Holistyczne podstawy medycyny chińskiej
Medycyna chińska swoimi korzeniami sięga starożytności. Przekazywana i ulepszana z pokolenia na pokolenie, stała się obecnie przedmiotem zainteresowania świata zachodniego. Medycyna chińska bazuje na harmonii energii yin i Yang, które u zdrowego człowieka powinny pozostawać w niezachwianej harmonii, gwarantując prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów. Współcześnie staje się ona przedmiotem zainteresowania Zachodniego świata z powodu poszukiwania naturalnych sposobów leczenia, które nie są oparte na chemicznych składnikach masowo produkowanych leków.
Medycyna chińska a depresja
W ujęciu holistycznym choroby, w tym również depresja, są efektem zaburzonej równowagi. W przypadku depresji zaburzona jest równowaga emocjonalna. W chińskiej filozofii zachowanie równowagi emocjonalnej jest warunkiem koniecznym do zachowania zdrowego organizmu. Co istotne, w filozofii Wschodu nie ma złych emocji – każda jest właściwa, jeżeli usprawiedliwiają ja okoliczności jej towarzyszące. Dotyczy to również emocji, które tradycyjnie w naszej kulturze postrzegane są jako negatywne (frustracja, gniew, żal, strach). Istotne jest to, że każda z emocji posiada połączenie z konkretnym organem wewnętrznym. Wydłużenie trwania danej emocji w czasie sprawia, że organ ten jest nadmiernie eksploatowany a jego energia funkcjonalna ulega osłabieniu. Jest to początek dysharmonii, która może być podłożem różnych chorób, a w szczególności depresji.
Depresja, jak również inne zaburzenia emocjonalne, których podstawą jest strach, powstają z powodu różnych niedoborów w Nerkach. Zanim jednak niedobory te powstaną, zakłóceniu ulegają funkcje elementu Ziemi i Metalu. Zgodnie z koncepcją cyklu Pięciu Elementów, Ziemia odżywia Metal, Metal odżywia Wodę. Psychiczno-umysłowa perspektywa tego chwieje się, jeśli człowiek traci wizję własnej przyszłości, nie wie, w którym miejscu życia jest i co robić dalej. Wówczas Metal odżywia Wodę skażoną energią. Pojawia się lęk, który może przerodzić się w depresję.
Leczenie depresji w medycynie chińskiej
Głównym sposobem leczenia depresji w medycynie chińskiej jest zmiana stylu życia, który powinien wspierać równowagę emocjonalną. Zmiana powinna być ukierunkowana na medytacje, jogę, aromaterapię i Chi Kung. Zalecane jest również picie odpowiednich mieszanek ziołowych.
Jednym z ziół wykorzystywanych do terapii depresji jest kordyceps chiński (cordyceps sinensis). Kordyceps znany jest jako ziele poprawiająca ogólną kondycję organizmu, poprawiające walczyć ze słabością i zmęczeniem. W medycynie chińskiej wykorzystywany jest również do leczenia zaburzeń emocjonalnych (depresji). Wiele osób zauważa, że po pierwszej dawca kordycepsu umysł staje się bystrzejszy, kolory bardziej wyraziste, a bodźce odbierane są bez żadnych zakłóceń.
Jego pozytywne działanie w tym zakresie zostało również potwierdzone badaniami europejskich naukowców, którzy stwierdzili, że zawarty w zielu nukleozyd adenozynotrifosforan ma działanie podobne do działania neuroprzekaźników. Receptory dla tego nukleozydu (tzw. receptory purynergiczne) znajdują się w neuronach wielu organizmów żywych. Nukleozydy zawarte w grzybach z grupy Cordyceps posiadają właściwości dopaminergiczne. Badania przeprowadzone na myszach pozwoliły na potwierdzenie przeciwdepresyjnego działania korydcepsu, gdyż zaobserwowano w nich szybkie niwelowanie zmęczenia i efekt podobny jak działanie leków przeciwdepresyjnych. Mechanizm działania nie został jednak w pełni poznany.