Wraz z agresywnym rozwojem cywilizacyjnym, znajdującym odzwierciedlenie w niemal każdej dziedzinie ludzkiego życia, rośnie liczba zachorowań na jednostki, które jeszcze do niedawna dotykały nielicznych. Wiele osób uskarża się na dolegliwości, których nie może przypisać do żadnej znanej, szeroko opisywanej choroby bądź schorzenia. Niejednokrotnie kończy się na tym, że podejrzenia padają na tarczycę. Jakie są jej funkcje oraz co mówi na jej temat Medycyna Chińska? Jak działają leki przepisywane przez lekarzy celem leczenia tarczycy?
Jak funkcjonuje tarczyca w zdrowym i w chorym organizmie?
Objawy związane z chorobami tarczycy nie są oczywiste, dlatego pacjenci udający się do specjalistów z zakresu Medycyny Chińskiej – podobnie jak przy wszystkich innych niepokojących objawach – poddawani są kompleksowej diagnozie, przeprowadzanej w sposób holistyczny.
Niedoczynność tarczycy wiąże się z brakiem energii, zmęczeniem, problemami z koncentracją i pamięcią, mimo prowadzenia zdrowego stylu życia. Pojawia się także niemożność obniżenia wagi ciała (przy jednoczesnym przestrzeganiu zdrowej diety). Lekarze medycyny konwencjonalnej przepisują w takich sytuacjach lekarstwa, które łagodzą opisywane objawy, ale nie wpływają bezpośrednio na pracę tarczycy, co może prowadzić do jeszcze większego jej osłabienia.
Po drugiej stronie bieguna są pacjenci z nadczynnością tarczycy. Podwyższone ciśnienie krwi, nadmierna potliwość, rozdrażnienie, niekiedy bezsenność, oraz ogólne osłabienie – to główne objawy. Niejednokrotnie pojawiają się wole, wytrzeszcz oczu i obrzęk przedgoleniowy. Dzieje się tak, ponieważ gruczoł jest atakowany przez organizm i pobudzany w ten sposób do nadmiernej aktywności.
Leczenie tarczycy według Medycyny Chińskiej
Przed podjęciem jakichkolwiek działań, specjalista bada poziom równowagi energetycznej w poszczególnych narządach oraz rozmawia z pacjentem, poznając m.in. jego sposób reagowania na codzienne emocje czy stosowaną dietę. Dopiero staranna, całościowa diagnoza może być źródłem jakichkolwiek dalszych zaleceń – nie wystarczy jedynie poznanie kilku parametrów z wyników badania krwi. Specjalista stara się zrozumieć sposób funkcjonowania całego człowieka, a nie koncentruje się jedynie na funkcjach chorego narządu, dlatego bada powiązania pomiędzy poszczególnymi układami energetycznymi.
Według Medycyny Chińskiej, zaburzenia tarczycy związane są w dużej mierze z brakiem równowagi pomiędzy Jin i Jang. Przy jej niedoczynności wzmacnia się Jang oraz rozprasza Jin, przy nadczynności – odwrotnie. Stosuje się w tym celu akupunkturę i ziołolecznictwo oraz proponuje wdrożenie odpowiednich zaleceń żywieniowych.
Niedoczynność tarczycy – zaleca się unikanie produktów wyziębiających organizm: surowych owoców i warzyw, konserw, produktów mlecznych, mąki, cukru czy produktów sojowych.
Nadczynność tarczycy – zaleca się unikanie produktów rozgrzewających, a więc np.: różnego rodzaju alkoholu, tłustych potraw, kofeiny, przypraw (pikantnych).
Przy niedoczynności tarczycy pożądana jest także aktywność fizyczna, która pobudza ogólny metabolizm organizmu. Regularne włączanie „wysokich obrotów” wspomaga inne stosowane metody i wspiera stopniowe przywracanie równowagi. W przypadku nadczynności gruczołu dobrze jest skupić się mocniej na poznawaniu technik relaksacyjnych, które pomogą bardziej wyciszyć się i uspokoić nadmiernie pobudzony organizm.
Zobacz więcej o tarczycy:
https://e-fohow.pl/pl/n/Tarczyca-a-medycyna-chinska/113
https://e-fohow.pl/pl/n/Tarczyca-ujecie-duchowe.-Medycyna-holistyczna./78
Fohow Oral Liquid - preparat Medycyny Chińskiej: