postaci mnogiej.
Objawy
Mięśniaki nie zagrażają życiu kobiety, ale mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę, a także powodować obfite i bolesne miesiączkowanie. Wiele z objawów jest bardzo niespecyficznych i początkowo kobiety nie łączą ich z guzem. Do tych niespecyficznych objawów zalicza się:
- krwawienie międzymiesiączkowe,
- plamienie,
- nieregularne miesiączki,
- krwawienie przypominające krwotok (bardzo obfite),
- ból i/lub dyskomfort podbrzusza,
- parcie na mocz,
- trudności w oddawaniu stolca/zaparcia,
- niepłodność.
Czy mięśniaki trzeba leczyć?
Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy mięśniaki macicy trzeba leczyć. W przypadkach, w których nie powodują one żadnych dolegliwości ani nie powiększają się, mięśniaki pozostawia się do regularnej kontroli bez wdrażania jakiegokolwiek leczenia. Jeśli jednak występują dolegliwości bólowe, anemia, niemożność zajścia w ciąże lub znaczące narastanie kolejnych mięśniaków należy rozważyć leczenie.
Współczesna medycyna oferuje kobietom dwie możliwości: leczenie farmakologiczne i operacyjne. Wybór każdej z metody ustalany jest indywidualnie w zależności od okoliczności. Wiele kobiet preferuje leczenie zachowawcze ze względu na obawy związane z operacją. Wadą takiego leczenia jest fakt, że nie powoduje ono usunięcia mięśniaków macicy a jedynie ich zmniejszenie przy czym często ma ono nietrwały charakter.
Leczenie operacyjne zazwyczaj wiąże się z usunięciem macicy. Mimo, że medycyna oferuje również wyłuszczenie mięśniaków lub ich embolizację, w praktyce dostęp do ośrodków wykonujących tego rodzaju zabiegi jest bardzo utrudniony. Stąd kobiety w Polsce zazwyczaj kieruje się na operację histerektomii (usunięcia macicy).
Tradycyjna Medycyna Chińska a mięśniaki macicy
Tradycyjna Medycyna Chińska wyjaśnia powstawanie mięśniaków macicy zastojem Qi, wywołującym w długim okresie czasu również stagnację Krwi. Najczęstszą przyczyną tego stanu są negatywne emocje na czele z gniewem, frustracją i nienawiścią. To właśnie niemożność zapanowania nad negatywnymi uczuciami przez długi okres czasu stanowi najczęstszy powód występowania mięśniaków macicy.
TMC – terapia mięśniaków macicy
Tradycyjna Medycyna Chińska proponuje szereg rozwiązań mających na celu zmniejszenie mięśniaków a nawet ich całkowite zaniknięcie. Wykorzystuje w tym celu: akupunkturę, ziołolecznictwo a także akupresurę i ćwiczenia fizyczne.
Akupunktura
Akupunktura w terapii mięśniaków powinna być wykonywana przez osobę o dużym doświadczeniu. jej zabiegi wpływają na odblokowanie zastojów energii Qi a także działają przeciwbólowe. Leczenie akupunkturą wymaga przynajmniej kilkunastu sesji a do jego zalet należy stosunkowo szybka likwidacja bólu i brak skutków ubocznych.
Ziołoterapia
Podobnie jak akupunktura, tak mieszanki ziołowe powinny być przygotowane w sposób indywidualny, uwzględniający rodzaj panującej w organizmie nierównowagi. Trudno zatem kupić gotową mieszankę, która będzie cechowała się dużą skutecznością. Z tego powodu ten rodzaj terapii wymaga kontaktu z doświadczonym terapeutą działającym w duchu TMC.
Akupresura i aktywność fizyczna
Akupresura wymaga znacznie mniejszych umiejętności i może być wykonywana samodzielnie, po przeszkoleniu przez profesjonalistę. Zalecana aktywnością fizyczną są ćwiczenia z systemu qigong obejmujące prace nad dolnym odcinkiem kręgosłupa i miednicą.
W związku z przyczynami emocjonalnymi mięśniaków macicy pomocna będzie również zmiana stylu życia a przede wszystkim uwolnienie negatywnych emocji i wyzwolenie się od nich. Warto skorzystać z medytacji, które pomagają oczyścić umysł i serce.
Medycyna zachodnia czy chińska? Jak dokonać właściwego wyboru?
Leczenie mięśniaków macicy, o ile nie są one przyczyną poważnych dolegliwości wymagających pilnej interwencji, warto rozpocząć od nieinwazyjnych terapii oferowanych przez Tradycyjną Medycynę Chińską. O skuteczności terapii w dużej mierze decyduje w tym przypadku praca nad własnymi emocjami oraz konieczność skorzystania z usług profesjonalisty w dziedzinie TMC.
Zobacz Perły Księżniczki:
Bibliografia:
1. S. Woźniak, B. Pietrzak, T. Paszkowski, S. Radowicki, L. Pawelczyk, M. Wielgoś, Farmakoterapia mięśniaków macicy, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2017 tom 2, nr 2
2. P. Madej, A. Plewka, Czy mięśniaki macicy mogą ulec transformacji złośliwej?, Farmaceutyczny Przegląd Naukowy 2008, nr 7-8
3. Mięsniaki macicy kompendium, Wyd. Gedeon Richter, dok. elektroniczny
4. Knapp i wsp., Epidemiologia mięśniaków macicy, Przegląd Menopauzalny 2012, nr 2