Tradycyjna Chińska medycyna powodów bólu głowy upatruje w dwóch zasadniczych grupach przyczyn: zewnętrznych i wewnętrznych. Co istotne, obie grupy działają w tym samym mechanizmie: blokują swobodny przepływ energii Qi i krwi. Leczenie polega zatem na zidentyfikowaniu przyczyny wywołującej nierównowagę i usunięciu jej.
Do przyczyn zewnętrznych należą warunki środowiskowe. Wskazać tu można niekorzystne warunki atmosferyczne, jak również podwyższony stopień zanieczyszczenia powietrza, wody, czy spożywanej żywności. Katalog czynników zewnętrznych jest zatem dosyć szeroki, co utrudnia wyłonienie odpowiedzialnego za ból głowy.
Do czynników wewnętrznych będących przyczyną bólu należą stres, miesiączka, ciąża i wszelkie zaburzenia przepływu energii Qi. Również w tym przypadku mamy wiele różnych czynników powodujących ból głowy. W TCM szczególną uwagę zwraca się na meridiany wątroby, pęcherzyka żółciowego, pęcherza moczowego czy żołądka. To właśnie w tych miejscach blokada swobodnego przepływu Qi i krwi spowoduje dolegliwości bólowe głowy.
Dodatkowo w sukurs tradycyjnej chińskiej medycynie przychodzi umiejscowienie bólu. Przykładowo ból ćwiartkowy (migrenowy) powodowany jest najczęściej przez nadmiernie aktywny Wiatr i Ogień.
Za głównego winowajcę bólu głowy uważa się Yang Wątroby. Yang Wątroby wznosi się w górę z powodu nadmiernych emocji, szczególnie tych negatywnych: złości, frustracji, żalu czy gniewu. Osoby, które łatwo tym emocjom ulegają cierpią na jednostronne bóle głowy, zlokalizowane na jej szczycie, skroniach i za oczodołami. Wskazaniem do rozpoznania tej przyczyny może być łzawienie lub zaczerwienie oczu.
Yang Wątroby oraz nierównowaga w pęcherzyku żółciowym odpowiadają również za bóle migrenowe głowy. W tym przypadku objawem towarzyszącym będą nudności i bóle brzucha, posmak goryczy w ustach a nawet biegunka.
Inna grupa przyczyn bólu głowy to niedobory Qi i krwi. Powodowane są one przez szereg czynników: niewystarczająca ilość snu, długotrwały stres, niewłaściwe odżywianie, intensywny wysiłek intelektualny, występowanie chorób o charakterze przewlekłym. Niedobór tego rodzaju cechuje długotrwały tępy ból, obejmujący cała głowę, bladość skóry czy uczucie głębokiego znużenia.
Leczenie zgodnie z TCM
Leczenie bólu głowy jest procesem długotrwałym. W pierwszej kolejności ból uśmierzany jest za pomocą akupunktury – daje ona tak dobre rezultaty, że finansują ją nawet krajowe oddziały NFZ. W dalszej kolejności konieczne staje się ustalenie przyczyny i w zależności od diagnozy stosowanie mieszanek ziołowych, zmiana sposobu odżywiania, zmiana stylu życia. Wszystkie te zalecenia ukierunkowane są na odblokowanie zastojów Qi i krwi lub zwiększenie ich potencjału poprzez dietę i zioła.
Co zatem wybrać: tabletki czy pracę nad własnym organizmem? Decyzję każdy podjąć musi sam, pamiętając, że tabletki nie pozostają wolne od skutków ubocznych i nie likwidują przyczyny a tylko objaw.
Bibliografia:
1. https://tcmblog.co.uk/are-tcm-remedies-for-headache-better-than-paracetamol/ (01.10.2019)
2. https://naturalnieozdrowiu.pl/bole-glowy/ (01.10.2019)