Kod rabatowy: 15%_e-Fohow

ważny do 2.04.2023

 
Blog wpisy
Producenci
Promocje
Fohow Oral Liquid Legend Edition 6 x 30ml
Fohow Oral Liquid Legend Edition 6 x 30ml
240,00 zł 185,00 zł (37,00 €)
szt.
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk Urolact
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk Urolact
178,00 zł 165,00 zł (33,00 €)
szt.
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Podpaski
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Podpaski
253,00 zł 241,00 zł (48,20 €)
szt.
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Wkładki
2PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Wkładki
258,00 zł 245,90 zł (49,18 €)
szt.
Trzypak Fohow Oral Liquid Eliksir Feniks Kordiceps
Trzypak Fohow Oral Liquid Eliksir Feniks Kordiceps
408,00 zł 405,00 zł (81,00 €)
szt.
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
Trzypak Perły Księżniczki Fohow Guifei Bao
462,00 zł 439,00 zł (87,80 €)
szt.
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
Trzypak Fohow Sanqing Oral Liquid Eliksir Feniks
618,00 zł 599,00 zł (119,80 €)
szt.
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
Trzypak Eliksir Trzy Klejnoty Sanbao Oral Liquid Fohow
618,00 zł 599,00 zł (119,80 €)
szt.
Trzypak Fohow Linchzhi Reishi 24 szt. po 0,3 g
Trzypak Fohow Linchzhi Reishi 24 szt. po 0,3 g
309,00 zł 299,00 zł (59,80 €)
szt.
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk
2-PAK: 1x Perły Księżniczki + 1x Probiotyk
228,00 zł 217,00 zł (43,40 €)
szt.

Czynniki chorobotwórcze według Medycyny Chińskiej

0
Czynniki chorobotwórcze według Medycyny Chińskiej

Błędy w odżywianiu
Błędy w odżywianiu są ważnym czynnikiem chorobotwórczym prowadzącym najczęściej do powstania syndromów Wilgotności, Gorąca lub Śluzu. Obiegami ulegającymi najczęściej uszkodzeniu wskutek błędów w odżywianiu, są obiegi, żołądka i śledziony.
Błędy w odżywianiu można ująć w 3 grupy:
-nieregularne przyjmowanie pokarmów,
- przyjmowanie pokarmów złej jakości i
- jednostronne odżywianie się.

Nieregularne przyjmowanie pokarmów, najczęściej w dużych ilościach, powoduje obciążenie obiegu żołądka i śledziony, zastój (stagnację) pożywienia, powstawanie stanów Gorąca, a w końcu prowadzi do powstania Śluzu (Tan). Przyjmowanie pokarmu w sposób regularny rano, w południe i wieczorem zapobiega powstawaniu wzmożonego apetytu i konsumowaniu pożywienia w nadmiernej ilości. Organizm ludzki po każdym posiłku potrzebuje czasu na odpoczynek, który umożliwia trawienie. Brak tego odpoczynku ma również negatywny wpływ na trawienie. Przyjmowanie pokarmów zlej jakości prowadzi najczęściej do schorzeń żołądka i jelit. Jednostronne odżywianie się prowadzić może do przeróżnych zaburzeń. Pod tym pojęciem jednostronnego odżywiania się rozumieć należy również nadmierne spożywanie tego samego pożywienia w przerwach między posiłkami (np. słodyczy).

Odpowiednio do właściwości spożywanych posiłków (smak, temperatura, działanie) powstawać mogą odpowiednio różne schorzenia. I tak na przykład spożywanie słodyczy lub przyjmowanie posiłków wyłącznie słodkich prowadzi do obciążenia obiegu śledziony, posiłków ostro przyprawionych do nagromadzenia się Gorąca w żołądku i w jelicie i do objawów Suchości. Spożywanie posiłków zimnych lub surowych jak również picie dużej ilości płynów, szczególnie zimnych, prowadzić może do powstania objawów wewnętrznego Zimna.
Tak jak pożywienie może stać śię przyczyną choroby, tak też może ono być lekiem. Stosowanie określonych potraw do usuwania czynników chorobotwórczych lub leczenia syndromów chorób jest tematem dietetyki chińskiej, która W znacznym stopniu różni się od dietetyki zachodniej.

