Czym jest akupresura?
Akupresura to odmiana masażu stosowanego w tradycyjnej chińskiej medycynie jako metoda terapeutyczna. Masaż polega na uciskaniu i masowaniu punktów, które określane są jako punkty biologicznie aktywne. Punkty cechuje odmienna ciepłota oraz właściwości elektryczne i biochemiczne. Dzięki akupresurze można również rozpoznać pochodzenie niektórych dolegliwości, ponieważ w przypadku choroby punkty są bardzo tkliwe na dotyk. Bolesność ta znika po wyleczeniu.
Sposób oddziaływania akupresury to pobudzenie zakończeń nerwowych znajdujących się w określonym punkcie. Powstałe w ten sposób impulsy przekazywane są poprzez sieć układu nerwowego do centralnego układu nerwowego, kory mózgowej a następnie do chorego narządu, co przekłada się na zmniejszenie poziomu odczuwanego bólu i poprawę funkcjonowania chorego organu.
Ogromną zaletą tej metody jest możliwość samodzielnego stosowania. Akupresura należy do terapii łagodnych, które mogą być stosowane codziennie i samodzielnie, a więc bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.
Zasady samodzielnej akupresury dla początkujących
1. Bezpieczeństwo – należy pracować z punktami zalecanymi dla osób wykonujących zabiegi akupresury samodzielnie.
2. Łatwość dostępu – wybieramy punkty, do których możemy dosięgnąć dłońmi bez niepotrzebnego naciągania mięśni.
3. Łatwa lokalizacja – wybieramy punkty, w których bardzo bliskiej okolicy nie znajdują się inne punkty, by nie zaburzyć równoczesnym uciskaniem efektów terapii.
4. Zakres efektów – pracujemy z punktami posiadającymi szeroki zakres efektów, lub z punktami z 1 lub 2 efektami, ale odnoszącymi się do popularnych chorób (choroby cywilizacyjne).
Metody lokalizacji punktów
Punkty biologicznie aktywne lokalizuje się za pomocą dwóch zasadniczych metod. Pierwsza z nich opiera się na dokładnym anatomicznym opisie położenia punktu. Jest to metoda stosowana przez profesjonalistów, bądź osoby doskonale znające się na anatomii ludzkiego ciała.
Druga metoda, polecana amatorom i początkującym, opiera się na indywidualnej mierze cun, co tłumaczy się jako cal ciała. Cun to mówiąc najogólniej szerokość kciuka.
Techniki akupresury
W akupresurze stosuje się kilka technik ucisku, które przynoszą odmienne efekty terapeutyczne.
Wzmocnienie – technika zalecana w stanach osłabienia, przemęczenia, okresu rekonwalescencji, skłonnościach do przeziębień i w podeszłym wieku. Wzmocnienie punktu polega na stosowaniu względnie lekkiego ucisku do momentu wyczucia oporu tkanek pod skórą.
Wyciszenie – technika zalecana dla osób w stanach silnego napięcia nerwowego, zestresowanych, cierpiących z powodu silnych dolegliwości bólowych na skutek kontuzji. Wyciszenie punktu dokonywane jest poprzez zagłębienie palca w tkankę mięśniowa pod skórą. Czynność ta może nieraz powodować ból, ale jest to akceptowalny skutek wyciszenia (tzw. dobry ból).
Harmonizacja – technika zalecana osobom, które nie odczuwają konkretnych dolegliwości bólowych, lecz pragnących zapewnić energetyczną harmonie organizmu. W celu zharmonizowania punktu z organizmem należy uciskać punkt na umiarkowanej głębokości, by wyraźnie wyczuć tkankę mięśniową. Stosuje się średnią siłę ucisku.
Zalety akupresury
Akupresura jako względnie łagodna terapia nie powoduje efektów ubocznych. Jest tania i dostępna dla każdego. W przypadku niektórych dolegliwości, szczególnie dolegliwości bólowych pleców, masaż wykonać musi inna osoba. Można przy tym skorzystać z pomocy członka rodziny czy osoby zaprzyjaźnionej – nie musi to być profesjonalista.
Akupresura jest bardzo pomocna w leczeniu bólu głowy pochodzenia migrenowego, jak również w dolegliwościach ze strony kręgosłupa na wszystkich jego odcinkach. Pomocnie może być również wykorzystywana w leczeniu problemów krążeniowych (nadciśnienie), chorób układu pokarmowego, moczowego a także w nerwobólach różnego pochodzenia.
Uwagi
Akupresura jako terapia łagodna powinna stanowić uzupełnienie innych metod. Efekty akupresury utrzymują się do dwóch dni, zatem w celu wyzdrowienia, musi być ona stosowana przez dłuższy czas, a na dalszym etapie przypominająco raz w tygodniu. Nie jest również skuteczna w leczeniu wszystkich chorób.
Przeczytaj o akupunkturze:
Bibliografia:
1. S. Cordoza, Holistyczna medycyna chińska na co dzień. Terapie naturalne do samodzielnego stosowania., Białystok 2018
2. D. Popowicz, Akupresura w praktyce, Poznań 2005