Przyczyny chorób tarczycy w tradycyjnej medycynie chińskiej
Zgodnie z koncepcją tradycyjnej medycyny chińskiej, w każdym organizmie żywym krąży energia Qi. Jej składowe stanowią żeńskie Yin i męskie Yang. Kombinacje Yin i Yang stanowią cztery stany energetyczne. W chorobach tarczycy dochodzi do zaburzeń równowagi Yin i Yang:
- niedobór Yang – powoduje spadek energii Qi, co ma swój wyraz w upośledzeniu krążenia energii, człowiek staje się ospały, zwalnia jego metabolizm, odczuwa chłód – niedoczynność tarczycy,
- nadmiar Yang – powoduję nadmierne gromadzenie energii Qi, co skutkuje przyspieszonym metabolizmem, wewnętrznym przymusem zwiększenia tempa pracy – nadczynność tarczycy.
Niektóre źródła podają, że przyczyną chorób tarczycy może być osobista konstytucja. Termin „konstytucja” w znaczeniu medycyny chińskiej oznacza osobnicze uwarunkowania genetyczne. Oznacza to, że funkcjonalność niektórych narządów nie jest wynikiem nierównowagi, lecz stanowi element indywidualnych uwarunkowań biologicznych.
Ponadto podkreśla się, że przyczyną nieprawidłowo funkcjonującej tarczycy może być zła dieta oraz styl życia powodujący nadmierne napięcia emocjonalne (stres).
O ile wśród praktyków medycyny chińskiej nie ma jednoznacznego stanowiska co do tego, który z organów ma większe znaczenie w powstawaniu i przebiegu choroby (różne źródła podają tu Nerki, Żołądek, Wątrobę), to metody leczenia są zbieżne.
Leczenie chorób tarczycy
W związku z faktem, iż dwie z przyczyn występowania zaburzeń pracy tarczycy to nadmierny stres i niehigieniczny tryb życia, zmiany powinny być w pierwszej kolejności przeprowadzone właśnie w tych dwóch obszarach. Uzupełnieniem tych zmian jest stosowanie właściwej diety. Jej zalecenia są tożsame z zaleceniami tradycyjnych dietetyków, ponieważ w dużej mierze opierają się one właśnie na medycynie chińskiej.
Dodatkowo wykorzystuje się akupunkturę, masaż i ziołolecznictwo. W literaturze przedmiotu nie podaje się jednej substancji, która wpływałaby bezpośrednio na pracę tarczycy. W jej regulowaniu stosuje się naturalnie pozyskiwane substancje aktywne, które mają na celu regulację pracy Nerek, Żołądka i Wątroby. Wykorzystuje się również zioła, których zadaniem jest ogólne wzmocnienie organizmu.
Bibilografia:
1. Cardoza S., Holistyczna medycyna chińska na co dzień. Terapie naturalne do samodzielnego stosowania, Białystok 2018
2. Ni M., kanon medycyny chińskiej Żółtego cesarza. Nowy przekład neijing Suwen z komentarzem., Łódź 2012
3.Mejssner M., Chińskie leki likwidują raka, www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,chinskie-leki-likwiduja-raka,artykul,1691123.html
4. Montakab H., Medycyna chińska w praktyce. Teoria, diagnostyka i terapia w rozumieniu zachodnim, Łódź 2017