Urazy, pasożyty
Urazy mogą mieć mechaniczny, termiczny lub chemiczny charakter. Lekki uraz prowadzi do powstania zastoju Qi, co w praktyce oznacza ból lokalny w miejscu dotkniętym urazem bez widocznych zmian lokalnych. Ciężki uraz prowadzi do zastoju Xue, co oznacza, oprócz wystąpienia bólu, również wystąpienie lokalnych krwiaków oraz zastojów płynów Jin-Ye (np. obrzęków limfatycznych). Zarówno w lekkich jak i w ciężkich urazach dojść może do uszkodzenia skóry (powstanie ran), które mogą stać się bramą dla wejścia do organizmu innych czynników chorobotwórczych.
Także do kategorii urazów zaliczyć należy ukąszenia owadów i gadów oraz rany kąsane zadane przez zwierzęta.
Pasożyty lub choroby pasożytnicze odgrywają w obecnym świecie podrzędną rolę. Problem ich leczenia istnieje wówczas, kiedy ich występowanie przybiera charakter epidemiczny. Chociaż pasożyty są czynnikiem zewnętrznym prowadzącym do powstania chorób, to w medycynie chińskiej podkreśla się stan narządów wewnętrznych (żołądek, jelita) jako czynnika rozstrzygającego o wystąpieniu choroby pasożytniczej. Dużą rolę odgrywa spożywanie nieczystego pożywienia.

Pomimo rzadkości występowania chorób pasożytniczych, albo właśnie z tego powodu wczesne ich rozpoznanie staje się pewnym problemem. Lekarz po prostu zapomina o istnieniu tych chorób. W praktyce codziennej choroby pasożytnicze występują najczęściej u dzieci. Ich rozwój w organizmie gospodarza prowadzi szybko do wystąpienia objawów osłabienia Xue. Chorzy są bladzi, osłabieni i skarżą się na różne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (biegunki, wzdęcia, zaparcia, bóle brzucha). Dochodzi do objawów niedożywienia. Na wewnętrznej stronie warg (błonie śluzowej) występować mogą czasami białe plamki, a fioletowe plamki na dośrodkowej części powiek. Typowym objawem dla chorób pasożytniczych jest brak apetytu lub apetyt na "wyszukane" potrawy.

Nadmiar lub brak fizycznego obciążenia
Nadmiar fizycznego obciążenia lub jego brak jest często przyczyną chorób w świecie zachodnim. Zmęczenie i wyczerpanie fizyczne uszkadza przede wszystkim Qi obiegu śledziony. Obieg ten jest odpowiedzialny za pracę mięśni. Długotrwałe i znaczne obciążenie mięśni wysiłkiem fizycznym prowadzi do ubytków Qi, które muszą być uzupełnione w okresie odpoczynku. Brak odpoczynku nie daje człowiekowi możliwości regeneracji Qi, a w związku z tym organizm ludzki zaczyna czerpać energię z Jing. Dochodzi wówczas do osłabienia Jing i powstania pustki Qi obiegu żołądka lub osłabienia Yin tego obiegu. Zmiany te występują również często wskutek przeciążenia pracą umysłową. W tym przypadku zarówno praca umysłowa jak i fizyczna powodować mogą nasilone zmiany chorobowe w substancjach podstawowych. Uzupełnienie Jing lub Yin Qi obiegu żołądka jest bardzo trudne, a czasami niemożliwe.

Przeciążenie pracą umysłową i fizyczną atakuje najczęściej obieg śledziony, żołądka, wątroby lub nerek.
W medycynie chińskiej uważa się, że nadmierne przeciążenie oczu uszkadza Xue i obieg serca, długotrwałe stanie obciąża obieg nerek, długotrwałe leżenie obieg płuc, długie siedzenie obieg śledziony, a ciężka praca fizyczna uszkadza więzadła i obieg wątroby.

Silne przeciążenie fizyczne może być również wywołane intensywnym sportem. Szczególnie jogging może doprowadzić do całkowitego wyczerpania Qi i uszkodzenia stawów kolan i krążka międzykręgowego kręgosłupa lędźwiowego.

Brak pracy, nadmierny odpoczynek i brak obciążenia fizycznego prowadzi do zastojów Qi, tworzenia się Wilgotności i osłabienia obiegu śledziony. Jeżeli do tego dochodzi wzmożony wysiłek umysłowy, to uszkodzenie obiegu śledziony przebiega szybciej, a uszkodzenia wtórne, jak stany Wilgotności, Gorąca, zastoju Qi i osłabienie Xue wraz z jej zastojem są bardziej zaawansowane.

Nadmierna aktywność seksualna prowadzi przede wszystkim do osłabienia Jing. Z biegiem lat człowiek traci Jing i w związku z tym jego aktywność seksualna winna być ograniczona. W medycynie chińskiej zaleca się ejakulację co 4 dni w wieku 20 lat, co 8 dni w wieku 30 lat, co 16 dni w wieku 40 lat, co 21 dni w wieku 50, a co 30 dni w wieku 60 lat.

Fohow Oral Liquid z cordycepsem:

 Fohow Oral Liquid

Źródło: Medycyna chińska w praktyce., Hamid Montakab; "Podstawy teoretyczne Tradycyjnej Medycyny Chińskiej", Dr Tadeusz Błaszczyk.

Komentarze do wpisu (0)

 
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium