Różnicowanie przyczyn
Co do zasady trudności z zapamiętywaniem zawsze dotyczą zaburzenia równowagi mózgowej, co w TMC wiąże się z nierównowagą w obszarze „Morza Szpiku” czyli mózgu. Mózg odżywiany jest przez nerki i serce, w mniejszym stopniu przez inne narządy. O źródle problemu świadczą objawy:
- wyczerpanie esencji nerek – upośledzona zdolność do zapamiętywania połączona z myleniem słów, zawroty głowy, spłycony oddech, problemy z oddawaniem moczu, blady język z białym nalotem;
- nieprawidłowa interakcja serca i nerek – łatwe zapominanie wielu rzeczy, bezsenność a trakcie spania liczne sny, dzwonienie w uszach, rozgrzanie wewnętrznych powierzchni dłoni i stóp; język czerwony z cienkim nalotem;
- niedobór serca i śledziony – zapominaniu towarzyszy ogólne zmęczenie, blada cera, mniejszy apetyt, luźny stolec, język blady nieraz z odciśniętymi zębami;
- zaburzenia płynnego przepływy qi śledziony – problemy z zapamiętywaniem połączone z rozdrażnieniem, wybuchami złości, ból po bokach żeber, język cienki z białym nalotem;
- mętny śluz atakujący górę – trudności z utrzymaniem danych w pamięci łączą się z powolną mową, trudnościami z zasypianiem, ogólnym znużeniem i zmęczeniem.
Leczenie zaburzeń pamięci
Leczenie uzależnione jest od przyczyny determinującej problem. Zawsze ukierunkowane jest na usunięcie nierównowagi. W przypadku problemów leżących po stronie Nerek zalecany jest picie herbatki z korzenia krzyżownicy cienkolistnej. Pijemy ją zamiast herbaty, a więc częstotliwość zależy od indywidualnych upodobań.
Bardzo pomocne jest również włączenie do codziennej diety jednego orzecha włoskiego, który dzięki swojej termicznej naturze wspomaga pracę Nerek, a przez to odżywia zaopatrywany przez nie mózg.
U osób, których zaburzenia związane są z niedoborem serca i śledziony pomocna może być papka przygotowana z 20 dag rozgotowanego ryżu i 10g korzenia krzyżownicy cienkolistnej. Ta papka wzmacnia yin, a dzięki temu usprawnia pracę mózgu, poprawia pamięć i zwiększa możliwość koncentracji umysłowej.
Pomocne w leczeniu problemów z zapamiętywaniem są również zabiegi akupunktury i moksowanie. W obu przypadkach pobudzanym punktem jest Du20, znajdujący się niemal na czubku głowy.
Warto również wykorzystać inne zalecenia TMC, które zaleca również współczesna medycyna zachodnia. Nalezą do nich dbałość o higienę ducha rozumianą jako wystarczająca ilość snu, odpoczynku, unikanie stresujących sytuacji i właściwe odżywianie się, które zapewni organizmowi dostarczenie wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania cewy nerwowej. Układ nerwowy wzmocnią przede wszystkim: orzechy, lecytyna, żelazo. Nie zapominajmy również o umiarkowanej aktywności fizycznej.
Fohow Linchzhi na pamięć i koncentrację:
Zobacz też: CHOROBY DEGENERACYJNE UKŁADU NERWOWEGO A TRADYCYJNA MEDYCYNA CHIŃSKA
Literatura:
T. Błaszczyk, Słownik medycyny chińskiej, Grodzisk Mazowiecki 2018
A. Baran, Metody wspomagania pamięci, Katowice 2016