Czym jest i jak działa cordyceps sinensis?
Cordyceps nazywany również maczużnikiem chińskim posiada ekstremalnie wysoką zawartość substancji aktywnych biologicznie. Zaliczamy do nich przede wszystkim aminokwasy, polisacharydy a także unikalną w świecie grzybów kordycepinę. Wszystkie te składniki oddziałują na układ odpornościowy stymulując go do bardziej wydajnej pracy.
Cordyceps sposobem na stres, wyczerpanie i wypalenie zawodowe
Cordyceps już od wielu wieków wykorzystywany był w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie w stanach silnego wyczerpania fizycznego i emocjonalnego. Przez stulecia nie potrafiono wskazać mechanizmu działania cordycepsu lecz zaobserwowano, że wspiera on siły witalne organizmu a osobom skrajnie wyczerpanym i będącym pod wpływem silnego stresu psychicznego przywraca energię do działania i całościowo wzmacnia. Dzisiaj dzięki wielu badaniom wiemy, że cordyceps ładuje nasze baterie poprzez bezpośrednie oddziaływanie na poziomie komórkowym – jest adaptogenem wspierającym zachowanie równowagi całego organizmu. Ułatwia regenerację, pobudza produkcję nowych komórek a także spowalnia procesy oksydacyjne poprzez eliminację wolnych rodników. Badania dowiodły również niezbicie, że cordyceps wspaniale usprawnia pracę płuc zwiększając ich wydolność - jest to kolejny element wspierający nasz organizm w walce ze stresem. I co najważniejsze, stosowanie cordycepsu wpływa na skrócenie czasu regeneracji po wysiłku fizycznym.
Przez praktyków TCM maczużnik chiński zalecany jest również osobom cierpiącym na wypalenie zawodowe, w szczególności menedżerom. Włączenie go do codziennej diety pomaga odzyskać siły i spokój umysłu przez co stymuluje kreatywność i poszukiwanie nowych rozwiązań.
W Tradycyjnej Chińskiej Medycynie cordyceps łączony jest ze wsparciem funkcjonowania nerek. Szczególnie polecany jest osobom wrażliwym na zimno zmęczenie i wyczerpanie. Poza tym cordyceps uzupełnia esencję, będącą najważniejszą siłą napędową każdego człowieka.
Bibliografia:
- Karpińska, Biostymulujące właściwości entomopatogenicznych grzybów z rodzaju Cordyceps, Postępy Fitoterapii 2011, nr 4
- Riha Seth i wsp., Pharmacology, phytochemistry and traditional uses od Cordyceps sinsnesis (Berk.) Sacc: A recent update for future prospects, Indian Journal of Traditional Knowlege, 2014, vol. 13.