Zapalenie płuc u dzieci
Leczenie według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej opiera się na rozróżnieniu przyczyn. Wyróżnia się poniższe typy (a tym samym powody) zapalenia płuc.
Częsty wzorzec typów i przyczyn
Zimno i wiatr blokujące płuca – główne objawy to gorączka, ból całego ciała, dławiący kaszel, duszności, brak apetytu, rzadki i biały śluz, który z łatwością można odkrztusić, przejrzysta i wodnista wydzielina z nosa, blada cera, język z białym lub tłustym nalotem. Kierunki postępowania: uwolnienie powierzchni dzięki ostrym i ciepłym ziołom, otworzenie płuc i rozpuszczenie zalęgającego w nich śluzu. Leczenie: mieszanka ziołowa lub proszek z kwiatowego baldachimu.
Gorąco i wiatr blokujące płuca – gorączka, silna niechęć do wiatru, nadmierny śluz, silnie zaczerwienione gardło, mocz barwy ciemnożółtej, częsty i rwący kaszel, ucisk w klatce piersiowej, pragnienie połączone z piciem dużej ilości płynów, język z cienkim nalotem. Kierunki postępowania: otworzenie płuc za pomocą ostrych i chłodnych ziół, oczyszczenie gorąca, rozpuszczenie śluzu. Leczenie: napar mieszanki/proszek z wiciokrzewem i forsycją, wywar z przęślą, pestkami moreli i lukrecji.
Zewnętrzne zimno i wewnętrzne gorąco – gorączka, zaczerwieniona cera, pragnienie, dławiący kaszel z białym lub żółtym śluzem, awersja do zimna, biały nalot na języku. Kierunek działania: uwolnienie powierzchni i wnętrza. Leczenie: mieszanki ziołowe, akupunktura.
Gorąco i śluz blokujące płuca – wysoka gorączka z towarzyszącym pobudzeniem lub rozdrażnieniem, gesty żółty śluz, świszczący oddech, sine usta, żółtoczerwony mocz, zaparcia, język czerwony z żółtym nalotem. Kierunki działania: oczyszczenie gorąca, otworzenie płuc, usunięcie śluzu. Leczenie: napary z pieprzycy i głożyny zwyczajnej lub wywar z mieszanki ziołowej pięciu tygrysów.
Niedobór yin z powodu gorąca płuc – nieustający kaszel połączony z zadyszką, długotrwały stan podgorączkowy, uczucie rozpalenia na powierzchni stóp lub/i dłoni, trudności ze spaniem, znużenie psychiczne i wyczerpanie, pragnienie połączone z dużą ilością wypijanych płynów, suchy i czerwony język. Kierunki postępowania: odżywienie yin i oczyszczenie gorąca płuc, nawilżenie płuc w celu uśmierzenia kaszlu. Leczenie: wywar z glehni i konwalnika.
Niedobór qi płuc i śledziony – przewlekły kaszel, nawracające stany podgorączkowe, blada cera, śluz biały i dosyć rzadki, brak apetytu, zimne kończyny, nawracające poty, niestrawność, luźne stolce, blady język. Kierunek leczenia: odżywienie płuc i qi, wzmocnienie śledziony, rozproszenie śluzu. Leczenie: wywar ziołowy z żeń-szenia i cytryńca chińskiego.
Rzadsze wzorce:
Zapaść yang z powodu blokady płuc – zasinienie ust, płytki oddech, zimne kończyny, obfite poty, znużenie, oddawanie mniejszych ilości moczu, język purpurowy z cienkim białym nalotem. Kierunki leczenia: rozproszenie qi płuc, ogrzanie i odżywienie yang serca. Leczenie: wywar z szeń-szenia, tojadu i muszli ostryg.
O mieszankach i wywarach ziołowych
Wiele mieszanek ziołowych polecanych w dziecięcym zapaleniu płuc nie jest dostępnych na polskim rynku. Na szczęście niektóre z nich można z powodzeniem przygotować samodzielnie. Przykładem jest ta mieszanka stosowana w przebiegu dziecięcego zapalenia płuc przebiegającego z kaszlem z powodu niedoboru yin:
500 g świeżych liści ligustru gotować w pół litra wody do momentu zredukowania objętości wywaru do 200 ml. Podawać łyżeczkę (do dwóch) 3 do 4 razy dziennie.
Na co jeszcze zwraca uwagę Tradycyjna Medycyna Chińska w przebiegu dziecięcego zapalenia płuc? Otóż poleca się terapię bańkami Choińskimi w przebiegu zapalenia płuc z występującym rzężeniem (świsty). Bańki stawia się obustronnie lub jednostronnie, jeśli rzężenie utrzymuje się tylko z jednej strony. Miejsce przystawiania to okolica podłopatkowa, a czas przystawiania to 5 – 10 minut. Bańki stawiamy przez kolejnych 5 dni.