
Wapniowy balans
Wapń to jeden z niewielu pierwiastków, którego niedobory są równie niebezpieczne, jak jego nadmiar. W tym drugim przypadku występuje uczucie chronicznego zmęczenia, brak apetytu, zaparcia i nudności. U niektórych osób na tle nadmiaru pojawiają się kamienie nerkowe oraz upośledzone zostaje prawidłowe wchłanianie cynku i żelaza. Dlatego warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, lub korzystać ze sprawdzonych suplementów.
Dla kogo suplementacja wapnia?
Na niedobory wapnia cierpią w głównej mierze palacze, osoby nadużywające kawy i alkoholu. każdy z tych produktów powoduje zwiększone wypłukiwanie lub zmniejszone wchłanianie wapnia. Zapotrzebowanie na ten mikroelement wzrasta również u osób po 50 roku życia. Decyzję dotyczącą suplementacji warto podjąć po uprzednim wykonaniu badań krwi na obecność tego składnika i zasięgnięciu porady lekarza. Zażywanie niektórych leków może stanowić istotne wskazanie do suplementacji (np. kortykosteroidy) lub przeciwwskazanie (np. leki stosowane w chorobach tarczycy). Zażywając preparaty z wapniem należy zwrócić szczególną uwagę na to, by nie spożywać dawki większej, niż zaleca to producent.
Źródła wapnia
Na aptecznych i sklepowych półkach dostępnych jest bardzo wiele produktów przeznaczonych do uzupełnienia wapnia w diecie. Czym kierować się wybierając produkt dla siebie? Przede wszystkim warto zwarcic uwagę na to, czy jest on pochodzenia naturalnego - roślinnego, ponieważ właśnie tę grupę produktów cechuje bardzo dobra biodostępność. Oznacza to, że pierwiastek zostanie przyswojony i wchłonięty. Taki produkt znajdziecie w naszej ofercie: Haicao Gai. Pamiętajcie, nie należy przekraczać dziennej dawki podanej na opakowaniu.