Blog wpisy
Producenci
Promocje
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Wkładki
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Wkładki
248,00 zł 235,90 zł
szt.
Trzypak Fohow Oral Liquid Eliksir Feniks Kordiceps
Trzypak Fohow Oral Liquid Eliksir Feniks Kordiceps
408,00 zł 405,00 zł
szt.
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
462,00 zł 439,00 zł
szt.
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
618,00 zł 589,00 zł
szt.
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
618,00 zł 589,00 zł
szt.
Trzypak Fohow Linchzhi Reishi 24 szt. po 0,3 g
Trzypak Fohow Linchzhi Reishi 24 szt. po 0,3 g
309,00 zł 299,00 zł
szt.
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk
223,00 zł 212,00 zł
szt.

Dziecięce zapalenie płuc w ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

0
Dziecięce zapalenie płuc w ujęciu Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Zapalenie płuc u dzieci
Leczenie według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej opiera się na rozróżnieniu przyczyn. Wyróżnia się poniższe typy (a tym samym powody) zapalenia płuc.

Częsty wzorzec typów i przyczyn
Zimno i wiatr blokujące płuca – główne objawy to gorączka, ból całego ciała, dławiący kaszel, duszności, brak apetytu, rzadki i biały śluz, który z łatwością można odkrztusić, przejrzysta i wodnista wydzielina z nosa, blada cera, język z białym lub tłustym nalotem. Kierunki postępowania: uwolnienie powierzchni dzięki ostrym i ciepłym ziołom, otworzenie płuc i rozpuszczenie zalęgającego w nich śluzu. Leczenie: mieszanka ziołowa lub proszek z kwiatowego baldachimu.

Gorąco i wiatr blokujące płuca – gorączka, silna niechęć do wiatru, nadmierny śluz, silnie zaczerwienione gardło, mocz barwy ciemnożółtej, częsty i rwący kaszel, ucisk w klatce piersiowej, pragnienie połączone z piciem dużej ilości płynów, język z cienkim nalotem. Kierunki postępowania: otworzenie płuc za pomocą ostrych i chłodnych ziół, oczyszczenie gorąca, rozpuszczenie śluzu. Leczenie: napar mieszanki/proszek z wiciokrzewem i forsycją, wywar z przęślą, pestkami moreli i lukrecji.

Zewnętrzne zimno i wewnętrzne gorąco – gorączka, zaczerwieniona cera, pragnienie, dławiący kaszel z białym lub żółtym śluzem, awersja do zimna, biały nalot na języku. Kierunek działania: uwolnienie powierzchni i wnętrza. Leczenie: mieszanki ziołowe, akupunktura.

Gorąco i śluz blokujące płuca – wysoka gorączka z towarzyszącym pobudzeniem lub rozdrażnieniem, gesty żółty śluz, świszczący oddech, sine usta, żółtoczerwony mocz, zaparcia, język czerwony z żółtym nalotem. Kierunki działania: oczyszczenie gorąca, otworzenie płuc, usunięcie śluzu. Leczenie: napary z pieprzycy i głożyny zwyczajnej lub wywar z mieszanki ziołowej pięciu tygrysów.

Niedobór yin z powodu gorąca płuc – nieustający kaszel połączony z zadyszką, długotrwały stan podgorączkowy, uczucie rozpalenia na powierzchni stóp lub/i dłoni, trudności ze spaniem, znużenie psychiczne i wyczerpanie, pragnienie połączone z dużą ilością wypijanych płynów, suchy i czerwony język. Kierunki postępowania: odżywienie yin i oczyszczenie gorąca płuc, nawilżenie płuc w celu uśmierzenia kaszlu. Leczenie: wywar z glehni i konwalnika.

Niedobór qi płuc i śledziony – przewlekły kaszel, nawracające stany podgorączkowe, blada cera, śluz biały i dosyć rzadki, brak apetytu, zimne kończyny, nawracające poty, niestrawność, luźne stolce, blady język. Kierunek leczenia: odżywienie płuc i qi, wzmocnienie śledziony, rozproszenie śluzu. Leczenie: wywar ziołowy z żeń-szenia i cytryńca chińskiego.

Rzadsze wzorce:
Zapaść yang z powodu blokady płuc – zasinienie ust, płytki oddech, zimne kończyny, obfite poty, znużenie, oddawanie mniejszych ilości moczu, język purpurowy z cienkim białym nalotem. Kierunki leczenia: rozproszenie qi płuc, ogrzanie i odżywienie yang serca. Leczenie: wywar z szeń-szenia, tojadu i muszli ostryg.

O mieszankach i wywarach ziołowych
Wiele mieszanek ziołowych polecanych w dziecięcym zapaleniu płuc nie jest dostępnych na polskim rynku. Na szczęście niektóre z nich można z powodzeniem przygotować samodzielnie. Przykładem jest ta mieszanka stosowana w przebiegu dziecięcego zapalenia płuc przebiegającego z kaszlem z powodu niedoboru yin:
500 g świeżych liści ligustru gotować w pół litra wody do momentu zredukowania objętości wywaru do 200 ml. Podawać łyżeczkę (do dwóch) 3 do 4 razy dziennie.

Na co jeszcze zwraca uwagę Tradycyjna Medycyna Chińska w przebiegu dziecięcego zapalenia płuc? Otóż poleca się terapię bańkami Choińskimi w przebiegu zapalenia płuc z występującym rzężeniem (świsty). Bańki stawia się obustronnie lub jednostronnie, jeśli rzężenie utrzymuje się tylko z jednej strony. Miejsce przystawiania to okolica podłopatkowa, a czas przystawiania to 5 – 10 minut. Bańki stawiamy przez kolejnych 5 dni.

Komentarze do wpisu (0)

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium