ICD–11 od 2020 roku
Kolejna, 11 już edycja, Klasyfikacji zacznie obowiązywać od początku stycznia 2020 r. Klasyfikacja stanowi kluczowe narzędzie statystyczne, dzięki któremu możliwe jest monitorowanie sytuacji zdrowotnej zarówno w poszczególnych krajach, jak i na całym świecie. Każda choroba, uraz czy przyczyna zgonu ma w klasyfikacji odpowiedni numer statystyczny, który uzupełniany jest przez lekarzy w dokumentacji medycznej. Wiedza dotycząca tego, na co chorują ludzie i jakie choroby powodują ich zgon, przyczynia się do tworzenia odpowiednich programów profilaktycznych i terapeutycznych.
Co oznacza kolejna edycja Klasyfikacji?
Klasyfikacja nie funkcjonuje w próżni – ewoluuje wraz z rozwojem współczesnego świata, nowych chorób i lepszych sposobów ich diagnostyki. W kolejnej, 11 edycji znajdzie się już 55 tys. numerów statystycznych, czyli o 41 tys. więcej, niż w edycji 10.
Jedną z nowych chorób jest na przykład uzależnienie od gier komputerowych, które dotychczas nie posiadało numeru statystycznego, czyli nie było traktowane jako odrębna choroba w kategoriach statystyki i dokumentacji medycznej. Z działu dotyczącego chorób psychicznych usunięto kategorie dotyczące trans płciowości i przeniesiono je do działu dotyczącego zdrowia seksualnego. Zmian jest bardzo dużo i odpowiadają współczesnej wiedzy.
TCM w nowej Klasyfikacji Chorób
Jedną z bardzo ważnych zmian w nowej Klasyfikacji jest wprowadzenie działu 26 zawierającego system klasyfikacji Tradycyjnej Chińskiej Medycyny. Zabieg ten ma na celu lepsze usystematyzowanie wiedzy i praktyki TCM w różnych częściach świata, a w szczególności w krajach azjatyckich.
Różnicowanie chorób w podejściu holistycznym TCM jest zupełnie odmienne, niż w tradycyjnej medycynie zachodniej, a dodatkowo różni się wśród praktykujących ją medyków. Z tego powodu, celem ujednolicenia i jednoznacznego określenia chorób w klasyfikacji TCM, przyjęto 3106 terminów, które następnie zostały przetłumaczone na język angielski. Ma to zapewnić jednorodne stosowanie diagnozy.
Wprowadzenie TCM z założenia dotyczyć ma wszystkich lekarzy praktykujących w tej dziedzinie na całym świecie. W ostatnich latach obserwuje się bowiem znaczący rozwój tej dziedziny na całym świecie, nie tylko w Państwie Środka.
Kolejnym novum w ICD będzie opublikowana po raz pierwszy pod auspicjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szczegółowa informacja na temat leków wykorzystywanych w terapiach TCM.
Ujednolicenie diagnostyki i statystyki medycznej to nie jedyny powód, dla którego WHO zdecydowała się na ujęcie TCM w klasyfikacji. Kolejny dotyczyć ma monitorowania efektów leczenia i możliwości włączenia TCM do systemów ubezpieczenia zdrowotnego, co może przyczynić się do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym osób, których dotychczas nie było na to stać.
Bibliografia:
1. Why Chinese medicine is heading for clinics around the Word, https://www.nature.com/articles/d41586-018-06782-7
2. WHO przyjęła nową klasyfikację chorób i przyczyn zgonów, http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C77313%2Cwho-przyjela-nowa-klasyfikacje-chorob-i-przyczyn-zgonow.html