Przyczyny nadciśnienia tętniczego w tradycyjnej medycynie chińskiej
Zgodnie z holistyczną koncepcją diagnozowania człowieka, tradycyjna medycyna chińska nie wskazuje tylko jednej przyczyny tej choroby. Najczęściej przyczyn tej choroby upatruje się we wzorcach patologii nadmiaru Wątroby i Serca. Ich przyczyną jest natomiast niedoborów w obrębie Nerek i Wątroby. Do innych przyczyn nadciśnienia zalicza się niedobór Krwi Serca – Serce może pracować wadliwie z powodu niedoborów Śledziony i Żołądka. Podobnie jak w medycynie zachodniej, jego nieprawidłowe funkcjonowanie, może powodować nadciśnienie. Kolejną przyczyną nadciśnienia wskazywaną przez medycynę Wschodu jest stres. W związku z faktem, że Serce mieści umysł, wszelkie osłabienie go, osłabia relację serca i umysłu.
Jak widać, tradycyjna medycyna chińska, w klasyfikacji przyczyn nadciśnienia tętniczego, podobnie jak zachodnia, nie jest jednomyślna.
Diagnoza przyczyn nadciśnienia zawsze wymaga wizyty u specjalisty, który wykluczy inne przyczyny nadciśnienia, spowodowane uszkodzeniem poszczególnych organów. Jednakże najczęściej diagnozowaną postacią nadciśnienia tętniczego jest nadciśnienie samoistne, a więc takie, którego przyczyna nie została jednoznacznie ustalona. Właśnie w tym przypadku warto skorzystać z tradycyjnych metod leczenia.
Metody leczenia nadciśnienia w tradycyjnej medycynie chińskiej
Leczenie nadciśnienia przebiegać może wielorako, w zależności, od przyczyny, która je wywołuje. Najczęściej stosuje się:
- prowadzenie zdrowego (harmonijnego) stylu życia,
- akupunkturę,
- masaż,
- ziołolecznictwo.
O ile zabiegi akupunktury czy masażu wymagają wizyty u specjalisty, o tyle higieniczny tryb życia i ziołolecznictwo możliwe są do samodzielnego zaordynowania w „warunkach domowych”. W mieszankach ziołowych stosowanych w terapii nadciśnienia wykorzystuje się przede wszystkim właściwości lakownicy lśniącej (Ganoderma lucidum). Wyciąg z tego grzyba posiada nie tylko działanie wzmacniające, lecz również dzięki szczególnym właściwościom wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Lakownica zwana jest również „rośliną wzmacniającą ducha” czy „rośliną nieśmiertelności”. Zaobserwowano bowiem, że bardzo korzystnie wpływa na regulacje pracy serca i obniża napięcie emocjonalne. Badania europejskie wykazały, że rzeczywiście roślina ta zawiera aktywne substancje biologicznie aktywne (aminokwasy, alkaloidy, białka, ponad 120 rożnych trójterpenów, sole nieorganiczne, związki sterydowe, lipidy, olejki lotne, glukozyd kumaryny, oraz witaminy-ryboflawinę (witamina B2) i kwas askorbinowy (witamina C).
Chociaż mechanizm działania lakownicy na układ naczyniowy nie jest do końca poznany, to warto podkreślić, że grzyb ten wykorzystywany jest również w polskim ziołolecznictwie. Stosowany jest podobnie jak w tradycyjnej medycynie chińskiej w problemach z samoistnym nadciśnieniem tętniczym, silnym stresie, chronicznych przeziębieniach.
Fohow Oral Liquid z lakownicą lśniącą i kordicepsem:
Bibliografia:
1. Cardoza S., Holistyczna medycyna chińska na co dzień. Terapie naturalne do samodzielnego stosowania, Białystok 2018
2. http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/index.php/Lakownica_%C5%BC%C3%B3%C5%82tawa
3. Ni M., kanon medycyny chińskiej Żółtego cesarza. Nowy przekład neijing Suwen z komentarzem., Łódź 2012
4. Montakab H., Medycyna chińska w praktyce. Teoria, diagnostyka i terapia w rozumieniu zachodnim, Łódź 2017