Organizm ludzki jest niezwykle złożonym tworem, co do funkcjonowania którego naukowcy w dalszym ciągu zadają sobie więcej pytań, niż udzielają odpowiedzi. Działanie poszczególnych narządów nie może odbywać się w oderwaniu od pozostałych, na co zwracają uwagę m.in. refleksolodzy. W jaki sposób stymulują oni pracę w tych obszarach, w których została ona zaburzona? Czego jeszcze nie wiemy na temat możliwości oddziaływania na organizm poprzez masowanie określonych sfer na stopach, dłoniach bądź twarzy?
Podstawy refleksologii
Refleksy, to charakterystyczne punkty, znajdujące się na powierzchni dłoni, stóp i twarzy. Specjaliści stale opracowują i udoskonalają mapy, opisujące wpływ danego obszaru na poszczególne narządy organizmu. Refleksologia jest metodą terapii holistycznej, a więc uwzględnia relacje między danymi organami. Osoby uskarżające się np. na specyficzne bóle brzucha czy zaburzenia nerek bądź wątroby są więc diagnozowane w sposób całościowy, a jedną z metod na zwalczenie ich dolegliwości jest uciskanie punktów, odpowiadających danemu narządowi. W ten sposób poprawia się krążenie oraz wysyła sygnał do układu nerwowego, a także ułatwia przepływ energii w konkretnej sferze. Poprawa funkcjonowania danego organu automatycznie uwalnia pozostałe narządy, które dotychczas musiały pracować pod większym obciążeniem, by nadrobić „zaległości”. Sprzyja to również pozbyciu się nadmiaru toksyn i poprawie ogólnego samopoczucia. Historia tej metody sięga starożytności, kiedy to była ona stosowana m.in. w Egipcie i Chinach. Jej renesans to lata 30-te XX-go wieku, kiedy zaczęły powstawać współczesne szkoły refleksologii (nazywanej wcześniej „terapią zonową”).
Mapy refleksów
Dla wielu osób wydaje się nieprawdopodobne to, jak wiele istnieje na stopach punktów, odpowiadających poszczególnym narządom organizmu. Jeżeli jednak weźmie się pod uwagę obecność na każdej ze stóp kilkudziesięciu kości i mięśni, ponad 100 ścięgien oraz kilku tysięcy zakończeń nerwowych, wówczas łatwiej przyjmuje się fakt występowania tam również refleksów. Podstawowa mapa, o którą opiera się współczesna refleksologia, zakłada że czubki palców u stóp odpowiadają głowie, mózgowi, zatokom i ich okolicom. Wąska linia tuż za palcami to obszar działający na oczy i uszy, natomiast nieco dalej znajdują się refleksy płuc, piersi i serca. Im dalej poruszamy się w kierunku pięty, tym niższe partie ciała możemy stymulować. Profesjonalny refleksolog, by móc otrzymać uprawnienia i zajmować się tą działalnością zawodowo, musi przejść kilka etapów szkolenia, warsztatów i z powodzeniem ukończyć egzamin, który zawiera m.in. szczegółowe pytania dotyczące anatomii. Praktykowanie tego fachu wymaga bowiem niemałej wprawy, zwłaszcza że każdy z pacjentów jest inny, a więc inne są również jego stopy. Prawidłowe odnalezienie danego refleksu i umiejętna jego stymulacja może jednak przynieść bardzo dobre efekty.
Jakie zalety prezentuje refleksologia?
Niekwestionowanym atutem tej metody jest oparcie o naturalne prawidłowości funkcjonowania ciała, bez ingerencji z zewnątrz. Polega ona głownie na pobudzeniu i modyfikacji przepływu energii, który został wcześniej zaburzony. W przeciwieństwie do farmakoterapii czy interwencji chirurgicznej, człowiek zostaje więc „nienaruszony” jako integralna całość. Unika się w ten sposób niepożądanych skutków ubocznych lekarstw (a lektura każdej z dołączanych do nich ulotek może dosłownie zmrozić krew w żyłach jeszcze przed zażyciem środka). Jest to także metoda, która skupiona jest na poprawie funkcjonowania danej sfery organizmu, a nie jedynie na leczeniu jednostkowych objawów. Niejedna osoba, uskarżająca się na kłopoty ze zdrowiem, wędruje „od lekarza do lekarza”, poszukując rozwiązania swoich problemów. Okazuje się jednak, że każdy ze specjalistów prezentuje odmienną drogę do osiągnięcia celu, a dostosowanie się do wszystkich ich zaleceń nie jest możliwe. Refleksologia, jako metoda holistyczna, kładzie nacisk (dosłownie i w przenośni) na całokształt funkcjonowania organizmu, dzięki czemu żaden z aspektów nie zostanie pominięty.
Czesław Kazimierz Jakubiczka.
Refleksologia stóp jest rewelacyjna.To jest skromne i tak stwierdzenie!Są na pewno gwarantuję wyniki.Tylko niestety jest pewien istotny warunek.Wtedy jest wynik.Dyscyplina,samo zaparcie ,chodzi mi o regularność masażu stóp.Regularny masaż.Ile do za leży ,jak dany organizm reaguje.Jaką ma potrzebę ,dany organizm.UWAGA! nie dwa czy ,razy.A potem twierdzimy że nic nie pomaga.Odstępujemy od masażu.Bo to nie jest masaż cud.A przecież nam chodzi o wynik.Cierpliwość jest to dobra zaleta.Pozdrawiam wszystkich ,przysyłając Wam dobrą życzliwą energię.
Refleksolog z Poznania
Bardzo interesujący artykuł, szkoda że tak mało jest ich w polskim Internecie. Na zachodzie już od dawna ludzie powracają do medycyny naturalnej i jest to coś zupełnie oczywistego.