Istnieje wiele oznak dobrego zdrowia oraz stanów, które wskazują na rozwijanie się choroby w organizmie. Biorąc pod uwagę wysokie tempo życia i częsty brak obserwacji swojego ciała, łatwo jest przeoczyć zarówno pozytywne przejawy sprawnego funkcjonowania poszczególnych narządów, jak i niepokojące sygnały, zwiastujące problemy w niedalekiej przyszłości.
Jak Tradycyjna Medycyna Chińska ocenia stan zdrowia pacjenta?
Jednym z głównych założeń tego stylu medycyny jest stwierdzenie, że za zdrowie odpowiada kształt interakcji pomiędzy poszczególnymi narządami, objawiający się m.in. poprzez przepływy energii pomiędzy nimi. W znacznie mniejszym stopniu, niż w przypadku medycyny konwencjonalnej, zwraca się tu uwagę na strukturę anatomiczną organizmu. Warto zwrócić też uwagę, że w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej specjaliści spoglądają na pacjenta holistycznie – nie koncentrują się oni na pojedynczych organach i zaburzeniach w ich funkcjonowaniu, tylko na całościowej harmonii w funkcjach ustroju.
Na co zwracają uwagę lekarze Tradycyjnej Medycyny Chińskiej?
Doświadczony specjalista Tradycyjnej Medycyny Chińskiej potrafi zaobserwować wiele oznak, świadczących o zdrowiu lub chorobie. Zwraca on uwagę m.in. na:
Tętno – jego szybkość oraz rytm bada się poprzez położenie palców na tętnicy promieniowej pacjenta. Lekarz zmienia w trakcie nacisk palców, by ocenić parametry tętna na różnej głębokości. To badanie powtarza się co najmniej dwukrotnie – przed zabiegiem i po jego zakończeniu, a często konieczna jest także kontrola tętna w trakcie podejmowanych działań.
Język – dużo wiedzy na temat stanu zdrowia pacjenta dostarcza obserwacja nalotu na języku, którego nie należy specjalnie usuwać przed badaniem, by nie zniekształcić jego wyniku.
Wywiad – jego on znacznie głębszy, niż w przypadku medycyny konwencjonalnej. Dotyczy np. codziennej diety, nawyków, relacji z członkami rodziny itp. Dużo uwagi poświęca się temu pierwszemu zagadnieniu, bowiem w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej zakłada się, że na stan zdrowia lub choroby olbrzymi wpływ ma sposób odżywiania.
Sposób oddychania – oddech jest jednym z głównych, obok pokarmu i snu, źródłem energii organizmu. Często wykorzystuje się różne jego techniki podczas terapii.
Rytm snu – ewentualne problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy czy utrudnione wstawanie rano to także mogą być oznaki braku harmonii w organizmie, dlatego warto tej kwestii poświęcić sporo uwagi.
Apetyt – brak apetytu, podobnie jak w medycynie konwencjonalnej, najczęściej nie niesie z sobą dobrych wiadomości. Nie jest to jednak jedyna ważna rzecz. O stanie zdrowia i specyficznych objawach świadczy również łaknienie konkretnych pokarmów – organizm upomina się w ten sposób o brakujące składniki odżywcze. Na podstawie tych danych można wnioskować o braku równowagi poszczególnych układów. Istotnym objawem jest także rytm wypróżnień – zarówno oddawania moczu, jak i stolca.
Zmęczenie – jego oznaki, pojawiające się na co dzień, bez wcześniejszego intensywnego wysiłku, mimo braku chorób itp., mogą wskazywać na konieczność podjęcia działań terapeutycznych, profilaktycznych, by zrównoważyć przepływy energii.
Cykl menstruacyjny – jego przebieg oraz ewentualny wysoki dyskomfort, towarzyszący mu, wiele mówią o zdrowiu kobiety i dlatego warto jak najbardziej również jemu się przyjrzeć.
Danuta Baczek
Bardzo lubię Medycynę Chińska-jej zastosowanie w życiu pracuje w Firmie która opiera się na Medycynie Chinskiej