Co leczy medycyna chińska
Filarem medycyny chińskiej jest podejście holistyczne. W wielkim skrócie, oznacza ono, że leczy się człowieka, nie chorobę. Medycyna Wschodu może być wykorzystywana do leczenia wszystkich schorzeń, lecz nie wszystkie można nią wyleczyć. Proces chorobowy, zanim zacznie manifestować się na poziomie organicznym i fizycznym, może być już zauważony i odczuwany przez pacjenta. Szczególnie na tym etapie warto korzystać ze zdobyczy tradycyjnej medycyny chińskiej, niwelując czynniki chorobowe, zanim dojdzie do rozwinięcia pełnoobjawowej choroby. Nie oznacza to jednak, że medycyna chińska nie może być stosowana w zaawansowanych stadiach choroby.
Medycyna chińska a nowotwory
Podstawowe metody leczenia stosowane w tradycyjnej medycynie Wschodu opierają się na diecie, stylu życia, akupunkturze, ćwiczeniach fizycznych i ziołolecznictwie. Wszystkie te metody znajdują zastosowanie w leczeniu nowotworów. Szczególnego znaczenia po diagnozie nowotworu nabiera ziołolecznictwo i akupunktura. Dobre efekty leczenia uzyskiwane przez lekarzy w Chinach stały się przyczyną zwiększonego zainteresowania tymi terapiami również w Europie i USA. Szczególnie interesujące dla lekarzy stosujących farmakologiczne terapie okazały się zioła. Z tego powodu przeprowadzono szereg badań mających na celu potwierdzenie działania substancji aktywnych znajdujących się w ziołowych mieszankach tradycyjnie wykorzystywanych przez medycynę chińską.
Jak działają tradycyjne wykorzystywane w medycynie chińskiej zioła?
W tradycyjnej medycynie chińskiej leki są ekstrahowane z roślin lub innych naturalnych produktów. Medycyna ta od stuleci stosowana jest w Chinach, Japonii, Korei i innych krajach azjatyckich. Nieznajomość terapii chińskich i brak odpowiednich badań naukowych sprawia, że wśród lekarzy panuje sceptycyzm dotyczący ich stosowania. Tymczasem w ostatnich latach szereg badań zachodnich pozwolił na wyizolowanie kilkudziesięciu substancji aktywnych zawartych w ziołach wykorzystywanych w medycynie chińskiej.
Najczęściej wykorzystywane w terapii nowotworowej zioła to:
- kordyceps chiński:
Hamuje niekontrolowane namnażanie komórek nowotworowych oraz zapobiega ich gromadzeniu się w jednym miejscu. W roku 2010 „Cancer Immunology Immunotherapy” opublikowało badania, z których wynika, że wyciąg z kordycepsu może być skuteczny w terapii nowotworów płuc. Inne badania wykazały zasadność stosowania w leczeniu czerniaka, nowotworów nabłonkowych oraz białaczek.
- Arnica, Spilanthes acmella, Taraxacum officinale, Vernonia amigdalina:
Hamują namnażanie komórek nowotworowych, dodatkowo wykazują działanie przeciwzapalne.
- Barwinek różowy:
Hamuje namnażanie komórek nowotworowych w stadium metafazy. Wiążąc się z białkiem komórki nowotworowej, powoduje jej zniekształcenie, w dalszej kolejności wadliwe rozmieszczenie i obumarcie.
Powyższe przykłady to tylko niewielki wycinek z ziół wykorzystywanych w leczeniu nowotworów przez tradycyjną medycynę Wschodu.
Dlaczego medycyna chińska w terapii nowotworów?
Tradycyjna medycyna chińska kojarzy się z lekami niewiadomego pochodzenia. Tymczasem wspólne badania brytyjskie i chińskie pozwoliły na wyodrębnienie nowych typów antynowotworowych terapii będących kombinacją leków tradycyjnych i ziołolecznictwa. Stosowane są już do leczenia nowotworów płuc, wątroby, jelita grubego i kostniakomięsaka.
Leki stosowane tradycyjnie przez naszych onkologów powodują poważne skutki uboczne, ponieważ oddziałują również na zdrowe komórki. Właściwości tej nie posiadają zioła, ponieważ nie mają one toksycznych dla organizmu działań niepożądanych.
Bibilografia:
1. Cardoza S., Holistyczna medycyna chińska na co dzień. Terapie naturalne do samodzielnego stosowania, Białystok 2018
2. http://encyklopedia.warmia.mazury.pl/index.php/Lakownica_%C5%BC%C3%B3%C5%82tawa
3. Ni M., kanon medycyny chińskiej Żółtego cesarza. Nowy przekład neijing Suwen z komentarzem., Łódź 2012
4. Mejssner M., Chińskie leki likwidują raka, www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,chinskie-leki-likwiduja-raka,artykul,1691123.html
5. Montakab H., Medycyna chińska w praktyce. Teoria, diagnostyka i terapia w rozumieniu zachodnim, Łódź 2017