Blog wpisy
Producenci
Promocje
Generator aktywnego wodoru Yang Sheng H2
Generator aktywnego wodoru Yang Sheng H2
1 669,00 zł 1 440,00 zł
szt.
Masażer jonowy Fohow
Masażer jonowy Fohow
2 059,00 zł 1 584,00 zł
szt.
Ojelek do masażu HERBAL OIL Fohow
Ojelek do masażu HERBAL OIL Fohow
87,70 zł 61,00 zł
szt.
Herbata Boss Fohow
Herbata Boss Fohow
205,90 zł 158,40 zł
szt.
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk Urolact
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk Urolact
178,00 zł 165,00 zł
szt.
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
618,00 zł 589,00 zł
szt.
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
462,00 zł 439,00 zł
szt.
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
618,00 zł 589,00 zł
szt.
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk
228,00 zł 217,00 zł
szt.
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Podpaski
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Podpaski
253,00 zł 241,00 zł
szt.

Akupresura - chiński masaż

0
Akupresura - chiński masaż

Czym jest akupresura?
Akupresura to odmiana masażu stosowanego w tradycyjnej chińskiej medycynie jako metoda terapeutyczna. Masaż polega na uciskaniu i masowaniu punktów, które określane są jako punkty biologicznie aktywne. Punkty cechuje odmienna ciepłota oraz właściwości elektryczne i biochemiczne. Dzięki akupresurze można również rozpoznać pochodzenie niektórych dolegliwości, ponieważ w przypadku choroby punkty są bardzo tkliwe na dotyk. Bolesność ta znika po wyleczeniu.

Sposób oddziaływania akupresury to pobudzenie zakończeń nerwowych znajdujących się w określonym punkcie. Powstałe w ten sposób impulsy przekazywane są poprzez sieć układu nerwowego do centralnego układu nerwowego, kory mózgowej a następnie do chorego narządu, co przekłada się na zmniejszenie poziomu odczuwanego bólu i poprawę funkcjonowania chorego organu.

Ogromną zaletą tej metody jest możliwość samodzielnego stosowania. Akupresura należy do terapii łagodnych, które mogą być stosowane codziennie i samodzielnie, a więc bez ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów.

Zasady samodzielnej akupresury dla początkujących
1. Bezpieczeństwo – należy pracować z punktami zalecanymi dla osób wykonujących zabiegi akupresury samodzielnie.
2. Łatwość dostępu – wybieramy punkty, do których możemy dosięgnąć dłońmi bez niepotrzebnego naciągania mięśni.
3. Łatwa lokalizacja – wybieramy punkty, w których bardzo bliskiej okolicy nie znajdują się inne punkty, by nie zaburzyć równoczesnym uciskaniem efektów terapii.
4. Zakres efektów – pracujemy z punktami posiadającymi szeroki zakres efektów, lub z punktami z 1 lub 2 efektami, ale odnoszącymi się do popularnych chorób (choroby cywilizacyjne).

Metody lokalizacji punktów
Punkty biologicznie aktywne lokalizuje się za pomocą dwóch zasadniczych metod. Pierwsza z nich opiera się na dokładnym anatomicznym opisie położenia punktu. Jest to metoda stosowana przez profesjonalistów, bądź osoby doskonale znające się na anatomii ludzkiego ciała.
Druga metoda, polecana amatorom i początkującym, opiera się na indywidualnej mierze cun, co tłumaczy się jako cal ciała. Cun to mówiąc najogólniej szerokość kciuka.

Techniki akupresury
W akupresurze stosuje się kilka technik ucisku, które przynoszą odmienne efekty terapeutyczne.
Wzmocnienie – technika zalecana w stanach osłabienia, przemęczenia, okresu rekonwalescencji, skłonnościach do przeziębień i w podeszłym wieku. Wzmocnienie punktu polega na stosowaniu względnie lekkiego ucisku do momentu wyczucia oporu tkanek pod skórą.
Wyciszenie – technika zalecana dla osób w stanach silnego napięcia nerwowego, zestresowanych, cierpiących z powodu silnych dolegliwości bólowych na skutek kontuzji. Wyciszenie punktu dokonywane jest poprzez zagłębienie palca w tkankę mięśniowa pod skórą. Czynność ta może nieraz powodować ból, ale jest to akceptowalny skutek wyciszenia (tzw. dobry ból).
Harmonizacja – technika zalecana osobom, które nie odczuwają konkretnych dolegliwości bólowych, lecz pragnących zapewnić energetyczną harmonie organizmu. W celu zharmonizowania punktu z organizmem należy uciskać punkt na umiarkowanej głębokości, by wyraźnie wyczuć tkankę mięśniową. Stosuje się średnią siłę ucisku.

Zalety akupresury
Akupresura jako względnie łagodna terapia nie powoduje efektów ubocznych. Jest tania i dostępna dla każdego. W przypadku niektórych dolegliwości, szczególnie dolegliwości bólowych pleców, masaż wykonać musi inna osoba. Można przy tym skorzystać z pomocy członka rodziny czy osoby zaprzyjaźnionej – nie musi to być profesjonalista.
Akupresura jest bardzo pomocna w leczeniu bólu głowy pochodzenia migrenowego, jak również w dolegliwościach ze strony kręgosłupa na wszystkich jego odcinkach. Pomocnie może być również wykorzystywana w leczeniu problemów krążeniowych (nadciśnienie), chorób układu pokarmowego, moczowego a także w nerwobólach różnego pochodzenia.

Uwagi
Akupresura jako terapia łagodna powinna stanowić uzupełnienie innych metod. Efekty akupresury utrzymują się do dwóch dni, zatem w celu wyzdrowienia, musi być ona stosowana przez dłuższy czas, a na dalszym etapie przypominająco raz w tygodniu. Nie jest również skuteczna w leczeniu wszystkich chorób.

Przeczytaj o akupunkturze:

Akupunktura w medycynie chińskiej cz. I

Akupunktura w medycynie chińskiej


Bibliografia:
1. S. Cordoza, Holistyczna medycyna chińska na co dzień. Terapie naturalne do samodzielnego stosowania., Białystok 2018
2. D. Popowicz, Akupresura w praktyce, Poznań 2005

Komentarze do wpisu (0)

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium