Totalna Biologia – podstawy teoretyczne
U podstaw Totalnej Biologii leży przekonanie, że choroba nie jest efektem działania biologicznego, a formą odpowiedzi organizmu na jakiś konflikt czy traumatyczne doświadczenie. Niektórzy doszukują się w tu podobieństwa do fundamentów Tradycyjnej Chińskiej Medycyny, która u podłoża chorób wskazuje na stan nierównowagi w organizmie.
Głównym powodem chorób w Totalnej Biologii jest szeroko rozumiany stres. Stres ten powodowany jest przez zaistnienie biologicznego konfliktu. O konflikcie takim mówi się, gdy łącznie spełnia on pięć warunków:
- wydarzenie jest traumatyczne – wywołuje trudne do zniesienia emocje,
- nagły charakter – zdarza się coś, czego się absolutnie nie spodziewaliśmy,
- zaistniałą sytuację określamy jako niedopuszczalną – trudno wyobrazić sobie, że miałaby trwać dłużej,
samotne przeżywanie,
- brak wyjścia (przynajmniej częściowy) z zaistniałej sytuacji.
Takie podejście do przyczyn choroby ma wspólny mianownik z tradycyjną medycyną. Również w jej przypadku mówi się o powodowaniu ciężkich chorób przez silny do udźwignięcia stres. Niektórzy lekarze twierdzą nawet, niektóre nowotwory pojawiają się w okresie dwóch lat po wystąpieniu traumatycznych doświadczeń w życiu pacjentów.
Współczesne choroby w ujęciu Totalnej Biologii
Totalna Biologia mierzy się z wieloma chorobami, ale co istotne, także z tak zwanymi chorobami cywilizacyjnymi.
Depresja jest na przykład postrzegana jako rozwiązanie stosowane przez mózg w celu ochrony innych narządów. U jej podstaw leży najczęściej konflikt połączony z tak zwanym patem hormonalnym, czyli niemożnością poradzenia sobie z przerastającą nas sytuacją. Skierowanie konfliktu na mózg wywoła depresję, ale uratuje organizm przed zawałem serca, który potencjalnie jest zagrażający życiu.
Cukrzyca natomiast spowodowana jest paranoją powstałą na skutek braku zgody na czyjeś działania lub poczuciem odrzucenia. Wiąże się z trybem walki o własne prawa i racje, co powoduje blokadę produkcji insuliny przez mózg w celu dostarczenia do mięśni większej ilości cukru, niezbędnego do walki. Przyczyną wahań poziomu cukru we krwi są w tej koncepcji huśtawki emocjonalne. Ustabilizowanie emocji powoduje regulację poziomu cukru we krwi.
Hashimoto określane jest jako choroba mająca swoje źródło w lęku dotyczącym braku czasu na zrobienie lub utratę czegoś ważnego – pomoc bliskim, strata partnera. Osoby cierpiące na Hashimoto żyją pod presją czasu, nadmiar obowiązków i funkcji pełnionych w rodzinie czy środowisku jest zbyt duży i generuje obawy o możliwość realizacji wszystkich celów i obowiązków. Takie postrzeganie swojej roli i odczuwanie braku ma źródło w określonych przeżyciach i emocjach, które najczęściej nie są uświadamiane.
Nadciśnienie to kolejna z chorób cywilizacyjnych. Jego przyczyn Totalna Biologia upatruje w funkcjonowaniu w „trybie walk”, czyli w aktywności ukierunkowanej na osiągniecie określonego celu. Zwiększona aktywność powoduje szybszą pracę serca, czyli nadciśnienie. Innym mechanizmem powstawania nadciśnienia jest zamykanie się na miłość, by uniknąć późniejszego odrzucenia. szczególną grupę osób z nadciśnieniem stanowią dzieci, gdyż w ich przypadku przyczyny mogą leżeć niejako poza samym dzieckiem, na przykład w relacji pomiędzy rodzicami.
Diagnostyka i leczenie
Diagnostyka i leczenie opierają się w dużej mierze na psychoterapii. W przypadku konfliktu wewnętrznego zdarza się, że nie jest on w pełni uświadamiany przez pacjenta. Bywają również sytuacje, w których jedna osoba doświadczyła więcej, niż jednego konfliktu biologicznego. Praca z terapeutą pozwala na znalezienie przyczyny konfliktu, a następnie przepracowanie go. Terapia nie daje gotowej recepty, jak poradzić sobie ze stresem, ale pomaga zrozumieć mechanizm rządzący w tym aspekcie naszym ciałem i emocjami.
Zgodnie z podstawami Totalnej Biologii, żadna z chorób nie jest dziedziczna. Tym samym nie jest przekazywana wraz z materiałem genetycznym. Fakt, że mama i babcia chorowały na cukrzycę nie oznacza, że córka tez będzie chora.
Warto też zauważyć, że istnieje szereg chorób, których źródłem nie są konflikty wewnętrzne i choroby te nie będą leczone w procesie psychoterapii. Należą do nich choroby powstałe wskutek zatrucia, napromieniowania, wypadków, itp.
Adam Troszok
http://neuropsychologia.org/szosty-zmysl W powyższym artykule jest pokazane, że niewygaszony stres powoduje ,,nadprodukcję" wszelkich neurotransmiterów, przeciwciał itd, tak, że dochodzi do jakby crucial organizmu tymi substancjami. Dochodzi do tego, kiedy nerw błędny jest zbyt mało aktywny, gdyż jego zadaniem jest wygaszanie ,,akcji" powodowanych przez nerwowy układ współczulny w wyniku stresu rejestrownego przez mózg. Można temu zaradzić poprzez odpowiednie stymulowanie nerwu błędnego. To zatrucie substancjami czynnymi prowadzi do szeregu chorób tzw cywilizacyjnych od cukrzycy, nadciśnienia, przerostu prostaty, do chorób psychicznych.