Cordyceps militaris i cordyceps sinensis szansą na nowy lek w terapii nowotworów
Badania pozwoliły na stwierdzenie, że koordycepina wnika do komórek wykorzystując w tym celu specyficzne białko przekształcane później przez kinazę adenylanową. Powstały w ten sposób produkt jest bardzo nietrwały a zatem jego oddziaływanie na komórki nowotworowe jest stosunkowo słabe. Wysiłki naukowców zostały ukierunkowane na wprowadzenie takich modyfikacji, które pozwolą na przetrwanie 3’-deksyadenozynę w organizmie przez pożądany czas. Pierwsze pozytywne efekty pracy naukowców nad nowym produktem (bo jeszcze nie lekiem) są bardzo obiecujące i dotyczą wysokich wskaźników eliminacji komórek nowotworowych a przy tym bardzo dobrej tolerancji organizmu. Produkt bazujący pośrednio na kordycepinie uzyskał roboczą nazwę NUC – 7738 a prace nad jego udoskonaleniem i przeprowadzeniem kolejnych badań są aktualnie w toku.
Kordycepina zawarta w grzybach cordyceps militaris i cordyceps sinsnesi stanowi główny składnik aktywny biologicznie. Do dnia dzisiejszego udowodniono wiele leczniczych właściwości kordycepiny a postęp technologiczny umożliwia syntetyczne jej wytwarzanie. Właściwości przeciwnowotworowych upatruje się w umiejętności zakłócania przez kordycepinę biosyntezy łańcuchów DNA/RNA. W mechanizmie tym pokładane są ogromne nadzieje związane z leczeniem chorób nowotworowych, ale także cukrzycy, chorób układu krążenia, nieprawidłowego działania układu immunologicznego i układu oddechowego (w szczególności płuc).
Kordycepina od lat pozostaje w centrum zainteresowania farmaceutów w związku z jej szerokim spektrum działania komórkowego i biologicznego. Jej unikalną cechą jest umiejętność regulacji procesów biologicznych i molekularnych wpływających na uzyskiwanie klinicznych efektów zdrowotnych.
Na koniec warto dodać, że kordycepina zawarta jest w suplementach zawierających cordyceps. Są one cennym uzupełnieniem codziennej diety szczególnie w przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego, krążenia czy też chronicznie zmęczonych i wyczerpanych.
Cordyceps militaris i Cordyceps sinensis to gatunki grzybów, które od dawna stanowią przedmiot zainteresowania naukowców i badaczy ze względu na potencjalne korzyści zdrowotne ich zawartości. Szczególną uwagę przykuwa kordycepina, biologicznie aktywny składnik tych grzybów, którego właściwości przeciwnowotworowe oraz wpływ na inne schorzenia wydają się być obiecujące.
Badania dotyczące kordycepinowej wskazują na jej zdolność do penetrowania komórek poprzez specyficzne białko, które jest później przekształcane za pomocą kinazy adenylanowej. Choć uzyskany produkt jest nietrwały i jego oddziaływanie na komórki nowotworowe jest początkowo ograniczone, wysiłki naukowców są skupione na modyfikacjach, które pozwolą na utrzymanie pożądanej koncentracji 3’-deksyadenozyny w organizmie przez odpowiednio długi czas. Wstępne wyniki prac nad produktem o roboczej nazwie NUC-7738 są obiecujące, ze wskazaniem na wysokie wskaźniki eliminacji komórek nowotworowych i dobrą tolerancję organizmu.
Kordycepina, będąca głównym składnikiem aktywnym tych grzybów, zdaniem naukowców ma zdolność do zakłócania biosyntezy łańcuchów DNA/RNA, co stanowi podstawę dostrzeganych właściwości przeciwnowotworowych. Niemniej jednak, proces ten jest skomplikowany i wymaga wielu etapów badań, aby potwierdzić jego skuteczność w kontekście leczenia chorób nowotworowych, jak również innych schorzeń takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, zaburzenia immunologiczne czy choroby układu oddechowego.
Warto zaznaczyć, że kordycepina, jako substancja biologicznie aktywna, budzi zainteresowanie również w kontekście innych obszarów zdrowia. Jej zdolność do regulacji procesów biologicznych i molekularnych jest uważana za unikalną, co może prowadzić do uzyskiwania pozytywnych efektów zdrowotnych.
Jednakże, zanim można będzie mówić o praktycznym zastosowaniu kordycepiny w terapii chorób, konieczne jest przeprowadzenie dalszych badań preklinicznych i klinicznych, aby dokładnie ocenić jej skuteczność, bezpieczeństwo oraz ewentualne działania niepożądane. Choć kordycepina zawarta w suplementach może być interesującym uzupełnieniem diety, należy zachować ostrożność i konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, zwłaszcza w przypadku istniejących schorzeń czy terapii.
Kapsułki Młodość Plus:
Bibliografia:
- Karpińska, Biostymulujące właściwości entomopatogenicznych grzybów z rodzaju Cordyceps, Postępy Fitoterapii 2011, nr 4
- Przełom w walce z nowotworami. odkryto lek 40 razy silniejszy od obecnie stosowanych, https://dobrewiadomosci.net.pl/54313-przelom-w-walce-z-nowotworami-stworzono-lek-40-razy-silniejszy-od-obecnie-stosowanych