
Leczenie bólu ciepłem w Tradycyjnej Chińskiej Medycynie
Leczenie ciepłem ma długą historię – było wykorzystywane już w starożytności. Wówczas chorym przykładano okłady z gorącego piasku, a ciepłe kąpiele stosowano w celu regeneracji i wzmocnienia sił witalnych.
W tradycyjnej chińskiej medycynie przyczyn bólu upatruje się w zakłóceniach równowagi Yin i Yang. Zakłócenia dające dolegliwości o charakterze długotrwałego bólu spowodowane są przez zastój energii Qi. Najczęstszą metodą leczenia bólu w TCM jest akupunktura. Wymaga ona jednak wizyty u doświadczonego terapeuty. Opcją możliwa do wykonania samodzielnie w domu jest leczenie ciepłem. Ciepło nie tylko uwalnia tkanki od bólu, lecz również niweluje uczucie sztywności.
Leczenie ciepłem jest uznaną metodą leczenia i rehabilitacji, która jest wykorzystywana w gabinetach fizykoterapii. Efekty uzyskiwane przy leczeniu to przede wszystkim:
- zwiększenie aktywności receptorów ciepła w organizmie,
- wywołanie efektu odwrotności reakcji powodującej podrażnienie,
- osłabienie bólu i relaksacja,
- rozszerzenie naczyń krwionośnych,
- zwiększenie metabolizmu na poziomie komórkowym i przyspieszenie przepływu krwi,
- wzrost szybkości gojenia stanów zapalnych w tkankach miękkich,
- spadek lepkości mazi stawowej w stawach położonych płytko pod skórą,
- ogrzanie płynów wewnątrzstawowych,
- zmniejszenie sztywności stawów.
TCM koncentruje się na uwolnieniu zastoju Qi, co w ciepłoterpii jest możliwe dzięki rozszerzeniu naczyń krwionośnych, przyspieszonemu metabolizmowi i zmniejszeniu gęstości (rozrzedzeniu) mazi stawowych. Wszystkie te efekty sprawiają, że przywrócony zostaje właściwy obieg energii i znormalizowany przepływ krwi.
Ciepłoterapia może być realizowana z wykorzystaniem wielu różnorodnych technik – począwszy od ciepłych okładów i kąpieli, skończywszy na zastosowaniu urządzeń wywołujących efekt cieplny poprzez promieniowanie podczerwone. Te ostatnie są najbardziej efektywne, ponieważ emitują fale o długości pozwalającej przeniknąć głębiej, niż tradycyjne metody ogrzewania z wykorzystaniem niezaawansowanych technologii.
Narzędziem służącym do wywołania efektu cieplnego w organizmie są pasy faradyczne dostępne w naszym sklepie. Generują one promieniowanie podczerwone o długości fali zbliżonej do widma słonecznego, które jest najkorzystniejsze dla człowieka.
Pasy faradyczne pozwalają na uzyskanie efektu terapeutycznego bez dodatkowego obciążania całego organizmu. Dodatkowym walorem ich stosowania jest wzmocnienie własnych mechanizmów odpornościowych organizmu. Terapia światłem podczerwonym nie wymaga wizyty u specjalisty i marnowania czasu na dojazdy do różnych gabinetów – może być z powodzeniem stosowana w zaciszu domowym, szczególnie przy dolegliwościach spowodowanych przeciążeniem stawów i mięśni, stanami zwyrodnieniowymi czy drobnymi stanami zapalnymi o innej etiologii. Kolejną niewątpliwą zaletą pasów faradycznych jest możliwość zastosowania ich dokładnie w miejscu bólu, dzięki anatomicznym kształtom i specjalnie rozlokowanym źródłom promieniowania.
Rozgrzewające pasy faradyczne Fohow:
Bibliografia:
1. M. Płaszewski, Ciepło terapeutyczne, https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizykoterapia/leczenie-cieplem/129254,cieplo-terapeutyczne (30.09.2019)
2. Nasze Zdroje Magazyn Uzdrowisk Polskich, nr 3/2018