Cordyceps militaris i cordyceps sinensis szansą na nowy lek w terapii nowotworów
Badania pozwoliły na stwierdzenie, że koordycepina wnika do komórek wykorzystując w tym celu specyficzne białko przekształcane później przez kinazę adenylanową. Powstały w ten sposób produkt jest bardzo nietrwały a zatem jego oddziaływanie na komórki nowotworowe jest stosunkowo słabe. Wysiłki naukowców zostały ukierunkowane na wprowadzenie takich modyfikacji, które pozwolą na przetrwanie 3’-deksyadenozynę w organizmie przez pożądany czas. Pierwsze pozytywne efekty pracy naukowców nad nowym produktem (bo jeszcze nie lekiem) są bardzo obiecujące i dotyczą wysokich wskaźników eliminacji komórek nowotworowych a przy tym bardzo dobrej tolerancji organizmu. Produkt bazujący pośrednio na kordycepinie uzyskał roboczą nazwę NUC – 7738 a prace nad jego udoskonaleniem i przeprowadzeniem kolejnych badań są aktualnie w toku.
Kordycepina zawarta w grzybach cordyceps militaris i cordyceps sinsnesi stanowi główny składnik aktywny biologicznie. Do dnia dzisiejszego udowodniono wiele leczniczych właściwości kordycepiny a postęp technologiczny umożliwia syntetyczne jej wytwarzanie. Właściwości przeciwnowotworowych upatruje się w umiejętności zakłócania przez kordycepinę biosyntezy łańcuchów DNA/RNA. W mechanizmie tym pokładane są ogromne nadzieje związane z leczeniem chorób nowotworowych, ale także cukrzycy, chorób układu krążenia, nieprawidłowego działania układu immunologicznego i układu oddechowego (w szczególności płuc).
Kordycepina od lat pozostaje w centrum zainteresowania farmaceutów w związku z jej szerokim spektrum działania komórkowego i biologicznego. Jej unikalną cechą jest umiejętność regulacji procesów biologicznych i molekularnych wpływających na uzyskiwanie klinicznych efektów zdrowotnych.
Na koniec warto dodać, że kordycepina zawarta jest w suplementach zawierających cordyceps. Są one cennym uzupełnieniem codziennej diety szczególnie w przypadku osób cierpiących na choroby układu oddechowego, krążenia czy też chronicznie zmęczonych i wyczerpanych.
Bibliografia:
- Karpińska, Biostymulujące właściwości entomopatogenicznych grzybów z rodzaju Cordyceps, Postępy Fitoterapii 2011, nr 4
- Przełom w walce z nowotworami. odkryto lek 40 razy silniejszy od obecnie stosowanych, https://dobrewiadomosci.net.pl/54313-przelom-w-walce-z-nowotworami-stworzono-lek-40-razy-silniejszy-od-obecnie-stosowanych