Badanie dotyczące wpływu grzybów na pracę mózgu przeprowadził zespół naukowców pod kierownictwem prof. Lei Fenga z Uniwersytetu w Singapurze (National University of Singapore). Badanie trwało 6 lat a jego wyniki opublikowane zostały w prestiżowym czasopiśmie „Journal of Alzheimers Disease”. Badaniem objętych zostało ponad 600 mieszkańców Singapuru w wieku 60+. Wyniki badania pozwoliły na stwierdzenie, że osoby w starszym wieku (60 i więcej lat) powinny spożywać 300 g gotowanych grzybów tygodniowo, co obniża o 50% ryzyko zachorowania na łagodne zaburzenia poznawcze.
Należy wyjaśnić, że porcja 300 g to około jeden talerz ugotowanych grzybów. Podana przez naukowców waga ma jednak znaczenie orientacyjne i podkreślają oni, że nawet niewielkie, lecz regularne ilości grzybów w diecie pomagają chronić mózg przed łagodnymi zaburzeniami poznawczymi i przed chorobą Alzheimera.
Łagodne zaburzenia poznawcze a grzyby w diecie
Łagodne zaburzenia poznawcze to pogorszenie ich sprawności lecz bez towarzyszącego otępienia. Najczęściej w przebiegu łagodnych zaburzeń zachwianiu ulega tylko jeden lub kilka procesów – zazwyczaj jest to pamięć. Ten rodzaj zaburzeń przejawia się jako niemożność odtworzenia żądanych informacji natychmiast, lecz po chwili osoba cierpiąca na zaburzenie, jest w stanie przypomnieć sobie to, co chciała. Ważne, że łagodne zaburzenia poznawcze nie pogarszają w sposób znaczący codziennego funkcjonowania.
Za przyczynę powstawania tego schorzenia przyjmuje się zmiany naczyniowe lub inne powodujące uszkodzenie komórek nerwowych. W starszym wieku stanowią one naturalny objaw starzenia się organizmu człowieka.
Na podstawie przeprowadzonego w Singapurze badania wysnuto wniosek, że za zachowanie układu nerwowego w dobrej kondycji u osób w starszym wieku odpowiadać może jeden a aminokwasów – ergotioneina. Ergotioneina występuje niemal we wszystkich odmianach grzybów. Jej działanie ma charakter przeciwutleniający i przeciwzapalny. Substancja ta nie jest samodzielnie syntetyzowana przez organizm ludzki, stąd konieczność jej dostarczenia wraz z dietą lub odpowiednimi suplementami.
Badania nad wpływem grzybów na pracę mózgu
Badania zespołu prof. Fenga to nie pierwsze badania dotyczące wpływu grzybów na proces starzenia mózgu i chorobę Alzheimera. Poprzednie duże badanie również opublikowane przez naukowców z Singapuru potwierdziło wyższe stwierdzenie ergotioneiny u osób chorych na łagodne zaburzenia procesów poznawczych, niż w grupie osób bez tego zaburzenia. Wyniki tych badań opublikowane zostały w czasopiśmie „Biochemical and Biophysical Research Communications”. Wniosek z tego badania był taki, że spożywanie grzybów znacząco wpływa na sprawność poznawczą seniorów.
Należy podkreślić, że w grzybach znajdują się również inne neuroprotekcyjne substancje: hericenony, erynacyny oraz skabroniny – pobudzają one czynniki wzrostu nerwów. Inne występujące w grzybach substancje blokują wytwarzanie beta amyloidu chroniąc mózg przed neurodegeneracją.
Dobroczynny pływ grzybów na pamięć – jakie grzyby jeść?
Uczestnicy oby wymienionych badan spożywali grzyby popularne w Azji: pieczarki, boczniaki, shiitake, enoki, maczużnik chiński. Naukowcy twierdzą jednak, że dobroczynny wpływ na mózg ma wiele różnych odmian.
Testy zdolności poznawczych wykazały, że osoby spożywające grzyby dwa razy w tygodniu byli o połowę mniej narażeni na ubytek funkcji poznawczych a wraz ze zwiększoną ilością grzybów w menu, pamięć i procesy poznawcze działały lepiej.
Mimo, że badania nie wykazały bezpośredniego związku między określonymi gatunkami grzybów a efektem w postaci lepiej funkcjonującego układu nerwowego, to niewątpliwie włączenie grzybów do diety może znacząco wpływać na dłużą sprawność umysłową osób starszych.
Cordyceps - Fohow Oral Liquid:
Bibliografia:
1. https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/151141,lagodne-zaburzenia-poznawcze
2. https://dziennikbaltycki.pl/jedzenie-grzybow-moze-chronic-mozg-przed-utrata-pamieci-nowe-wyniki-badan/ar/13969215
3.https://kobieta.onet.pl/zdrowie/grzyby-dobre-dla-mozgu-ich-jedzenie-moze-chronic-sprawnosc-umyslowa-seniorow/sdsh558?utm_source=poczta.wp.pl_viasg_kobieta&utm_medium=referal&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2